• 9 lutego 2024

Startuje kolejna edycja konkursu Kształtowanie Przestrzeni

Startuje kolejna edycja konkursu Kształtowanie Przestrzeni

Startuje kolejna edycja konkursu Kształtowanie Przestrzeni 746 1024 PLGBC

Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej zaprasza do udziału w XI już edycji konkursu. Tegoroczny temat to „Kiedyś w przyszłości”. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC objęło konkurs patronatem honorowym.

Organizator programu edukacyjnego Kształtowanie Przestrzeni, Izba Architektów RP, zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu, który skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczestnicy mogą startować indywidualnie oraz w zespołach do pięciu osób.

Temat tegorocznej edycji to „Kiedyś w przyszłości”. Na uczestników czeka zadanie, w którym mogą wykazać się wyobraźnią. Organizatorzy oczekują oryginalnych pomysłów na to, jak zmienią się znane młodzieży miejsca czy budynki oraz śmiałych wizji tego, jak w przyszłości będą działały miasta
i jak będą zachowywali się ich mieszkańcy. Odpowiedź na temat konkursowy może wykraczać poza przestrzeń fizyczną i pokazywać to, co jeszcze nie istnieje.

Praca konkursowa musi zostać przesłana w formie elektronicznej, na planszy odpowiadającej wymiarom 50×70 cm, a jej poszczególne elementy mogą być wykonane w dowolnej technice. Szczegółowy opis zadania dostępny jest w regulaminie na stronie internetowej konkursu.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Pula nagród to 20 000 PLN. Najwyżej ocenione prace wywalczą nagrody pieniężne dla szkoły lub placówki laureatów.

Program edukacyjny dla młodzieży Kształtowanie Przestrzeni działa w Polsce od ponad dziesięciu lat. W 2022 r. został wyróżniony przez Gazetę Wyborczą statuetką “Zaprojektowane po ludzku – Miasto bardziej wspólne” w kategorii Inicjatywa/Działanie. Architektoniczny charakter edukacyjny programu o ogólnopolskim zasięgu czyni z niego interesujące narzędzie w kształtowaniu świadomości przestrzennej młodych ludzi. Konkurs jest uzupełnieniem tych działań. Adresowany jest zarówno do placówek, w których zajęcia się już odbywały, jak i tych dotąd nie objętych Programem.

Partnerami Programu Kształtowanie Przestrzeni są firma FAKRO oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP. Program otrzymał rekomendację Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

Patroni konkursu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (NIAU), Narodowe Centrum Kultury (NCK), Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID), Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC).

Patronat medialny: Architektura Murator, Zawód:Architekt, Architektura&Biznes.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej programu: www.ksztaltowanieprzestrzeni.pl.

Skip to content