• 14 maja 2020

Rozmowa z Dariuszem Góreckim z Tactus

#PLGBC_interview: Zielone mieszkania – nowy potencjał

Rozmowa z Dariuszem Góreckim z Tactus

Rozmowa z Dariuszem Góreckim z Tactus 364 477 PLGBC

Liczba zielonych budynków rośnie z roku na rok. Coraz częściej w zestawieniach pojawiają się budynki mieszkalne – lecz jakie są właściwie ich cechy? Naszym rozmówcą jest Dariusz Górecki z firmy Tactus.

Zielone budownictwo coraz częściej poddawane jest ocenie i pomiarom, choćby za pomocą certyfikacji wielokryterialnej. Opracowujemy już pod tym kątem biurowce, centra handlowe… Teraz przychodzi czas na budynki mieszkalne. Jednak czym tak właściwie charakteryzują się zielone budynki mieszkalne?

Maksymalnym wykorzystaniem możliwości jakie dają nowoczesne przyjazne środowisku technologie, jak fotowoltaika, wysoko wydajne ocieplenia ścian i dachu, zbieranie i magazynowanie wody deszczowej, instalacja zabezpieczeń chroniących ptaki przez kolizjami z szybami, ograniczenie ilości śmieci (segregacja/kompostowniki).

Czy możemy wyróżnić zrównoważone warunki krytyczne, które powinny zostać spełnione przez każdy budynek mieszkalny?

Ciężko ustalić takie warunki dla każdego budynku, dużo zależy od lokalizacji, typu budynku, użytych technologii. Podstawą powinno być jednak oszczędne gospodarowanie wodą oraz wykluczenie technologii generujących smog.

Jest coraz więcej badań dotyczących wpływu zieleni na komfort i samopoczucie użytkowników przestrzeni – jak możemy wykorzystać te informacje przy kreowaniu własnego M?

Oczywiście należy korzystać z najnowszej wiedzy. Wartość, jaką daje nam zieleń, należy rozważyć już na etapie zakupu działki pod budynek jednorodzinny lub przy projektowaniu budynku wielorodzinnego lub osiedla. Odpowiednia ilość właściwie dobranej pod względem siedliskowym i gatunkowym roślinności jest niezbędna i powinna być standardem w nowoczesnym budownictwie.

Czy można mieszkać tanio, a jednocześnie ekologicznie?

Można, choć jest to na razie dość trudne i wymaga dużo pracy własnej oraz poszukiwań nowych rozwiązań inżynierskich. Aby mieszkać tanio i ekologicznie, trzeba ponieść stosunkowo wysokie nakłady w trakcie inwestycji lub modernizacji budynku. Dotyczy to przede wszystkim wdrożenia nowoczesnych i jeszcze dość drogich (choć szybko taniejących) technologii, np. samowystarczalności energetycznej w oparciu o fotowoltaikę.

Wybierając (bądź budując) i później urządzając własną przestrzeń, czasami zapominamy o środowisku oraz własnym zdrowiu. O czym bezwzględnie należy pamiętać, aby mieszkanie uczynić zielonym, zdrowym i przy okazji nie zbankrutować?

Należy zacząć od dobrego rozpoznania rynku w zakresie nowoczesnych i jednocześnie ekologicznych technologii budowlanych lub znalezienia wiarygodnego doradcy. Szukać możliwych do uzyskania zniżek podatkowych lub preferencyjnych kredytów, premiujących rozwiązania proekologiczne. Od początku określić swoje minimalne warunki standardu np. dom pasywny, zasilanie fotowoltaiczne, pompa ciepła.

Skip to content