Wywiad z Katarzyną Czyżewską z Costa Project

W rozmowie z Katarzyną Czyżewską, Kierownikiem Działu Zrównoważonego Budownictwa w Costa Project, poruszymy tematy realizacji przełomowego projektu. Przede wszystkim poznamy wyzwania jakie stoją przed Asesorem oraz szereg bezcennych rad dotyzących modelowego przeprowadzenia procesu certyfikacji.

Co skłoniło Panią do certyfikowania w systemach certyfikacji wielokryterialnej LEED oraz uzyskania tytułu LEED AP?

W świat certyfikacji „zielonych” budynków weszłam 8 lat temu przy okazji rozbudowy fabryki L’Oreal w Kaniach pod Warszawą. Firma, w której wówczas pracowałam była projektantem tej rozbudowy a Inwestorowi zależało, żeby po pierwsze zminimalizować negatywny wpływ rozbudowy na środowisko, a po drugie, na komforcie pracy pracowników fabryki. Dobrym rozwiązaniem okazał się certyfikat LEED, który pomógł zoptymalizować projekt oraz obrać odpowiednią strategię budowy. Dzięki temu projektowi mogłam szczegółowo poznać wymagania certyfikacji LEED i utwierdzić się, że chcę wejść głębiej w świat zrównoważonych budynków. W ślad za zdobytą wiedzą, zdałam egzamin na pierwszy stopień uprawnień LEED tj. LEED Green Associate a rok później drugi czyli LEED Accredited Professional w specjalności Building Design and Construction.

Jaki typ budynków najczęściej Pani poddaje procesowi certyfikacji?

Najczęściej koordynuję certyfikację budynków biurowych. W dalszym ciągu jest to największa grupa obiektów budowlanych poddawanych certyfikacji.

Czy pamięta Pani swój przełomowy projekt?

Każdy certyfikowany obiekt jest dla mnie bardzo ważny, jednak przełomowym był na pewno biurowiec Park Avenue w Warszawie, który miałam przyjemność certyfikować w 2019 roku. Obiekt ten jako pierwszy w Polsce uzyskał złoty certyfikat w nowym standardzie LEEDv4 Core and Shell zdobywając 64 punkty.

Co było w nim wyjątkowego, innowacyjnego?

Najbardziej zrównoważoną cechą biurowca Park Avenue jest jego położenie, w samym sercu Warszawy, z dostępem pieszym do wszelkich udogodnień, w tym do zróżnicowanego transportu publicznego. Podkreślam to na każdym kroku, ponieważ lokalizacja inwestycji to bardzo ważna kwestia w zrównoważonym budownictwie. Co nam po „ekologicznym” budynku, który stoi gdzieś na obrzeżach miasta i do którego można dojechać wyłącznie samochodem? Oczywiście, poza dobrą lokalizacją, budynek Park Avenue cechują m.in. trwałe, wysokiej jakości materiały budowlane, optymalnie dobrany system HVAC, rozwiązania oszczędzające wodę a także udogodnienia dla pracowników podróżujących na rowerach.

W jaki sposób wpłynął on na Panai obecne życie zawodowe?

Ta certyfikacja pomogła mi bardzo dobrze poznać wymagania standardu LEEDv4 a także nabrać doświadczenia w zarządzaniu certyfikacją, zespołem osób. Dostrzegła to firma Costa Project, która powierzyła mi zarządzanie działem zrównoważonego budownictwa. Już wkrótce rozpocznie się mój kolejny ważny projekt, gdyż na Pomorzu ma powstać pierwszy obiekt użyteczności publicznej z certyfikatem LEED. Jestem przekonana, że będzie to kolejny przełom nie tylko w moim życiu zawodowym ale w ogóle na rynku zrównoważonych budynków w Polsce.