Wywiad z Jerzym Wójcikiem z firmy JW+A

Z Jerzym Wójcikiem, właścicielem firmy doradczej JW+A, będziemy rozmawiać o codziennych wyzwaniach, jakie stoją przed Akredytowanym Profesjonalistą LEED. Jerzy jest jednym z pierwszych akredytowanych specjalistów LEED w Polsce, konsultantem LEED, BREEAM i WELL w projektach o łącznej wielkości ponad 1 000 000 mkw.

Co wpłynęło na Pana decyzję o zdobyciu akredytacji LEED AP?

Akredytację LEED zdobyłem w roku 2007 w trakcie stażu w pracowni projektowej Gensler w Nowym Jorku. Pracowaliśmy wtedy nad projektem wnętrz Bank of America w powstającej siedzibie głównej, Bank of Amercia Tower. Ten 57-piętrowy obiekt biurowy w samym sercu Manhattanu przechodził wtedy przez proces certyfikacji LEED, w którym zarówno budynek, jak i projekt wnętrz ubiegały się o certyfikat i miały zostać „okrętem flagowym” dla całej korporacji. Mnogość i złożoność rozwiązań, które były w nim stosowane, spowodowała, że od pierwszego dnia musiałem zacząć intensywny proces dokształcania z zakresu zielonego budownictwa. Ten proces z czasem przerodził się w pasję, która pomogła mi obrać taką właśnie ścieżkę kariery. Zobaczyłem wtedy, jak wygląda projektowanie i odnajdywanie synergii między poszczególnymi zielonymi rozwiązaniami na najwyższym światowym poziomie. Mogłem na własne oczy od podszewki poznać rozwiązania, które znałem do tej pory raczej z programów na kanale Discovery niż budów – zbiornik na wodę deszczową na 50 piętrze budynku, który jednocześnie stabilizował całą konstrukcję, zaawansowany system wentylacji podpodłogowej czy kogeneracja i wytwarzanie energii w budynku. Inspiracja z tego okresu na pewno towarzyszy mi do dzisiaj.

Jak wygląda codzienna praca Akredytowanego Profesjonalisty LEED?

LEED obejmuje swoimi wymaganiami nie tylko rozwiązania stricte architektoniczne, ale też bardzo często dotyka zagadnień z zakresu wentylacji, elektryki, automatyki czy zarządzania procesem budowy. Dobry asesor pomaga wszystkim uczestnikom procesu inwestycyjnego zrozumieć wymagania systemu certyfikacji i rolę w ich spełnieniu, a następnie wybrać te, które przyniosą najwięcej wartości dla danej funkcji, lokalizacji czy kontekstu. W tym procesie nie jest sam. Kluczowe jest wsparcie odpowiednio wykwalifikowanego, multidyscyplinarnego zespołu. Analiza dokumentów i projektów, częste spotkania i korespondencja z inwestorami, projektantami czy wykonawcami są zatem codzienną częścią pracy specjalisty LEED. Ważna jest też płynna znajomość angielskiego – dokumentacja LEED jest składana i oceniana w jednostce certyfikującej właśnie w tym języku. W pracy specjalisty LEED nie może również zabraknąć miejsca na szkolenia i rozwój – USGBC wymaga od asesorów odbycia minimum 30 godzin kursów i szkoleń w okresie dwóch lat, co jest podstawą do odnawiania akredytacji.

Jak Pan ocenia rozwój rynku budowlanego w kwestii certyfikowania budynków w systemie LEED?

Certyfikat LEED na pewno na stałe wpisał się w wymagania stawiane nowoczesnym budynkom komercyjnym w Polsce, a w szczególności budynkom biurowym. Jak pokazują statystyki, obecnie certyfikowane są 153 budynki, a zarejestrowanych jest kolejnych 130, co pokazuje wciąż duży potencjał wzrostu. Warto podkreślić, że w porównaniu do wymagań poprzedniej wersji LEED, te obecnie obowiązujące są znacząco wyższe, co na pewno podniesie poprzeczkę dla nowo budowanych obiektów, ale też przyniesie większą korzyść dla ich przyszłych użytkowników. Mnie bardzo podoba się filozofia certyfikacji w systemie LEED, ponieważ skupia się na realnych i mierzalnych wskaźnikach, takich jak oszczędność kosztu energii jako miernik efektywności energetycznej lub oszczędność emisji CO2 w całym cyklu życia, która jasno obrazuje, jak dany budynek wpłynie na klimat dziś i za kilkadziesiąt lat. Nie daje to miejsca na oświadczenia czy deklaracje, liczą się za to efekty. Myślę, że taki kierunek rozwoju byłby korzystny dla zrównoważonego budownictwa w ogóle.

Jak Pan ocenia z perspektywy czasu swój wybór drogi kariery? Czy to była słuszna decyzja?

Zdecydowanie tak! Dla mnie szczególnie ważne jest to, że praca specjalisty LEED daje realną możliwość wywierania pozytywnego wpływu zarówno na środowisko naturalne jak i środowisko zbudowane.

Czy praca w charakterze konsultanta LEED daje satysfakcję?

Na pewno tak. Praca specjalisty LEED wiąże się z jasnym poczuciem misji i sensu jej wykonywania. Każdy certyfikowany budynek to realne ograniczenie emisji CO2, oszczędność wody czy niższe koszty energii. Coraz więcej nacisku kładzie się też na jakość środowiska wewnątrz budynków i ich wypływ na zdrowie i dobrostan użytkowników. Certyfikat WELL i Fitwell pozwalają stworzenie zdrowego środowiska mieszkaniowego oraz środowiska pracy i pozytywnego wpływu na codzienne życie tysięcy ludzi.