• 7 listopada 2022

Sposób Ruukki na zmniejszenie śladu węglowego budynków

Sposób Ruukki na zmniejszenie śladu węglowego budynków

Sposób Ruukki na zmniejszenie śladu węglowego budynków 1024 638 PLGBC

Materiał partnera

Wszyscy już chyba znamy pojęcie śladu węglowego budynku. Wiemy też, że budynki i działalność budowlana są źródłem ok. 40% wszystkich światowych emisji CO2. Fazą cyklu życia budynku, która w największym stopniu przyczynia się do tych emisji jest jego użytkowanie. W zależności od rodzaju obiektu i sposobu kalkulacji jest to ok. 60-80% całkowitych emisji związanych z budynkiem w całym cyklu życia. Warto jest więc się zastanowić nad metodami ich obniżenia – i to już na etapie projektowania i wyboru materiałów.

Zaostrzające się przepisy dotyczące efektywności energetycznej, rosnące koszty energii i nacisk na kwestie zrównoważonego rozwoju sprawiły, że firma Ruukki w ostatnich latach intensywnie pracowała nad ulepszonymi parametrami szczelności energooszczędnych płyt warstwowych oraz całościowym rozwiązaniem zapewniającym szczelną obudowę budynków przemysłowych, logistycznych czy produkcyjnych. W efekcie wprowadziła w tym roku na rynek nową wersję rozwiązania dla obudowy budynków pod nazwą Pakiet Ruukki® Energy.

Pakiet Ruukki® Energy tworzą płyty warstwowe typu Energy, odpowiednie akcesoria, szczelne detale dla połączeń różnych materiałów, kalkulacja oszczędności energii, specjalistyczny montaż oraz, na życzenie, badanie poziomu szczelności potwierdzone gwarancją. Dzięki przeprowadzonym testom szczelności, mierzonej dla całego obiektu w warunkach polowych, Ruukki może zagwarantować klientom dwa poziomy szczelności powietrznej obudowy – Premium i Plus. W wersji Plus gwarantuje szczelność n50<0,6 1/h (dla budynków o powierzchni pow. 1000 mkw. i wysokości min. 6 m), natomiast w wersji Premium n50<0,3 1/h (dla budynków o powierzchni pow. 5000 mkw. i wysokości min. 10 m).

Podstawą pakietu Ruukki® Energy są energooszczędne płyty warstwowe Ruukki z rdzeniem z pianki PIR lub z wełny mineralnej. Ich wysoka szczelność jest efektem zastosowania specjalnych tolerancji wymiarów przy produkcji oraz uszczelek w zamkach płyt, a wyjątkowe wartości potwierdzają testy laboratoryjne. W przypadku płyt Ruukki® Energy gwarantowana przepuszczalność powietrzna samej płyty wynosi 0,01 m3/hm2 (ssanie i parcie). To unikalny wynik na rynku.

Jakie korzyści daje połączenie energooszczędnej płyty ze starannie dobranymi detalami i akcesoriami bazującymi na analizie budynku oraz kalkulacji oszczędności energii? Pakiet Ruukki® Energy to kompletne rozwiązanie dla obudowy budynku, które redukuje zapotrzebowanie na energię grzewczą o ok. 30%. Mniej więcej o tyle samo zmniejsza emisje CO2 w cyklu życia obiektu. Ważne jest też to, że lepsza szczelność nie zwiększa emisji CO2 na etapie produkcji – nie zwiększa się grubość izolacji. Hala o potwierdzonej wysokiej szczelności powietrznej obudowy ma możliwość uzyskania większej ilości punktów w systemach certyfikacji środowiskowej budynków LEED i BREEAM.

Przybliżone symulacje dla obiektów pokazują, że duże obiekty halowe uzyskują zwrot z inwestycji w Pakiet Ruukki® Energy po ok. 3-4 latach, by przez kolejne kilkadziesiąt lat korzystać z wymiernych oszczędności energii i znacznie zmniejszonego wpływu na środowisko dzięki obniżeniu emisji CO2.

www.ruukki.pl

Skip to content