
Z Michałem Marszałkiem, Sustainability Coordinator w Skanska Property Poland, porozmawiamy o codziennych wyzwaniach stojących przed Akredytowanym Profesjonalistą WELL. Michał posiada szerokie uprawnienia jako LEED AP, BREEAM International New Construction Assessor i WELL AP.
To był dla mnie kolejny krok w samorozwoju. Już na studiach mocno interesowałem się tematyką odnawialnych źródeł energii (np. spalaniem biogazu) czy zielonymi rozwiązaniami, więc są to pojęcia dla mnie ważne i bliskie. To właśnie pasja do zrównoważonego rozwoju pchnęła mnie w kierunku certyfikacji. Systematycznie rozwijałem swoje umiejętności i zdobywałem kolejne akredytacje (LEED AP, BREEAM International New Construction Assessor i WELL AP), dzięki którym mogłem realizować nowe projekty. Zwieńczeniem jest uzyskanie indywidualnej nagrody IWBI 2018 Leadership Recognition Award, przyznawanej przez organizację odpowiedzialną za certyfikację WELL.
W praktyce to stały kontakt z architektami, projektantami, generalnym wykonawcą i konsultantami na każdym etapie realizacji projektu. Weryfikowanie dokumentacji oraz edukowanie – nie tylko pracowników w firmie, ale też najemców oraz społeczeństwa. Niezwykle ważne jest także samokształcenie, aktualizowanie swojej wiedzy dotyczącej zmian, jakie są wprowadzane w certyfikacji. Moja praca to także uczestniczenie w warsztatach i stałe poszukiwanie nowych trendów.
WELL jest nowym standardem, który dopiero przebija się na rynku, a już budzi duże zainteresowanie. Skierowany jest głównie na aspekty człowieka, co jest aktualnym trendem w budownictwie zarówno komercyjnym, jak i mieszkaniowym. Ludzie chcą funkcjonować w zdrowym otoczeniu. W poprzednich latach większą uwagę zwracano na rozwiązania techniczne w budynku – domenę systemu LEED. Oba standardy świetnie się uzupełniają, tworząc komfortowe warunki pracy i nowoczesne, zdrowe ekobudynki. Certyfikaty kształtują również poniekąd rynek – cieszy fakt, że wielu dostawców oferuje materiały przyjazne środowisku.
WELL to dla nas, firmy Skanska, ewolucja w myśleniu, a nie rewolucja, ponieważ od dawna zajmowaliśmy się zrównoważonym rozwojem. Wiele wymagań certyfikatu stosowaliśmy już wcześniej, dlatego WELL jest dla nas jedynie kolejnym krokiem w rozbudowie naszej filozofii.
Już na początku mojej kariery zawodowej w Skanska biurowiec Green Tower A, jako pierwszy budynek w Polsce, otrzymał certyfikat LEED na najwyższym poziomie platynowym. To był mój pierwszy ogromny sukces i już wtedy wiedziałem, że to dobry kierunek. Rynek rozwija się bardzo dynamicznie. Żeby z niego nie wypaść, trzeba podążać za nowościami i często wybiegać w przyszłość. Wykonywanie pracy opartej na własnej pasji – nie mogłem wybrać lepszego kierunku zawodowego.
Praca asesora daje mi bardzo dużo satysfakcji. Mimo, że nie jest łatwa i wymaga skoordynowania wielu osób i ciągłego nadzorowania nowości rynkowych. Jestem przekonany, że praca dająca widoczne i namacalne efekty zawsze jest satysfakcjonująca. W marcu przestrzeń biurowa na 5. piętrze budynku Spark C, gdzie znajduje się siedziba naszej firmy, otrzymała certyfikat WELL Commercial Interior. W Skanska mamy wiele rozwiązań, które zwiększają komfort pracy i zapewniają użytkownikom warunki pozytywnie wpływające na ich zdrowie i samopoczucie. Jednak wymagania, których spełnienie jest niezbędne do otrzymania takiego certyfikatu, są bardzo wysokie – tym bardziej mnie cieszy, że udało nam się go zdobyć.
Ostatecznie najwięcej radości sprawia mi, gdy widzę, że pracownicy dobrze czują się w przestrzeni biurowej stworzonej przez Skanska, gdy korzystają z naszych rozwiązań i chwalą się swoim miejscem pracy. Uśmiech na ich twarzach potwierdza, że wybrałem dobrą drogę zawodową.