27 CZERWCA 2023
CZAS CZYTANIA: 4 MIN

Budowa i remont domu. Po jakie inteligentne rozwiązania sięgnąć?

Aktualności członkowskie

Coraz więcej osób sięga po rozwiązania smart home, które na co dzień dbają o nasz komfort i zwiększają bezpieczeństwo posesji. Tylko w 2022 roku zdecydowało się na nie aż 34% osób budujących swój dom[1]. Somfy podpowiada, jakie produkty sprawdzą się najlepiej i na co zwrócić uwagę podczas planowania prac remontowych oraz budowlanych.

Przed podjęciem szeregu istotnych decyzji dotyczących remontu czy budowy domu, warto zastanowić się, jaki styl życia prowadzimy i jakie rozwiązania ułatwiłyby nasze codzienne funkcjonowanie. Już na etapie projektowania istotny jest wybór odpowiedniej stolarki okiennej czy rolet zewnętrznych, od których później będzie zależał komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Istotne jest również oczywiście ustalenie maksymalnego budżetu, jaki możemy na to przeznaczyć.

Budowa i remont domu. Po jakie inteligentne rozwiązania sięgnąć?
Wybór odpowiednich okien

Okna sprawiają, że pomieszczenia są jasne i przyjemne w ciągu dnia. Jednak pełnią one również szereg innych istotnych funkcji. To one mają największy wpływ na temperaturę wewnątrz pomieszczeń w poszczególnych porach roku. Eksperci podają, że przez drzwi i okna możemy stracić nawet od 20 do 30% ciepła czy chłodu.

– Projektując dom, warto zwrócić uwagę na odpowiednią izolację okien. Im mniejszy współczynnik przenikania ciepła (Uw), podawany w W/m²K, tym większe właściwości izolacyjne. Dzięki temu zmniejszymy codzienne zużycie energii na ogrzewanie bądź klimatyzację, jednocześnie dbając o nasz domowy budżet i środowisko. Dlatego tak istotne jest, aby dokonywać świadomych wyborów, decydując się na doświadczonych producentów, którzy oferują wysoką jakość mówi Mateusz Sochacki, ekspert window4u, partner Somfy Polska.

Obecnie możemy ubiegać się o bezzwrotne unijne dotacje na poprawę efektywności energetycznej w domu. Wsparcie finansowe może obejmować niemal wszystkie działania, które przyniosą wymierne korzyści energetyczne, w tym wymianę stolarki okiennej. Dodatkowe fundusze w 2023 zapewnia program Czyste Powietrze[2]. Informacje na temat aktualnych dotacji możemy znaleźć m.in. na stronie wyszukiwarki ekodotacji Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu https://ekodotacje.ios.edu.pl/.

Automatyzacja rolet zewnętrznych ma znaczenie

Warto wyposażyć okna w rolety zewnętrzne wraz z inteligentnymi napędami, które pozwolą na odpowiednie wykorzystanie światła słonecznego na co dzień, by zmniejszyć potrzebę korzystania ze sztucznego oświetlenia, ogrzewania oraz chłodzenia pomieszczeń. Inteligentne napędy pozwolą na automatyczne planowanie otwierania i zamykania osłon tak, by jak najlepiej zarządzać naturalnym oświetleniem oraz by uzyskać jak największy komfort termiczny. Automatyzacja gwarantuje, że rolety będą w optymalnej pozycji o właściwej porze, bez względu na pogodę, nawet gdy nie ma nas w domu.

Jaki napęd wybrać? Jeśli rozpoczynamy budowę domu, możemy sięgnąć po napęd S&SO RS100 io od Somfy. Bez problemu możemy wówczas zaplanować ukrycie podpiętych do niego przewodów. Natomiast jeśli planujemy remont i nie chcemy ingerować w ścianę, możemy zdecydować się na RS100 Solar io, zasilany energią solarną – do jego działania nie trzeba podłączać kabli doprowadzających prąd. Napęd ten posiada wbudowany panel słoneczny, który z pomocą centrali TaHoma®, automatycznie otwiera lub zamyka osłony w zależności od pogody. Jego akumulator zapewnia autonomię na poziomie co najmniej 45 dni, przy dwóch pełnych otwarciach i dwóch pełnych zamknięciach dziennie, dzięki czemu nie straszna jest mu żadna pogoda i idealnie sprawdzi się w naszej szerokości geograficznej.

Smart rozwiązania dopasowane do stylu życia

Często wyjeżdżasz na wakacje? Chcesz mieć możliwość sprawdzenia z dowolnego miejsca na świecie, czy posesja jest bezpieczna? A może najważniejsze jest dla Ciebie wygodne i proste zarządzanie domem na co dzień? Smart home dopasowuje się do każdego stylu życia! Możemy zainstalować systemy alarmowe oraz kamery, termostaty, regulujące temperaturę w pomieszczeniach, napędy do bram wjazdowych i garażowych, by mieć kontrolę nad tym, kto wjeżdża na posesję, możemy zainstalować specjalne wtyczki Plug io, pod które podłączymy ekspres do kawy, telewizor czy radio, by sterować nimi smartfonem. A to tylko część rozwiązań, jakie oferuje nam inteligentny dom.

Możesz tworzyć aż do 40 indywidualnych scen i harmonogramów dopasowanych do trybu życia domowników. Dzięki temu ustawisz m.in. scenariusz „pobudka”, który sprawi, że dom obudzi się razem z Tobą, np. odsłaniając rolety, włączając ekspres do kawy i radio z ulubioną muzyką.

Wszystkie powyższe produkty połączymy za pomocą systemu smart home i centrali TaHoma® switch. Zapewni nam ona wygodną kontrolę nad domowymi urządzeniami, a także wydatkami związanymi z energią.

Inteligentne otoczenie domu

Dom to nie tylko jego wnętrze, to także wszystko co go otacza. Dlatego smart home rozciąga się również na podwórko, taras, a nawet ogrodzenie. Planując prace budowlane i remontowe warto zastanowić się nad odpowiednim zagospodarowaniem naszej zewnętrznej przestrzeni. Inteligentne oświetlenie patio, pozwoli na komfortowe spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi po zmroku. Videofony sprawią, że będziemy mieć pełną kontrolę nad tym, kto próbuje dostać się do środka. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie odpowiedniej bramy garażowej z inteligentnym napędem, np. GDK 1100 od Somfy, umożliwiającym sterowanie bramą ze smartfonu z dowolnego miejsca na świecie!

Więcej szczegółów i informacji na temat rozwiązań smart home podczas budowy domu lub jego remontu znajdziesz w artykule blogowym na stronie Somfy: https://www.somfy.pl/blog/artykuly/budujesz-remontujesz-oto-6-porad-ktore-ci-to-uatwia

 

Opracowanie: Somfy

 

[1] https://www.oferteo.pl/raporty/inwestujemy-w-rozwiazania-smart-home-bo-cenimy-sobie-komfort-raport
[2] https://czystepowietrze.gov.pl/