fbpx
  • 27 kwietnia 2020

Rozmowa z Magdaleną Hadałą z Hadart

#PLGBC_interview: Zielone mieszkania – nowy potencjał

Rozmowa z Magdaleną Hadałą z Hadart

Rozmowa z Magdaleną Hadałą z Hadart 374 469 PLGBC

Liczba zielonych budynków rośnie z roku na rok. Coraz częściej w zestawieniach pojawiają się budynki mieszkalne – lecz czym one się właściwie charakteryzują? W rozmowie poznamy stanowisko Magdaleny Hadały, Prezes Zarządu firmy Hadart, kreującej zielone przestrzenie wewnątrz i na zewnątrz budynków. Magdalena podejmuje ambitne wyzwania, dlatego Hadart od lat realizuje nowatorskie i trudne projekty z zakresu architektury krajobrazu. W swojej codziennej pracy praktykuje i promuje proekologiczne działania.

Zielone budownictwo coraz częściej poddawane jest ocenie i pomiarom, choćby za pomocą certyfikacji wielokryterialnej. Opracowujemy już pod tym kątem biurowce, centra handlowe… Teraz przychodzi czas na budynki mieszkalne. Jednak czym tak właściwie charakteryzują się zielone budynki mieszkalne?

Coraz więcej najemców deklaruje, że certyfikat budownictwa ekologicznego jest dla nich istotnym czynnikiem przy wyborze nowej siedziby. To pokazuje, że zrobiliśmy jako społeczeństwo ogromny krok w podniesieniu świadomości ekologicznej. Jeśli chcemy zrobić krok dalej, to podobnych, jeśli nie lepszych standardów, powinniśmy wymagać od budynków, w których spędzamy co najmniej tyle samo czasu, co w biurze, czyli w naszych domach.
Koncepcja budownictwa pasywnego opiera się w głównej mierze na zminimalizowaniu zużycia energii w trakcie eksploatacji budynku. Energia pozyskiwana jest z otoczenia, z odnawialnych źródeł, na przykład baterii fotowoltaicznych. Zastępując popularny u nas węgiel alternatywnymi źródłami energii minimalizujemy emisję substancji szkodliwych dla środowiska. Materiały, z których zbudowany jest taki dom, zapewniają optymalną temperaturę, ochronę przed hałasem, akustykę. Nie zapominajmy o zieleni, zarówno wewnątrz, jak też na zewnątrz budynku, a także oszczędności wody poprzez wykorzystanie wody szarej, a także deszczówki. Oto przepis na zielony budynek mieszkalny, który nie tylko dba o środowisko, ale też gwarantuje dobre samopoczucie i lepszą kondycję zdrowotną domowników.

Czy możemy wyróżnić zrównoważone warunki krytyczne, które powinny zostać spełnione przez każdy budynek mieszkalny?

W obliczu zmian klimatycznych są dwa podstawowe warunki: oszczędność wody i energii. Korzystanie z alternatywnych źródeł energii, zarówno na etapie budowy, jak też eksploatacji.

Jest coraz więcej badań dotyczących wpływu zieleni na komfort i samopoczucie użytkowników przestrzeni – jak możemy wykorzystać te informacje przy kreowaniu własnego M?

Korzystny wpływ zieleni na samopoczucie ludzi jest faktem, a kolejne badania tylko to potwierdzają. Dlatego projektując własne M, powinniśmy przewidzieć jak najwięcej roślin. Ich właściwości możemy wykorzystać w różny sposób. Część z nich eliminuje szkodliwe substancje zawarte w wykładzinach czy farbach. Inne oczyszczają powietrze. Z dużych roślin można stworzyć zieloną wyspę i poczuć się jak na wakacjach. Bardziej zaawansowane rozwiązania to obrazy z prawdziwymi roślinami, a także zielone ściany, które mają automatyczny system nawadniania i zużywają mało wody.

Czy można mieszkać tanio, a jednocześnie ekologicznie?

Jeśli myślimy o prostych, codziennych czynnościach, takich jak oszczędność wody czy zero waste i ograniczeniu konsumpcji w szerokim tego słowa znaczeniu, to tak. Ale rozwiązania dotyczące ekologicznego budownictwa są nadal drogie. Dokonując inwestycji związanej z zakupem mieszkania, należy również pamiętać, że być może po kilku latach będziemy chcieli je sprzedać. Na rynku komercyjnym certyfikacja ekologiczna została zauważona już wiele lat temu. Obecnie niemal każdy nowobudowany budynek biurowy klasy A czy nowoczesne centrum handlowe posiada certyfikat ekologiczny, traktowany jako potwierdzenie jakości wykonania obiektu. Z całą pewnością podobną tendencję możemy zaobserwować na rynku mieszkaniowym. Oznacza to, że w przyszłości proces sprzedaży mieszkania w budynku posiadającym certyfikat BREEAM może być krótszy oraz umożliwiać uzyskanie wyższej ceny.

Wybierając (bądź budując) i później urządzając własną przestrzeń, czasami zapominamy o środowisku oraz własnym zdrowiu. O czym bezwzględnie należy pamiętać, aby mieszkanie uczynić zielonym, zdrowym i przy okazji nie zbankrutować?

Już dawno zrozumieliśmy, że rośliny to nie tylko dekoracja. To inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie. Dodatkowo rośliny, w porównaniu do sprzętów, elektroniki, są tanie. Wybierajmy więc budynki zatopione w zielni lub blisko parków. Wywierajmy presję na inwestorów, żeby nie wycinali drzew pod inwestycje tylko dostosowywali ją do istniejącego, drzewostanu. Zazieleniajmy mieszkania roślinami.