• 22 czerwca 2021

W cementowniach CEMEX pojawiło się kolejne pokolenie młodych pustułek

W cementowniach CEMEX pojawiło się kolejne pokolenie młodych pustułek

W cementowniach CEMEX pojawiło się kolejne pokolenie młodych pustułek 950 534 PLGBC

Materiał Partnera

W cementowniach w Chełmie i Rudnikach, na terenie których zauważono obecność pustułki – chronionego sokoła, firma wdrożyła działania mające na celu wspieranie populacji tego gatunku. Szacujemy, że przez dziesięć lat trwania projektu ochrony pustułek w CEMEX budki lęgowe opuściło aż 200 młodych ptaków. Obecnie kolejne pokolenie pustułek wykluwa się w gniazdach, co można śledzić na żywo na stronie: https://www.cemex.pl/ochrona-pustulek

Pustułka (Falco tinnunculus), mimo iż jest najpopularniejszym sokołem w Polsce, podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Te stosunkowo niewielkie ptaki drapieżne często bytują na terenach zindustrializowanych, zwłaszcza tych, które sąsiadują z łąkami i polami. Nic dziwnego, że zaczęły się one pojawiać w zakładach CEMEX w Chełmie i Rudnikach. Ponieważ nie budują własnych gniazd, a do rozrodu wykorzystują jedynie gotowe konstrukcje, ważnym elementem ochrony czynnej tego gatunku jest wieszanie odpowiednich budek lęgowych. Wychodząc naprzeciw potrzebom ptaków, po konsultacjach z ornitologami, stworzono dla nich sztuczne miejsca gniazdowania na terenie dwóch cementowni CEMEX.

W Chełmie od 2011 roku znajduje się pięć budek lęgowych dla pustułek, natomiast w Rudnikach od 2020 roku trzy budki. Dodatkowo dla miłośników ptaków w kilku gniazdach zamontowano kamery, z których transmisję na żywo można oglądać online za pośrednictwem strony internetowej lub kanału na YouTube CEMEX Polska. W budkach objętych monitoringiem pustułki złożyły w tym roku łącznie 14 jaj, z których właśnie zaczęły wykluwać się pisklęta.

– Troska o środowisko naturalne i różnorodność biologiczną jest ważnym elementem strategii CEMEX Polska. Właśnie dlatego popularyzujemy wiedzę o gatunku pustułek oraz edukujemy naszych pracowników i społeczności lokalne w kwestii bioróżnorodności – mówi Monika Wosik, Dyrektor Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w CEMEX Polska. – W tym roku nasza firma podjęła współpracę ze Stowarzyszeniem dla Pustułek i Jerzyków, w ramach której zostaną przeprowadzone badania naukowe dotyczące ekologii ptaków – dodaje.

CEMEX Polska zaprasza do odwiedzenia zakładki o pustułkach na swojej stronie internetowej https://www.cemex.pl. Poza podglądem na żywo z kamer, znajdują się tu również informacje o tym gatunku z rodziny sokołowatych oraz działaniach podejmowanych przez CEMEX w celu jego ochrony, a także dziennik prezentujący wszystkie najważniejsze wydarzenia z życia rodzin ptaków mieszkających w cementowniach CEMEX.