
Od jakiegoś czasu coraz więcej słyszymy o idei zero waste oraz różnych sposobach, jak konsumować mniej. Czy zero waste w budownictwie jest w ogóle możliwe? Na co tak naprawdę możemy sobie pozwolić? Rozmawiamy z Eweliną Ulanicką z pracowni JW+A, Junior Green Building Specialist oraz inżynierem budownictwa.
Wybierając trwalszy produkt lub energooszczędne rozwiązanie mamy pewność, że po kilku miesiącach nie będziemy musieli go wymieniać na nowy. Prosty przykład – jeśli na etapie projektowym skupimy się na odpowiednim oświetleniu naturalnym wewnątrz pomieszczeń, nie będziemy musieli gimnastykować się, aby pojedynczo doświetlać każde biurko w biurze. Dużą część światła może zapewnić układ wewnętrzny biura, jednak należy o tym pomyśleć wcześniej.
Certyfikując budynki skupiamy się na tym, by były trwałe i odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe występujące coraz częściej. W obiektach staramy się o pozyskiwanie materiałów z odpowiedzialnych źródeł – materiały z certyfikatem EPD czy FSC stają się normą. Im większe zapotrzebowanie na lepszej jakości materiały tym mniejsza produkcja tych mniej trwałych.
Żyjąc zgodnie z ideą less waste w codziennym życiu, kupujemy tak, aby mniej marnować i wykorzystujemy to, co mamy. Tak powinniśmy robić też z budynkami. Dzięki zarządzaniu cyklem życia produktów myślimy nad konsekwencjami wyboru materiału – a używając produktów nadających się do ponownego użycia zwiększamy prawdopodobieństwo, że nie trafią one na wysypisko.
Przede wszystkim należy zadbać, aby już na uczelniach wprowadzono tematy związane z zielonym budownictwem. W Polsce jedynie na Politechnice Warszawskiej jest specjalność Budownictwo zrównoważone, której jestem absolwentką. Sama, na Instagramie, staram się mówić ludziom na temat less waste i certyfikacji – aktualnie media społecznościowe mają wielką siłę przebicia! Dodatkowo jako pracownicy firmy JW+A prowadzimy bloga Green 360, z którego można się sporo dowiedzieć o samym procesie certyfikacji i ekologicznych rozwiązaniach.
Oczywiście! Jedna osoba działająca zgodnie z ideą less waste nie zdziała cudów, ale miliony już tak!