• 24 sierpnia 2021

Szkoła dobrze zaprojektowana. Gdynia pokazuje jak to się robi

Szkoła dobrze zaprojektowana. Gdynia pokazuje jak to się robi

Szkoła dobrze zaprojektowana. Gdynia pokazuje jak to się robi 1024 683 PLGBC

Materiał partnera

W nowej placówce edukacyjnej w Gdyni architekci stworzyli przyjazne wnętrza dla ponad 700 uczniów. Szkoła zaskakuje nie tylko wizualnie. Ma też coś, czego nie widać gołym okiem – zadbano o słuch uczniów oraz czystość powietrza. Jest jedną z kilkunastu placówek na świecie, które realizują międzynarodowy program Microsoft Flagship School.

Obiekt edukacyjny w mieszkaniowej dzielnicy Gdyni, przy ul. Wiczlińskiej, tworzą dwa połączone budynki. Znajduje się w nich Szkoła Podstawowa nr 37 oraz 17. Liceum Ogólnokształcące. Projekt budynku i wnętrz stworzył duet dwóch pracowni: Piotr Hardecki Architekt oraz LWS Architekci. Pomieszczenia z powodzeniem mogłyby zagrać w niejednym filmie, zachwycają nie tylko designem – a zastosowano tu wiele nowoczesnych rozwiązań – wnętrza charakteryzuje też doskonała akustyka.

Tu już nie jest najgłośniej

Trzy pomieszczenia, w których w szkole bywa najgłośniej, to korytarz, stołówka i sala gimnastyczna. W czasie przerw hałas na szkolnym korytarzu potrafi dochodzić do 75-80 dB. Jak bardzo jest on męczący, wie nie tylko każdy dorosły, który miał okazję być w szkole w czasie zajęć – na jego uciążliwość zwracają uwagę nawet same dzieci. Dlatego w planach nowych placówek edukacyjnych dużą uwagę przywiązuje się do samopoczucia uczniów, a we wspomnianych pomieszczeniach instalowane są rozwiązania poprawiające akustykę.

W gdyńskiej szkole na sufitach zamontowano podwieszane panele z wełny drzewnej z wkładem akustycznym.

– Obniżają one skutecznie nie tylko hałas – w sali gimnastycznej także silny pogłos dźwięków odbijających się od ścian i podłogi, który bardzo męczy słuch – wyjaśnia Romuald Wilk, doradca ds. projektów z firmy Knauf Ceiling Solutions.

Płyty sufitowe z linii Heradesign Fine Plus mają wysoki poziom pochłaniania dźwięków – w klasie A (αw = aż do 0.90), dzięki czemu pomagają kształtować przyjazne akustycznie wnętrza.

W całym kompleksie edukacyjnym uczy się w sumie ponad 700 uczniów. Oblegane są nie tylko korytarze, ale i szkolna stołówka. Także tutaj inwestor – miasto Gdynia, wspólnie z architektami, zdecydowali się zadbać o słuch młodzieży. Sufit pokryto panelami akustycznymi w jasnym, beżowym odcieniu Nature Tone 13. Dodatkowo pozwalają one też doświetlić wnętrza, ponieważ posiadają współczynnik odbicia światła na poziomie 60%.

Nowoczesne technologie – Microsoft i bezpiecznie powietrze

Nowocześnie jest nie tylko w samym budynku. 17. Liceum Ogólnokształcące jest pierwszą szkołą w centralnej części Europy oraz jedną z zaledwie kilkunastu placówek na świecie zrzeszonych w ramach programu Microsoft Flagship School. Współpraca pomiędzy miastem Gdynia a światowym gigantem technologicznym dotyczy jednak nie tylko nauki. Już na etapie budowy szkoły specjaliści z Microsoft wspierali inwestycję, pomogli wyposażyć m.in. pracownie komputerowe, a po oddaniu obiektu do użytkowania wspierają nauczycieli i uczniów.

Obiekt stoi na terenie największej powierzchniowo dzielnicy Gdyni, otoczony jest lasami. O jakość powietrza zadbano także w samej szkole. Sufity podwieszane obecne praktycznie w całym kompleksie charakteryzują się ultraniską emisją Lotnych Związków Organicznych (LZO klasa A+), co znacznie wpływa na czystość powietrza we wnętrzach, w których dzieci przebywają cały dzień.