
W rozmowie z Eweliną Grodzicką, Specjalistką ds. Zrównoważonego Rozwoju w HB Reavis, poruszymy tematy codziennych wyzwań, jakie stoją przed asesorem. Ewelina przedstawi nam nieco inne spojrzenie na pracę asesora: powie, w jaki sposób jej wiedza przełożyła się na praktykę.
Przede wszystkim chciałam zdobyć dodatkową wiedzę. Zainteresowałam się tematem BREEAM w 2010 roku, gdy certyfikacja dopiero wchodziła na polski rynek. Ciekawiło mnie, jak interpretuje temat zrównoważonego budownictwa oraz jakie konkretne rozwiązania za tym idą.
Akurat w moim przypadku nieco inaczej niż typowo – pracuję jako specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju po stronie dużego dewelopera. Mam zatem możliwość bezpośredniego doradzania w procesie inwestycyjnym i wcielania w życie moich pomysłów. W HB Reavis koordynuję kwestie związane z certyfikacjami BREEAM oraz WELL. Pilnuję, aby ich wytyczne były wdrażane na każdym etapie projektowania, realizacji i użytkowania naszych budynków. To bardzo ciekawe, wieloaspektowe zajęcie – od konieczności spełnienia wymagań odnośnie systemów budynkowych, po zapewnienie odpowiedniej infrastruktury dla rowerzystów. Na co dzień, przy projektach takich jak chociażby Varso, mam okazję do współpracy zarówno z architektami, projektantami i wykonawcami, jak i zewnętrznymi ekspertami w mojej dziedzinie.
BREEAM jest standardem w Polsce, zwłaszcza w kontekście biurowców. Dobrze, że pojawiają się nowe typy certyfikacji, zwłaszcza takie, jak WELL – przypominające o tym, dla kogo tworzymy budynki. Jestem przekonana, że już niebawem coraz więcej firm będzie certyfikować swoje projekty w tym systemie, tym bardziej, że WELL nie wyklucza możliwości starania się o tradycyjne certyfikaty ekologiczne tj. BREEAM.
Zdecydowanie tak. Na początku pracowałam w firmie budowlanej w dziale R&D. Dzisiaj mam okazję wykorzystywać swoją wiedzę na potrzeby jednego z największych deweloperów biurowych w Europie. Koordynuję prace międzynarodowego zespołu HB Reavis, który dba o certyfikację BREEAM i WELL dla naszych projektów nie tylko w Polsce, ale też Wielkiej Brytanii, Niemczech, Słowacji, Czechach i na Węgrzech.
Wiedza, którą zdobyłam dzięki kursowi oraz własnej nauce, otworzyła mi możliwość pracy w firmach, które świadomie podchodzą do kwestii zrównoważonego budownictwa. Dobrze jest widzieć, jak wiedza przekłada się na praktykę i konkretne rozwiązania wdrażane w budynkach, sprzyjając ochronie środowiska i poprawie komfortu ludzi. To duża satysfakcja.
Radzę, aby przed podejściem do kursu i egzaminu, zgłębiać tematykę BREEAM również samodzielnie. Materiałów na ten temat jest coraz więcej, podobnie jak merytorycznych konferencji. Warto podjąć wyzwanie, bo uprawnienia asesora są coraz bardziej cenione także w innych środowiskach, a tematyka zrównoważonego budownictwa traktowana coraz bardziej serio.