Materiał Partnera
W raportach Sweco ukazane są m.in. wyzwania klimatyczne stojące przed społecznościami miast, a także sposoby na radzenie sobie z nimi. Jednym z takich sposobów jest wprowadzenie obiegu zamkniętego do gospodarki. Co to dokładnie oznacza?
W ciągu następnej dekady liczba ludności na obszarach miejskich wzrośnie o prawie 2,5 miliarda ludzi. Aby poradzić sobie z tym wzrostem i zrealizować cele porozumienia klimatycznego z Paryża, branża budowlana musi zmienić schemat działania z liniowego („weź, zrób, użyj, wyrzuć”) na cyrkularny.
Aż 9% emisji dwutlenku węgla pochodzi z produkcji materiałów budowlanych. Aby temu zapobiec, od 2020 roku UE zdecydowała, że 70% wszystkich odpadów budowlanych musi być poddawanych recyklingowi.
Burzenie i budowanie od nowa stało się normą. Potrzeba działań na rzecz klimatu jest pilna, ponieważ jesteśmy świadkami bezprecedensowej utraty bioróżnorodnych ekosystemów. Dostosowując nasze miasta i miejscowości oraz przyjmując strategię cyrkularną, możemy poprawić bioróżnorodność i klimat oraz zapewnić bardziej atrakcyjne przestrzenie miejskie – mówi Nina Marie Andersen, architekt krajobrazu w Sweco w Norwegii.
W Oslo planuje się ponowne wykorzystanie 18-piętrowego budynku z 1970 r. Gdyby budynek został wyburzony i w jego miejsce powstał nowy, materiały budowlane wykorzystane do jego postawienia zawierałyby około 4000 ton węgla. Dzięki odnowieniu i zachowaniu większości konstrukcji, emisje będą o 55% niższe.
Kiedy nie można zachować i ponownie wykorzystać całej konstrukcji, dobrym pomysłem jest ponowne wykorzystanie istniejących materiałów budowlanych, zwłaszcza w przypadku betonu. Globalna produkcja cementu stanowi około 5% całkowitej emisji dwutlenku węgla – to 2 razy więcej niż emisja z podróży lotniczych.
Construction City, związek firm budowlanych z Oslo, zidentyfikował możliwość ponownego wykorzystania 3400 ton betonu. Dzięki temu można zmniejszyć całkowitą emisję dwutlenku węgla o 952 tony. To równowartość około 350 lotów w obie strony z Londynu do Nowego Jorku!
„Obieg zamknięty – wizja miejskiej transformacji” to szósty z serii raportów Urban Insight firmy Sweco na temat działań na rzecz klimatu. Eksperci prezentują w nich konkretne dane i fakty potrzebne do planowania i projektowania bezpiecznych, a także odpornych na zmiany klimatu przyszłych środowisk miejskich.
Link do raportu UI #6: Going circular A vision for urban transition – Urban Insight (swecourbaninsight.com)

Źródła:
1) https://ourworldindata.org/co2-and-other-greenhouse-gas-emissions
2) https://www.esrl.noaa.gov/gmd/ccgg/trends/mlo.html
3) https://www.nature.com/articles/s41467-020-18922-7
4) https://www.un.org/development/desa/en/news/population/2018-world-urbanization-prospects.html
5) https://www.unenvironment.org/interactive/emissions-gap-report/2019/
6) https://wedocs.unep.org/bitstream/handle/20.500.11822/30797/EGR2019.pdf?sequence=1&isAllowed=y
7) https://ec.europa.eu/environment/circular-economy/pdf/new_circular_economy_action_plan.pdf, page 5.
8) Ian McHarg, Design With Nature (1967).
9) https://ec.europa.eu/environment/circular-economy/pdf/new_circular_economy_action_plan.pdf, page 5
10) https://byggalliansen.no/wp-content/uploads/2019/11/Think-twice-before-demolishing.pdf
11) Directive 2008/98/EC of the European Parliament and of the Council of 19 November 2008 on waste and repealing certain Directives, available at EUR-Lex.
12) See also Urban Insight report: Carbon Cost in Infrastructure: the Key to the Climate Crisis? 2020.
13) https://forskning.no/bygningsmaterialer-klima/kan-vi-bruke-betong-med-god-klimasamvittighet/379248
14) https://www.build-in-wood.eu/facts (sid 14)
15) https://www.nrcs.usda.gov/wps/portal/nrcs/detail/national/water/?cid=stelprdb1046868
16) The European Landscape Convention, https://www.coe.int/en/web/landscape
17) Verdien av kulturarv. En samfunnsøkonomisk analyse med utgangspunkt i kulturminner og kulturmiljøer. Menon economics, publication 27/2017.