Jako jedna z pierwszych firm w Polsce Sweco Consulting zdobyło kompetencje w zakresie Fitwel Certification System, który ma na celu optymalizację budynków i stworzenie przyjaznych miejsc pracy.

Fitwel ma za zadanie wsparcie zdrowia oraz dobrego samopoczucia użytkowników budynku i lokalnej społeczności. Powstał dzięki współpracy dwóch organizacji: Center for Disease Control and Prevention (CDC) i General Services Administration (GSA). Założeniem było stworzenie systemu, który będzie opierał się na prawdziwych danych, pomoże w profesjonalnym projektowaniu, a przy tym będzie łatwy w użyciu. Cel ten udało się osiągnąć po wielu latach badań.

Licencjonowanym operatorem systemu Fitwel jest Center for Active Design (CfAD), które odpowiada za przyznawanie certyfikatów. Organizacja CfAD została założona w 2013 r. przez Michaela Bloomberga – Burmistrza Nowego Jorku, który zauważył, że aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie to dwa najważniejsze czynniki ograniczające otyłość. Kolejne badania udowodniły, że ćwiczenia mają wpływ na wydłużenie życia, więc aktywność fizyczna powinna być uwzględniana przy projektowaniu miast i budynków przyszłości [1].

Fitwel ma zastosowanie do budynków nowoprojektowanych, jak i istniejących. Typy budynków, które mogą podlegać certyfikacji to: biurowce, centra handlowe, jak również budownictwo mieszkalne.

Budynek ocenia się na podstawie 12 sekcji (zawierających od 59 do 63 strategii), są to m.in.: lokalizacja budynku, dostęp do zdrowej żywności, wewnętrzne i zewnętrzne strefy wypoczynku, przyjazne stanowiska pracy (z dostępem do światła dziennego, widokiem na roślinność, możliwością regulacji biurka itp.). Wszystkie strategie opierają się na siedmiu kategoriach zdrowotnych. Strategie, które wywierają większy wpływ na zdrowie, są lepiej punktowane. W zależności od ilości zdobytych punktów, można uzyskać jeden z trzech poziomów certyfikacji: jedna gwiazdka (90-107 punktów), dwie gwiazdki (108-125), trzy gwiazdki (126-144). Co wyróżnia system Fitwel na tle innych certyfikacji? Przede wszystkim Fitwel nie posiada żadnych warunków wstępnych, nie ma strategii obligatoryjnych. Poza tym każda strategia opiera się na sprawdzonych danych naukowych. System jest przy tym przejrzysty i prosty w obsłudze, co potwierdza 97% użytkowników badań pilotażowych, natomiast 84% przyznaje, że system pomógł im wpaść na pomysł, jak przystosować budynki, tak aby stosować rozwiązania wspierające zdrowe zachowania [2].

System Fitwel rozwija się dynamicznie na całym świecie, ponad 380 budynków posiada certyfikat lub jest w trakcie certyfikacji (obecnie 12 krajów na świecie ma w swym gronie Ambasadorów systemu Fitwel). Do niedawna Fitwel był znany głównie w Stanach Zjednoczonych, obecnie zyskuje na popularności także w Europie. Firmy, które posiadają certyfikat Fitwel notują rosnący popyt na powierzchnie najmu przystosowane do rozwiązań wspierających zdrowy tryb życia [3].

Podobne informacje