Wywiad z Julią Szczęsną z firmy Arup

#LEED – korzyści dla najemców

Certyfikowane obiekty na stałe wpisały się w przestrzeń miejską. Firmy i instytucje coraz bardziej cenią „certyfikowany adres”, lecz co to tak naprawdę znaczy? Ile najemcy mogą zyskać na wyborze zrównoważonych, ekologicznych i certyfikowanych przestrzeni? Poznajemy opinie osób, które na co dzień projektują, budują, konsultują lub po prostu pracują w zielonych biurach. Z Julią Szczęsną z firmy Arup rozmawiamy o korzyściach płynących z certyfikacji dla najemców.

Coraz częściej, szukając nowej lokalizacji, firmy rozglądają się za certyfikowanymi obiektami. Czy obiekty certyfikowane mają więcej do zaoferowania niż te bez certyfikatu?

Zdecydowanie tak. Budynki poddawane procesowi certyfikacji są ulepszane pod kątem wielu kryteriów, m.in. jakości powietrza wewnętrznego, poziomu efektywności energetycznej i doboru materiałów o niskiej emisji LZO (lotnych związków organicznych). Dzięki takim rozwiązaniom użytkownicy budynku mogą cieszyć się wysokim komfortem pracy oraz dobrym samopoczuciem.

Jak standardy realizowane w ramach certyfikacji przekładają się na komfort i produktywność najemców?

Czynnikami, które szczególnie wpływają na produktywność pracowników, są wysoka jakość powietrza wewnętrznego, odpowiedni dostęp do światła dziennego oraz komfortowe środowisko akustyczne.

W budynkach certyfikowanych istnieją systemy ciągłego monitoringu systemów wentylacji, nadzorujące ilość świeżego powietrza zewnętrznego dostarczanego do budynku, a poprzez sieć czujników CO2 poziom stężenia dwutlenku węgla. Ze względu na dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie pracowników budynki certyfikowane objęte są zakazem palenia wewnątrz oraz w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi, otwieralnych okien oraz czerpni powietrza.

Zielone budownictwo cechuje się również maksymalnym wykorzystaniem dostępu do światła dziennego, osiąganym dzięki przeprowadzaniu specjalistycznych analiz z wykorzystaniem technik komputerowych, LEED bierze pod uwagę także dostępność okien zewnętrznych, aby możliwe było skupienie wzroku na przestrzeni zewnętrznej. Kolejnym elementem, mającym wpływ na komfort użytkowników, jest lokalizacja budynków certyfikowanych – najczęściej w miejscach bardzo dobrze skomunikowanych transportem publicznym oraz w otoczeniu wielu usług i lokali gastronomicznych. Zapewnia to wygodę i oszczędność czasu.

Czy certyfikacja sprzyja oszczędnościom w użytkowaniu przestrzeni?

System certyfikacji LEED promuje szereg rozwiązań pozwalających zmniejszyć koszty eksploatacyjne ponoszone przez najemcę. Dzięki wodo-oszczędnej armaturze i urządzeniom sanitarnym, budynki certyfikowane zużywają do 50% mniej wody, cechują się również dużą energooszczędnością, dzięki wykorzystaniu wysokowydajnych systemów HVAC czy szyb okiennych o zoptymalizowanych parametrach. Rozbudowany system BMS nadzorujący m.in. oświetlenie budynku, przyczynia się do redukcji zużycia energii elektrycznej oraz chroni przed karami finansowymi za przekroczenie maksymalnego dozwolonego zużycia energii.

Czy „certyfikowany adres” firmy może być postrzegany jako bardziej prestiżowy?

Z pewnością. Prestiż zielonych budynków wynika z wdrażania innowacyjnych rozwiązań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju, sprzyjając tym samym nie tylko pracownikom, ale również środowisku naturalnemu. Certyfikat daje gwarancję, że budynek został zaprojektowany i wybudowany zgodnie z określonymi wymaganiami stawianymi np. przez LEED.

Na co firmy powinny zwracać uwagę, wybierając zrównoważoną, certyfikowaną lokalizację? O co pytać dewelopera?

Kwestie, o które warto spytać dewelopera, to informacja o systemie zarządzania oświetleniem, obecność czujek ruchu i czujek obecności, energooszczędność zastosowanych opraw oświetleniowych, parametry szkła fasady, a także wyposażenie sanitariatów w wodo-oszczędną armaturę i urządzenia sanitarne. Pod kątem jakości powietrza zalecane jest pozyskanie informacji na temat ilości powietrza wentylacyjnego przypadającego na osobę oraz sposobu regulacji temperatury wewnętrznej.

Istotne będą również informacje o materiałach użytych do wykończenia budynku pod kątem zawartości LZO, jak i dostępność udogodnień, m.in. szatni dla rowerzystów, stojaków na rowery, zachęcających do aktywności fizycznej, oraz bliskość transportu publicznego i usług w okolicy. Ważną kwestią pod kątem komfortu pracowników jest potwierdzenie, czy budynek poddany był analizie akustycznej pod nadzorem wykwalifikowanego akustyka.