Światowe megatrendy i ich wpływ na budownictwo

PROWADZĄCY:

dr Marcin Popkiewicz

Autor, naukowiec i dziennikarz

Analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko. Autor bestsellerów Świat na rozdrożu i Rewolucja energetyczna. Ale po co? Redaktor portali ziemianarozdrozu.pl i naukaoklimacie.pl. Przewodniczący polskiego oddziału ASPO (Association for the Study of Peak Oil), członek rady programowej INSPRO, członek rad ds. zrównoważonego rozwoju Pragi Północ i Słupska. Laureat m.in. głównych nagród „Promotor Energetyki Odnawialnej”, „Dziennikarze dla klimatu 2015” oraz „Economicus 2016” w kategorii „Najlepsza książka propagująca wiedzę ekonomiczną”.

KOSZT SZKOLENIA:                 690 zł + VAT

Koszt dla członków PLGBC: 550 zł + VAT

DATA:             6 września 2018

MIEJSCE:     Warszawa

GODZINA:    9.00 – 15.00

OPIS SZKOLENIA:

Świat stoi w obliczu szeregu przeplatających się wyzwań: od wyczerpywania się łatwych i tanich w pozyskiwaniu zasobów, przez rosnące problemy i koszty środowiskowe, po liczne problemy społeczno-demograficzne. W planowaniu działań mających na celu zbudowanie dobrej przyszłości konieczne jest myślenie systemowe, uwzględniające jednocześnie różne elementy całości sytuacji. Bez ich zrozumienia może się okazać (i często okazuje się), że rozwiązując jeden problem, nasilamy inny, a co więcej, rozwiązania wydające się sensownymi w krótkiej perspektywie czasowej podminowują działania długoterminowe. Organizacje mające globalny ogląd sytuacji, od ONZ, przez MAE, MFW, Bank Światowy po Unię Europejską i Watykan, zdają sobie sprawę, że potrzebne są głębokie i daleko idące zmiany systemu gospodarczego, a nawet obowiązujących paradygmatów.

Streszczając: nie jest możliwe wieczne utrzymywanie wzrostu zużycia zasobów i emisji zanieczyszczeń na skończonej planecie.

Choć może to być niewygodne z wielu względów, od politycznych po biznesowe i światopoglądowe, to prawa fizyki nieszczególnie przejmują się tym, czy coś nam się podoba, czy nie, lecz robią swoje. Albo zadziałamy proaktywnie, albo będziemy zmuszeni do zmierzenia się z serią duszących gospodarkę kryzysów. Bliższe przyjrzenie się możliwościom zbudowania świata zrównoważonego rozwoju pokazuje, że jest to nie tylko obiektywna konieczność ze względów zasobowo-środowiskowych, ale dobrze zarządzana może też być projektem prowadzącym ludzkość do nowego etapu i skoku cywilizacyjnego porównywalnego z transformacją od epoki feudalnej do społeczeństwa przemysłowego, ze znaczącymi korzyściami społeczno-gospodarczymi.

ZAGADNIENIA:

 • Wprowadzenie w megatrendy gospodarczo-zasobowo-środowiskowe
 • Wyzwania, przed którymi stoimy. Diagnoza
 • Drogowskaz: czysta i efektywna gospodarka
 • Trendy światowe: od Europy i USA, przez Chiny po Indie
 • Wycena kosztów zewnętrznych
 • Efektywność energetyczna: budynki, zużycie prądu, transport
 • Zrównoważony, czysty system energetyczny. Jak to zrobić w oparciu o dostępne technologie?
 • Z polskiej perspektywy: czy to właściwa droga?

Co osiągniesz biorąc udział w szkoleniu?:

 • Dowiesz się czego należy się spodziewać przy rosnącym stężeniu gazów cieplarnianych.
 • Dowiesz się co oznacza wzrost temperatury rzędu 8°C w ciągu dwóch-trzech stuleci.
 • Poznasz wpływ zmian klimatu na budownictwo

ZAREJESTRUJ SIĘ!

Kontakt:

Magdalena Wojtas
email: mwojtas@plgbc.org.pl, tel. +48 537 445 958

Podobne informacje