• 5 czerwca 2020

Wykorzystanie wód deszczowych na osiedlu mieszkaniowym Brzozowe Zacisze IV we Wrocławiu

Wykorzystanie wód deszczowych na osiedlu mieszkaniowym Brzozowe Zacisze IV we Wrocławiu

Wykorzystanie wód deszczowych na osiedlu mieszkaniowym Brzozowe Zacisze IV we Wrocławiu 1024 683 PLGBC

Materiał Partnera

Na wrocławskich Maślicach powstał kolejny etap rozbudowy osiedla Brzozowe Zacisze. Lokalizacja tego obiektu uniemożliwiała podłączenie do kanalizacji deszczowej, a z uwagi na występujące płytko wody gruntowe oraz bardzo ograniczoną przestrzeń rozsączanie wody w gruncie nie miało racji bytu.

Kompleks składa się w sumie z trzech budynków – A, B oraz C, z czego dwa z nich tworzą jeden połączony ciąg (AB) a trzeci jest wolnostojący (C). Wodę z dachów budynków A i B skierowano do układu pierwszego, natomiast wodę z dachu budynku C do układu drugiego.

Ciąg technologiczny pozwalający na wykorzystanie w budynkach wody deszczowej do spłukiwania toalet oraz podlewania zieleni został opracowany w toku konsultacji firmy MPI z inwestorem. Wyłoniono optymalne rozwiązania dopasowane do specyfiki nie tylko samego układu, ale też budowy. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń manewrową i brak możliwości wjazdu ciężkiego sprzętu idealnie sprawdziły się tu lekkie, łatwe w transporcie zbiorniki NEO. Dodatkowym atutem tego rozwiązania była szybkość montażu, ponieważ konieczne było odwadnianie wykopów za pomocą igłofiltrów. Ilość prac ziemnych również została ograniczona z uwagi na niewielką wysokość zbiorników NEO.

Układy dla budynków A i B oraz C są identyczne co do zasady działania, ale różnią się wielkością. Pierwszy składa się ze wstępnego filtra mechanicznego, który usuwa zawiesiny znajdujące się w wodzie deszczowej. Na wlocie do baterii zbiorników na deszczówkę zastosowano uspokojony wlew, który zasila dolne partie zbiornika w tlen potrzebny do rozwoju odpowiedniej flory mikrobiologicznej koniecznej do mineralizacji osadów na dnie oraz zabezpieczający te osady przed unoszeniem przez strumień wody wpadającej do zbiornika. Złożony z czterech zbiorników o pojemności 20 m3 oraz jednego zbiornika o pojemności 8 m3 układ naczyń połączonych zapewnia odpowiednią pojemność retencyjną w przypadku występowania deszczów o natężeniu do 300 l/s*ha. W zbiorniku znajduje się pompa wspomagająca wyposażona w pływający kosz ssawny, tłocząca wodę deszczową do pomieszczenia, w którym znajduje się centrala deszczowa. Centrala monitoruje poziom wody w zbiorniku oraz ciśnienie w instalacji. Aby użytkownicy mogli korzystać z wody, dwie pompy ciśnieniowe uruchamiane są naprzemiennie lub jednocześnie – w przypadku zwiększonego zużycia. Zastosowane naczynie przeponowe zmniejsza częstotliwość załączania pomp, wydłużając ich żywotność. Analogiczny układ, o mniejszej pojemności zbiorników zastosowano dla budynku C.

Ten obiekt jest idealnym przykładem na to, że niedogodność jaką jest brak kanalizacji deszczowej na terenie inwestycji można przekuć w atut – zmniejszenie zużycia wody wodociągowej oraz brak opłat za odprowadzanie deszczówki. Rozwiązania tego typu wpisują się w ideę zdecentralizowanej gospodarki wodnej, według której należy maksymalnie wykorzystać dostępne lokalnie zasoby.

Skip to content