• 6 czerwca 2022

Ważne dla branży – Artur Pollak, Członek Zarządu PLGBC

Ważne dla branży – Artur Pollak, Członek Zarządu PLGBC

Ważne dla branży – Artur Pollak, Członek Zarządu PLGBC 1024 1024 PLGBC

Artur Pollak,
Członek Zarządu, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Certyfikacja budynków nabiera rozpędu – raport PLGBC Zrównoważone zielone budynki

W Polsce powstają zielone budynki najwyższej klasy. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC opracowało siódmą edycję raportu Zrównoważone certyfikowane budynki. W bieżącym zestawieniu liczba certyfikowanych budynków osiągnęła już prawie 1 400. BREEAM utrzymuje pozycję lidera wśród stosowanych w Polsce systemów certyfikacji, osiągając 81% udziału w rynku – tegoroczna liczba budynków certyfikowanych w BREEAM przekroczyła liczbę wszystkich certyfikowanych budynków w zeszłym roku. Certyfikacja pomaga w szybkim podejmowaniu decyzji, skraca procesy biznesowe, ułatwia inwestowanie. Standaryzacja w budownictwie odgrywa kluczową rolę nie tylko ze względów ekonomicznych – podnosi też m.in. świadomość efektywności energetycznej, co ułatwia dążenie do zmniejszenia emisji CO2.

Akcyza na fotowoltaikę

Od 1 stycznia 2023 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące elektronicznego prowadzenia ewidencji akcyzowej. Będą ją zobowiązani prowadzić między innymi przedsiębiorcy o statusie podatnika akcyzy od energii elektrycznej. Nowe zapisy legislacyjne dotyczą wybranych firm, które zajmują się produkcją energii, jej sprzedażą oraz zakupem z sieci energetycznej. Co z tymi, którzy prowadzą taką ewidencję w formie tradycyjnej? Do końca 2022 roku mogą jej dokonywać zarówno elektronicznie, jak i na papierze. Natomiast bez względu na to, trzeba przygotować się na zmianę dotychczasowych nawyków. Tych kilka miesięcy wydaje się długim okresem, ale im szybciej zaimplementuje się nowy sposób rejestrowania, tym lepiej z punktu widzenia organizacyjnego. Brak prowadzenia takiej ewidencji w wymaganej formie może skutkować odpowiedzialnością skarbową.

Narzędzia do walki z kradzieżą energii

Jak podaje prnewswire.com świat traci około 89,3 mld USD rocznie na kradzieży energii elektrycznej oraz 58,7 mld USD na rynkach wschodzących. W mediach każdego dnia pojawiają się nagłówki o nielegalnych przyłączach, fraudach energetycznych czy ukrytych koparkach kryptowalut. Dzisiaj coraz popularniejsze stają się inteligentne platformy do optymalizowania energii, które dokładnie weryfikują profil energetyczny i pozwalają precyzyjnie typować wszelkiego rodzaju anomalie. Narzędzia tego typu wizualizują elementy systemu energetycznego, takie jak charakterystyki prądowe, zużycie energii elektrycznej, generacja energii biernej oraz związane z nimi statystyki ponoszonych kosztów. Zastosowanie opartych o IoT, AI, machine learning algorytmów przetwarzania oraz analizy powyższych danych pozwala na wyciągnięcie wniosków, przekładających się na realne oszczędności.

Skip to content