7 LIPCA 2023
CZAS CZYTANIA: 2 MIN

Lafarge uzyskał potwierdzenie niskoemisyjności cementów i betonów

Aktualności członkowskie

Lafarge, producent innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych, należący do Grupy Holcim, uzyskał Deklarację Środowiskową Typu III (EPD, z ang. Environmental Product Declaration) dla niskoemisyjnych cementów i betonów produkowanych w Polsce. Dokumentacja została wydana przez Instytut Techniki Budowlanej. To kolejny ważny krok w zielonej transformacji firmy, który zapewnia wykonawcom dostęp do certyfikowanych, niskoemisyjnych materiałów dla zrównoważonego budownictwa.

Uzyskanie deklaracji EPD przez Lafarge na cementy i betony niskoemisyjne jest odpowiedzią na oczekiwania rynkowe związane z bardziej ekologicznym podejściem do budownictwa. Deklaracje EPD zawierają informacje o oddziaływaniu materiałów budowlanych na środowisko, są oparte na normie EN 15804 i zweryfikowane przez zewnętrznego audytora.

Lafarge uzyskał potwierdzenie niskoemisyjności cementów i betonów

– Dzięki deklaracji EPD klienci używający materiałów Lafarge mają wiedzę o ich śladzie węglowym, wpływie na środowisko oraz o tym, jakie zasoby naturalne zostały zużyte przy ich produkcji. Na tej podstawie mogą m.in. dokonać oceny całego cyklu życia budynku lub budowli (eng. LCA – Life Cycle Assesment). Pozwoli to już na etapie projektu włączać zrównoważone i trwałe rozwiązania z myślą o przyszłych emisjach, które powstają w fazie eksploatacji. Poza tym wykorzystywanie cementów i betonów z deklaracją środowiskową typu III zwiększa liczbę punktów w procesie zielonej certyfikacji budynków w zakresie BREEAM oraz LEED. Co więcej, wykorzystując materiały z potwierdzoną wartością śladu węglowego, klient może również uzyskać deklaracje EPD na swoje własne produkty – mówi Dariusz Kuryś, Segment Marketing Manager Lafarge w Polsce.

Wśród produktów Lafarge, dla których przygotowano deklaracje EPD, są cementy z rodziny ECOPlanet, które mają emisję CO2 mniejszą o co najmniej 40 proc., oraz cementy Dynamik i Dynamik SP tworzone dla producentów prefabrykatów. W procesie produkcji tych cementów nie powstają żadne produkty uboczne, które należy uwzględnić w osobnej deklaracji, a do ich wytwarzania wykorzystywane są surowce pochodzące z recyklingu lub odzysku. Oprócz cementów, deklaracje środowiskowe zostały przygotowane również dla niskoemisyjnych betonów pod marką ECOPact, które zapewniają do ok. 50 proc. mniej emisji CO2 w porównaniu do betonów tradycyjnych.

Szacuje się, że 40 proc. emisji CO2 powstaje podczas wznoszenia i eksploatacji budynków. Wartość emisji oraz całkowity wpływ gazów cieplarnianych na środowisko określa współczynnik globalnego ocieplenia (ang. Global Warming Potential – GPW). Informacja o wartości GPW stanowi podstawę deklaracji środowiskowej i jest kluczowe dla budownictwa niskoemisyjnego. Daje ona możliwość porównywania wartości GWP dla różnych materiałów, a także pozwala na redukcję emisji w różnych sektorach.

Wprowadzając na rynek materiały budowlane, które z jednej strony są mniej emisyjne, a z drugiej zapewniają konkurencyjne parametry techniczne, Lafarge przyczynia się do rozwoju zrównoważonego budownictwa w Polsce. Firma postawiła sobie ambitny cel – do 2030 roku zmniejszyć poziom emisji CO2 o 55 proc. z każdej tony cementu (w porównaniu z 1990 rokiem). Wiąże się to również z wprowadzeniem na rynek niskoemisyjnych rozwiązań budowlanych, które znajdują zastosowanie w ekologicznych projektach deweloperskich.

Link do strony z deklaracjami EPD: Dokumenty do pobrania | Lafarge

 

Opracowanie: Lafarge Holcim