• 26 lutego 2020

Rozmowa z Eweliną Ulanicką z JW+A

#PLGBC_interview: Less waste na co dzień

Rozmowa z Eweliną Ulanicką z JW+A

Rozmowa z Eweliną Ulanicką z JW+A 382 478 PLGBC

Od jakiegoś czasu coraz więcej słyszymy o idei zero waste oraz różnych sposobach, jak konsumować mniej. Czy zero waste w budownictwie jest w ogóle możliwe? Na co tak naprawdę możemy sobie pozwolić? Rozmawiamy z Eweliną Ulanicką z pracowni JW+A, Junior Green Building Specialist oraz inżynierem budownictwa.

W budownictwie mamy dużo rozwiązań – technologicznych, projektowych bądź związanych z zarządzaniem. Jak istotny w ograniczaniu zasobów jest wybór odpowiedniego produktu?

Wybierając trwalszy produkt lub energooszczędne rozwiązanie mamy pewność, że po kilku miesiącach nie będziemy musieli go wymieniać na nowy. Prosty przykład – jeśli na etapie projektowym skupimy się na odpowiednim oświetleniu naturalnym wewnątrz pomieszczeń, nie będziemy musieli gimnastykować się, aby pojedynczo doświetlać każde biurko w biurze. Dużą część światła może zapewnić układ wewnętrzny biura, jednak należy o tym pomyśleć wcześniej.

W jaki sposób idea zrównoważonego budownictwa i certyfikatów wielokryterialnych pomaga w oszczędzaniu zasobów?

Certyfikując budynki skupiamy się na tym, by były trwałe i odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe występujące coraz częściej. W obiektach staramy się o pozyskiwanie materiałów z odpowiedzialnych źródeł – materiały z certyfikatem EPD czy FSC stają się normą. Im większe zapotrzebowanie na lepszej jakości materiały tym mniejsza produkcja tych mniej trwałych.

Jakie znaczenie przy minimalizacji odpadów ma zarządzanie cyklem życia produktów?

Żyjąc zgodnie z ideą less waste w codziennym życiu, kupujemy tak, aby mniej marnować i wykorzystujemy to, co mamy. Tak powinniśmy robić też z budynkami. Dzięki zarządzaniu cyklem życia produktów myślimy nad konsekwencjami wyboru materiału – a używając produktów nadających się do ponownego użycia zwiększamy prawdopodobieństwo, że nie trafią one na wysypisko.

W jaki sposób może odbywać się kreowanie świadomości i możliwości, jakie mamy do dyspozycji – edukacja w obszarze zero waste w budownictwie?

Przede wszystkim należy zadbać, aby już na uczelniach wprowadzono tematy związane z zielonym budownictwem. W Polsce jedynie na Politechnice Warszawskiej jest specjalność Budownictwo zrównoważone, której jestem absolwentką. Sama, na Instagramie, staram się mówić ludziom na temat less waste i certyfikacji – aktualnie media społecznościowe mają wielką siłę przebicia! Dodatkowo jako pracownicy firmy JW+A prowadzimy bloga Green 360, z którego można się sporo dowiedzieć o samym procesie certyfikacji i ekologicznych rozwiązaniach.

Czy to się w ogóle opłaca?

Oczywiście! Jedna osoba działająca zgodnie z ideą less waste nie zdziała cudów, ale miliony już tak!