Materiał partnera
31 Marca 2022 oficjalnie rozpoczęła się budowa 10 World Trade w prestiżowej dzielnicy Seaport w Bostonie. Podczas ceremonii otwarcia, Gubernator stanu Massachusetts, Charlie Baker, powiedział, że projekt jest częścią „następnego aktu” Bostonu jako wybitnego nowego dzieła architektury i sfery publicznej.
18-piętrowy obiekt o powierzchni ponad 550 000 stóp kwadratowych okrzyknięto najbardziej ekologicznym budynkiem w Bostonie. Jest to pierwszy obiekt równocześnie ubiegający się o potrójną certyfikację LEED, WELL oraz SITES. Aby spełnić rygorystyczne wymogi tych certyfikacji VvS Architects & Consultants od 2018 roku doradza inwestorowi – Boston Global Investors oraz projektantom pod przywództwem Sasaki. Budynek będzie pełnił funkcję biurowo-laboratoryjną, a dwie pierwsze kondygnacje tzw. „Great Hall” przeznaczone będą do użytku publicznego. Obiekt zlokalizowany jest na niewielkiej działce położonej ponad tunelem autostrady i metra bostońskiego – trudne położenie obiektu zaowocowało szalenie ciekawą bryłą będącą odzwierciedleniem nowatorskiej konstrukcji, która całkowicie wyeliminowała kolumny z powierzchni najmu na piętrach 3-17. Dwupoziomowe lobby wieżowca zapewniło dawno oczekiwane połączenie ulicy Congress Street z World Trade Avenue.
Inwestor zobowiązał się ograniczyć powierzchnię zabudowy obiektu i przeznaczyć sąsiadującą działkę na ogólnodostępny park – to zapoczątkowało rozmowy o certyfikacji SITES.
VvS było zaangażowane w projekt od samego początku i pomogło klientowi wykreować wizję obiektu jako wiodącego przykładu połączenia budownictwa zrównoważonego, ekologii, zdrowia użytkowników, jak również przystosowania do zmian klimatycznych – mówi dr Agnes Vorbrodt, właścicielka VvS Architects & Consultants. – Do najciekawszych rozwiązań należy promujące wellness ulokowanie bieżni na obwodzie 18. piętra, podniesienie lobby obiektu o 40 cali powyżej przewidywanego na rok 2070 poziomu powodziowego, całkowite wyeliminowanie parkingu, wprowadzenie biofilii i zastosowanie nowatorskiego View Glass, którego celem jest oszczędność energii przy jednoczesnej maksymalizacji komfortu użytkowników.
W obiekcie położono nacisk na zastosowanie niskoemisyjnych materiałów o zredukowanym wpływie na środowisko, maksymalizację wydajności energetycznej i zastosowanie odnawialnych źródeł energii, działalność edukacyjną, odporność na zmiany klimatyczne (tzw. resiliency) oraz odtworzenie lokalnej fauny i flory.
