Materiał Partnera
Na wrocławskich Maślicach powstał kolejny etap rozbudowy osiedla Brzozowe Zacisze. Lokalizacja tego obiektu uniemożliwiała podłączenie do kanalizacji deszczowej, a z uwagi na występujące płytko wody gruntowe oraz bardzo ograniczoną przestrzeń rozsączanie wody w gruncie nie miało racji bytu.
Kompleks składa się w sumie z trzech budynków – A, B oraz C, z czego dwa z nich tworzą jeden połączony ciąg (AB) a trzeci jest wolnostojący (C). Wodę z dachów budynków A i B skierowano do układu pierwszego, natomiast wodę z dachu budynku C do układu drugiego.
Ciąg technologiczny pozwalający na wykorzystanie w budynkach wody deszczowej do spłukiwania toalet oraz podlewania zieleni został opracowany w toku konsultacji firmy MPI z inwestorem. Wyłoniono optymalne rozwiązania dopasowane do specyfiki nie tylko samego układu, ale też budowy. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń manewrową i brak możliwości wjazdu ciężkiego sprzętu idealnie sprawdziły się tu lekkie, łatwe w transporcie zbiorniki NEO. Dodatkowym atutem tego rozwiązania była szybkość montażu, ponieważ konieczne było odwadnianie wykopów za pomocą igłofiltrów. Ilość prac ziemnych również została ograniczona z uwagi na niewielką wysokość zbiorników NEO.
Układy dla budynków A i B oraz C są identyczne co do zasady działania, ale różnią się wielkością. Pierwszy składa się ze wstępnego filtra mechanicznego, który usuwa zawiesiny znajdujące się w wodzie deszczowej. Na wlocie do baterii zbiorników na deszczówkę zastosowano uspokojony wlew, który zasila dolne partie zbiornika w tlen potrzebny do rozwoju odpowiedniej flory mikrobiologicznej koniecznej do mineralizacji osadów na dnie oraz zabezpieczający te osady przed unoszeniem przez strumień wody wpadającej do zbiornika. Złożony z czterech zbiorników o pojemności 20 m3 oraz jednego zbiornika o pojemności 8 m3 układ naczyń połączonych zapewnia odpowiednią pojemność retencyjną w przypadku występowania deszczów o natężeniu do 300 l/s*ha. W zbiorniku znajduje się pompa wspomagająca wyposażona w pływający kosz ssawny, tłocząca wodę deszczową do pomieszczenia, w którym znajduje się centrala deszczowa. Centrala monitoruje poziom wody w zbiorniku oraz ciśnienie w instalacji. Aby użytkownicy mogli korzystać z wody, dwie pompy ciśnieniowe uruchamiane są naprzemiennie lub jednocześnie – w przypadku zwiększonego zużycia. Zastosowane naczynie przeponowe zmniejsza częstotliwość załączania pomp, wydłużając ich żywotność. Analogiczny układ, o mniejszej pojemności zbiorników zastosowano dla budynku C.
Ten obiekt jest idealnym przykładem na to, że niedogodność jaką jest brak kanalizacji deszczowej na terenie inwestycji można przekuć w atut – zmniejszenie zużycia wody wodociągowej oraz brak opłat za odprowadzanie deszczówki. Rozwiązania tego typu wpisują się w ideę zdecentralizowanej gospodarki wodnej, według której należy maksymalnie wykorzystać dostępne lokalnie zasoby.
