
Liczba zielonych budynków rośnie z roku na rok. Coraz częściej w zestawieniach pojawiają się budynki mieszkalne – lecz jakie są właściwie ich cechy? Naszym rozmówcą jest Dariusz Górecki z firmy Tactus.
Maksymalnym wykorzystaniem możliwości jakie dają nowoczesne przyjazne środowisku technologie, jak fotowoltaika, wysoko wydajne ocieplenia ścian i dachu, zbieranie i magazynowanie wody deszczowej, instalacja zabezpieczeń chroniących ptaki przez kolizjami z szybami, ograniczenie ilości śmieci (segregacja/kompostowniki).
Ciężko ustalić takie warunki dla każdego budynku, dużo zależy od lokalizacji, typu budynku, użytych technologii. Podstawą powinno być jednak oszczędne gospodarowanie wodą oraz wykluczenie technologii generujących smog.
Oczywiście należy korzystać z najnowszej wiedzy. Wartość, jaką daje nam zieleń, należy rozważyć już na etapie zakupu działki pod budynek jednorodzinny lub przy projektowaniu budynku wielorodzinnego lub osiedla. Odpowiednia ilość właściwie dobranej pod względem siedliskowym i gatunkowym roślinności jest niezbędna i powinna być standardem w nowoczesnym budownictwie.
Można, choć jest to na razie dość trudne i wymaga dużo pracy własnej oraz poszukiwań nowych rozwiązań inżynierskich. Aby mieszkać tanio i ekologicznie, trzeba ponieść stosunkowo wysokie nakłady w trakcie inwestycji lub modernizacji budynku. Dotyczy to przede wszystkim wdrożenia nowoczesnych i jeszcze dość drogich (choć szybko taniejących) technologii, np. samowystarczalności energetycznej w oparciu o fotowoltaikę.
Należy zacząć od dobrego rozpoznania rynku w zakresie nowoczesnych i jednocześnie ekologicznych technologii budowlanych lub znalezienia wiarygodnego doradcy. Szukać możliwych do uzyskania zniżek podatkowych lub preferencyjnych kredytów, premiujących rozwiązania proekologiczne. Od początku określić swoje minimalne warunki standardu np. dom pasywny, zasilanie fotowoltaiczne, pompa ciepła.