26 WRZEŚNIA 2023
CZAS CZYTANIA: 1 MIN

Pierwsze na świecie produkty budowlane ze stali wyprodukowanej bez użycia paliw kopalnych

Aktualności członkowskie

Ruukki Construction, firma Grupy SSAB, wyprodukowała pierwsze na świecie produkty budowlane ze stali SSAB wykonanej bez użycia paliw kopalnych. Produkty pilotażowe zostały wyprodukowane w fabryce Ruukki w Alajärvi w Finlandii.

Ruukki dostarczy pierwsze w historii płyty warstwowe, okładziny elewacyjne i pokrycia dachowe wykonane ze stali bez paliw kopalnych, tzw. stali fossil-free, starannie wybranym klientom z rozbudowanym programem zrównoważonego rozwoju. Emisje powstające w fazie produkcji zostaną zminimalizowane tam, gdzie będzie to możliwe, poprzez wykorzystanie zielonej energii oraz wybór opcji materiałowych i logistycznych o jak najmniejszym wpływie na środowisko.

Pierwsze na świecie produkty budowlane ze stali wyprodukowanej bez użycia paliw kopalnych

– Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do zielonej transformacji naszej branży. Produkty budowlane wykonane ze stali SSAB wyprodukowanej bez użycia paliw kopalnych są ważnymi czynnikami napędzającymi zrównoważone budownictwo i pomagają naszym klientom znacznie zmniejszyć wpływ ich budynków na środowisko w całym cyklu życia. Największe emisje związane są z użytkowaniem budynków. Dlatego od dziesięcioleci inwestujemy w rozwój i produkcję trwałych i energooszczędnych produktów budowlanych – mówi Sami Eronen, prezes Ruukki Construction.

– Od lat w Ruukki podejmujemy szeroko zakrojone działania na różnych etapach łańcucha dostaw, aby zmniejszyć ślad węglowy naszych produktów. Nasze systematyczne prace rozwojowe znajdują odzwierciedlenie na przykład w niedawno zaktualizowanych deklaracjach środowiskowych płyt warstwowych (EPD), w których wartości potencjału globalnego ocieplenia znacznie się poprawiły – mówi Jani Backlund, Business Director, Building Envelopes, Ruukki w Finlandii.

Produkty wykonane ze stali bez paliw kopalnych stanowią część dążeń Ruukki, kierujących branżę budowlaną w stronę budynków neutralnych węglowo. Ponadto w tym roku Ruukki przeprowadzi pilotażowy projekt realizowany z produktów budowlanych wykonanych ze stali z recyklingu SSAB Zero™, aby w 2024 roku jako pierwsza wprowadzić na rynek najnowocześniejsze rodziny produktów na bazie stali pochodzącej z recyklingu. Wyroby ze stali bez paliw kopalnych będą oferowane na skalę komercyjną od 2026 roku.

 

Opracowanie: Ruukki Polska Sp. z o.o.