Wywiad z Michałem Marszałkiem z firmy Skanska Property Poland

#WELL – życie codzienne Akredytowanego Profesjonalisty

Z Michałem Marszałkiem, Sustainability Coordinator w Skanska Property Poland, porozmawiamy o codziennych wyzwaniach stojących przed Akredytowanym Profesjonalistą WELL. Michał posiada szerokie uprawnienia jako LEED AP, BREEAM International New Construction Assessor i WELL AP.

Co wpłynęło na Pana decyzję o zdobyciu akredytacji WELL AP?

To był dla mnie kolejny krok w samorozwoju. Już na studiach mocno interesowałem się tematyką odnawialnych źródeł energii (np. spalaniem biogazu) czy zielonymi rozwiązaniami, więc są to pojęcia dla mnie ważne i bliskie. To właśnie pasja do zrównoważonego rozwoju pchnęła mnie w kierunku certyfikacji. Systematycznie rozwijałem swoje umiejętności i zdobywałem kolejne akredytacje (LEED AP, BREEAM International New Construction Assessor i WELL AP), dzięki którym mogłem realizować nowe projekty. Zwieńczeniem jest uzyskanie indywidualnej nagrody IWBI 2018 Leadership Recognition Award, przyznawanej przez organizację odpowiedzialną za certyfikację WELL.

Jak wygląda codzienna praca Akredytowanego Profesjonalisty WELL?

W praktyce to stały kontakt z architektami, projektantami, generalnym wykonawcą i konsultantami na każdym etapie realizacji projektu. Weryfikowanie dokumentacji oraz edukowanie – nie tylko pracowników w firmie, ale też najemców oraz społeczeństwa. Niezwykle ważne jest także samokształcenie, aktualizowanie swojej wiedzy dotyczącej zmian, jakie są wprowadzane w certyfikacji. Moja praca to także uczestniczenie w warsztatach i stałe poszukiwanie nowych trendów.

Jak Pan ocenia rozwój rynku budowlanego w kwestii certyfikowania budynków w systemie WELL?

WELL jest nowym standardem, który dopiero przebija się na rynku, a już budzi duże zainteresowanie. Skierowany jest głównie na aspekty człowieka, co jest aktualnym trendem w budownictwie zarówno komercyjnym, jak i mieszkaniowym. Ludzie chcą funkcjonować w zdrowym otoczeniu. W poprzednich latach większą uwagę zwracano na rozwiązania techniczne w budynku – domenę systemu LEED. Oba standardy świetnie się uzupełniają, tworząc komfortowe warunki pracy i nowoczesne, zdrowe ekobudynki. Certyfikaty kształtują również poniekąd rynek – cieszy fakt, że wielu dostawców oferuje materiały przyjazne środowisku.

WELL to dla nas, firmy Skanska, ewolucja w myśleniu, a nie rewolucja, ponieważ od dawna zajmowaliśmy się zrównoważonym rozwojem. Wiele wymagań certyfikatu stosowaliśmy już wcześniej, dlatego WELL jest dla nas jedynie kolejnym krokiem w rozbudowie naszej filozofii.

Jak Pan ocenia z perspektywy czasu swój wybór drogi kariery? Czy to była słuszna decyzja?

Już na początku mojej kariery zawodowej w Skanska biurowiec Green Tower A, jako pierwszy budynek w Polsce, otrzymał certyfikat LEED na najwyższym poziomie platynowym. To był mój pierwszy ogromny sukces i już wtedy wiedziałem, że to dobry kierunek. Rynek rozwija się bardzo dynamicznie. Żeby z niego nie wypaść, trzeba podążać za nowościami i często wybiegać w przyszłość. Wykonywanie pracy opartej na własnej pasji – nie mogłem wybrać lepszego kierunku zawodowego.

Czy praca w charakterze konsultanta WELL daje satysfakcję?

Praca asesora daje mi bardzo dużo satysfakcji. Mimo, że nie jest łatwa i wymaga skoordynowania wielu osób i ciągłego nadzorowania nowości rynkowych. Jestem przekonany, że praca dająca widoczne i namacalne efekty zawsze jest satysfakcjonująca. W marcu przestrzeń biurowa na 5. piętrze budynku Spark C, gdzie znajduje się siedziba naszej firmy, otrzymała certyfikat WELL Commercial Interior. W Skanska mamy wiele rozwiązań, które zwiększają komfort pracy i zapewniają użytkownikom warunki pozytywnie wpływające na ich zdrowie i samopoczucie. Jednak wymagania, których spełnienie jest niezbędne do otrzymania takiego certyfikatu, są bardzo wysokie – tym bardziej mnie cieszy, że udało nam się go zdobyć.

Ostatecznie najwięcej radości sprawia mi, gdy widzę, że pracownicy dobrze czują się w przestrzeni biurowej stworzonej przez Skanska, gdy korzystają z naszych rozwiązań i chwalą się swoim miejscem pracy. Uśmiech na ich twarzach potwierdza, że wybrałem dobrą drogę zawodową.