Materiał partnera
W nowej placówce edukacyjnej w Gdyni architekci stworzyli przyjazne wnętrza dla ponad 700 uczniów. Szkoła zaskakuje nie tylko wizualnie. Ma też coś, czego nie widać gołym okiem – zadbano o słuch uczniów oraz czystość powietrza. Jest jedną z kilkunastu placówek na świecie, które realizują międzynarodowy program Microsoft Flagship School.
Obiekt edukacyjny w mieszkaniowej dzielnicy Gdyni, przy ul. Wiczlińskiej, tworzą dwa połączone budynki. Znajduje się w nich Szkoła Podstawowa nr 37 oraz 17. Liceum Ogólnokształcące. Projekt budynku i wnętrz stworzył duet dwóch pracowni: Piotr Hardecki Architekt oraz LWS Architekci. Pomieszczenia z powodzeniem mogłyby zagrać w niejednym filmie, zachwycają nie tylko designem – a zastosowano tu wiele nowoczesnych rozwiązań – wnętrza charakteryzuje też doskonała akustyka.
Tu już nie jest najgłośniej
Trzy pomieszczenia, w których w szkole bywa najgłośniej, to korytarz, stołówka i sala gimnastyczna. W czasie przerw hałas na szkolnym korytarzu potrafi dochodzić do 75-80 dB. Jak bardzo jest on męczący, wie nie tylko każdy dorosły, który miał okazję być w szkole w czasie zajęć – na jego uciążliwość zwracają uwagę nawet same dzieci. Dlatego w planach nowych placówek edukacyjnych dużą uwagę przywiązuje się do samopoczucia uczniów, a we wspomnianych pomieszczeniach instalowane są rozwiązania poprawiające akustykę.
W gdyńskiej szkole na sufitach zamontowano podwieszane panele z wełny drzewnej z wkładem akustycznym.
– Obniżają one skutecznie nie tylko hałas – w sali gimnastycznej także silny pogłos dźwięków odbijających się od ścian i podłogi, który bardzo męczy słuch – wyjaśnia Romuald Wilk, doradca ds. projektów z firmy Knauf Ceiling Solutions.
Płyty sufitowe z linii Heradesign Fine Plus mają wysoki poziom pochłaniania dźwięków – w klasie A (αw = aż do 0.90), dzięki czemu pomagają kształtować przyjazne akustycznie wnętrza.
W całym kompleksie edukacyjnym uczy się w sumie ponad 700 uczniów. Oblegane są nie tylko korytarze, ale i szkolna stołówka. Także tutaj inwestor – miasto Gdynia, wspólnie z architektami, zdecydowali się zadbać o słuch młodzieży. Sufit pokryto panelami akustycznymi w jasnym, beżowym odcieniu Nature Tone 13. Dodatkowo pozwalają one też doświetlić wnętrza, ponieważ posiadają współczynnik odbicia światła na poziomie 60%.
Nowoczesne technologie – Microsoft i bezpiecznie powietrze
Nowocześnie jest nie tylko w samym budynku. 17. Liceum Ogólnokształcące jest pierwszą szkołą w centralnej części Europy oraz jedną z zaledwie kilkunastu placówek na świecie zrzeszonych w ramach programu Microsoft Flagship School. Współpraca pomiędzy miastem Gdynia a światowym gigantem technologicznym dotyczy jednak nie tylko nauki. Już na etapie budowy szkoły specjaliści z Microsoft wspierali inwestycję, pomogli wyposażyć m.in. pracownie komputerowe, a po oddaniu obiektu do użytkowania wspierają nauczycieli i uczniów.
Obiekt stoi na terenie największej powierzchniowo dzielnicy Gdyni, otoczony jest lasami. O jakość powietrza zadbano także w samej szkole. Sufity podwieszane obecne praktycznie w całym kompleksie charakteryzują się ultraniską emisją Lotnych Związków Organicznych (LZO klasa A+), co znacznie wpływa na czystość powietrza we wnętrzach, w których dzieci przebywają cały dzień.