• 7 lutego 2021

Selena: podsumowanie debaty eksperckiej „Dekarbonizacja budownictwa do 2050 roku”

Selena: podsumowanie debaty eksperckiej „Dekarbonizacja budownictwa do 2050 roku”

Selena: podsumowanie debaty eksperckiej „Dekarbonizacja budownictwa do 2050 roku” 1024 683 PLGBC

Materiał Partnera

Neutralność klimatyczna to zadanie bardzo ambitne i bardzo skomplikowane. W tej drodze każdy z nas, począwszy od deweloperów, inwestorów, architektów, wykonawców, producentów materiałów budowlanych, po uczelnie, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, administrację rządową i lokalną – ma swoje zadania i tylko razem, w tej synergii, mamy szansę osiągnąć efekt, do którego dążymy – podkreślała Alicja Kuczera, dyrektor zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, podczas debaty eksperckiej otwierającej szeroką dyskusję na temat neutralności klimatycznej, w kontekście nadchodzących zmian prawnych.  

Debata zainicjowana przez Grupę Selena odbyła się w czwartek w formule on-line w kanałach społecznościowych firmy. Zaproszeni eksperci dyskutowali o wyzwaniach stojących przed branżą, w obliczu nowych wytycznych Komisji Europejskiej, zakładających całkowitą dekarbonizację budownictwa do 2050 roku.

– Cel ten, czyli neutralność klimatyczna, tylko w samym sektorze budownictwa mieszkaniowego wymaga ograniczenia zapotrzebowania na energię końcową (czyli dostarczaną do budynków) o ponad 60 proc., a na emisję związaną z użytkowaniem o 86 proc. – wyjaśniał Andrzej Wiszniewski, prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Eksperci byli zgodni, że same regulacje prawne, dotyczące m.in. sukcesywnej eliminacji węgla z ogrzewnictwa czy wprowadzanie nowych standardów dotyczących efektywności energetycznej budynków nie wystarczą, by ten cel osiągnąć.

– Samymi przepisami tego nie rozwiążemy. Konieczne jest zwiększenie atrakcyjności ekonomicznej termomodernizacji istniejących zasobów oraz przede wszystkim informacja i edukacja – obszary, które w Polsce są daleko w tyle w porównaniu z sytuacją u naszych sąsiadów z Unii Europejskiej – podkreślił Andrzej Wiszniewski.

O tym, jak zwiększyć tempo termomodernizacji, mówił Szymon Firląg, prezes Związku Pracodawców – Producentów Materiałów dla Budownictwa.

– Wsparcie tego procesu musi być jak najlepiej przemyślane i dobrze zaprogramowane. Warto zastanowić się, dzięki czemu np. program wsparcia fotowoltaiki udał się i przebiega sprawniej niż termomodernizacja, i przenieść dobre wzorce. Proces termomodernizacji jest oczywiście dużo bardziej skomplikowany, kosztowny i czasochłonny. Często problem pojawia się już na etapie zmierzenia powierzchni ściany. Inną barierą jest brak własnych środków na termomodernizację i tu trzeba się skoncentrować na różnych rodzajach programów wsparcia, dostosowanych do zasobności portfela – mówił Szymon Firląg.

Eksperci nie mają wątpliwości, że w obliczu dekarbonizacji wyzwań stojących zarówno przed decydentami, jak i całą branżą, jest bardzo wiele. Prelegenci dużo mówili też o potrzebie edukacji i świadomości społecznej. Według Andrzeja Błaszczyka z portalu Oknotest.pl, najskuteczniejszą metodą edukowania jest pokazywanie pozytywnego przykładu. A takim przykładem są m.in. produkty Seleny.

– Od lat wiele europejskich i polskich firm nie czekając na regulacje rządów czy Parlamentu Europejskiego, wprowadza na dużą skalę różnego rodzaju innowacje, służące redukcji emisji CO2 czy poprawie efektywności energetycznej. Selena już dwadzieścia lat temu, jako pierwsza firma na świecie, wprowadziła innowacyjną pianę do montażu okien i drzwi Tytan 65, która w ciągu pierwszych pięciu lat stała się standardem światowym. Przy jej użyciu montowane są okna w prawie 100 krajach, m.in. w Korei Południowej, Rosji, Kazachstanie, Ukrainie, Finlandii czy Kanadzie. Piana ta stała się benchmarkiem dla innych produktów. Dlaczego? Ponieważ wprowadziła najwyższy w tym czasie standard izolacyjności okien – podkreślał Krzysztof Domarecki, prezes Grupy Selena.

Dziś firma wprowadziła na rynek kolejne innowacyjne rozwiązanie – system do montażu i uszczelniania okien WINS.

– Jest to innowacja na skalę światową. Na rynek od lat trafiają bowiem różne rozwiązania dotyczące uszczelniania okien, ale ich mankamentem było to, że próbowały spełniać podwyższone wymagania środowiskowe, a jednocześnie były bardzo trudne w montażu i bardzo dużo kosztowały. W związku z tym ich stosowanie było bardzo ograniczone. WINS to system, który wprowadza potężną ochronę przed utratą ciepła i zmniejsza emisję CO2, ale przede wszystkim umożliwia masowe użycie – wyjaśniał prezes Domarecki.

Zastosowanie WINS przyspiesza pracę wykonawcy – instalatora okien – aż czterokrotnie. Ponadto rozwiązanie to zapobiega utracie energii w budynku mieszkalnym aż o 30 procent, dzięki czemu redukuje emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić nawet 1,5 tys. zł rocznie.

W związku z wprowadzeniem innowacyjnego rozwiązania, które właśnie wchodzi na rynek, oraz w obliczu potężnych zmian zmierzających do neutralności klimatycznej, Selena postanowiła zainicjować szeroką dyskusję na temat dekarbonizacji budownictwa, procesu, który przyniesie ogromne korzyści dla końcowego użytkownika.

– Wygramy na tym wszyscy – z punktu widzenia zdrowia publicznego, stanu środowiska oraz jakości powietrza – podkreślił Rafał Schurma, CEO Visio | Architects and Consultants.

W debacie uczestniczyli również Michał Specjalski (Dyrektor Dywizji Okna i Drzwi w Grupie Selena) i Ewa Kosmala (Global Division Senior Marketing Manager w Grupie Selena). Organizatorem wydarzenia była Grupa Selena, patronat medialny objęły Builder i portal wnp.pl. Całą debatę można obejrzeć na Facebooku Seleny.