Woda

Aby skutecznie, a jednocześnie w tani sposób ograniczyć zużycie wody w budynku, warto przeanalizować poniższe rozwiązania.

Ograniczenie zapotrzebowania

Jest to najbardziej oczywista opcja „wodooszczędna”, polegająca na doborze armatury oraz innych urządzeń zużywających wodę, cechujących się wysoką skutecznością działania, ale również małym zużyciem wody. Będą to np. baterie umywalkowe, natryskowe, zlewozmywakowe, spłuczki zbiornikowe (toalety), pralki i zmywarki do naczyń. Przy doborze armatury należy zwracać uwagę na przepływ nominalny podawany najczęściej w litrach/minutę przy danym ciśnieniu wody. Porównując ze sobą różne modele armatury należy sprawdzać przepływy przy takim samym ciśnieniu wody. W przypadku pralek i zmywarek podaje się najczęściej zużycie wody na cykl.

Ograniczenie strat

Szczególnie w budynkach komercyjnych, tj. centrach handlowych, biurowcach i budynkach przemysłowych warto zadbać o ograniczenie strat wody, powstających w toaletach ogólnodostępnych, w których zainstalowane są duże ilości pisuarów i misek ustępowych. Często zawory pływakowe misek ustępowych oraz zawory spłukujące w pisuarach tracą szczelność i zaczynają przepuszczać małe ilości wody. Widać to często po rdzawych zaciekach na powierzchniach ceramiki sanitarnej. Okazuje się, że z biegiem czasu ubytki te potrafią być całkiem spore. Można je ograniczać poprzez montaż zaworów automatycznie odcinających dopływ wody do węzłów sanitarnych w czasie, kiedy nie ma w nich ludzi, np. w nocy, czy w święta. Zawory te sterowane są czujnikami obecności, albo ruchu, czy też wyłącznikami oświetlenia w toaletach. Rozwiązanie to, obecne w systemie certyfikacji BREEAM, jest powszechnie stosowane w Wielkiej Brytanii, nawet w budynkach niecertyfikowanych.

Innym sposobem wyeliminowania, tym razem dużych ubytków wody, występujących w przypadku np. pęknięć rur,d jest montaż systemu ostrzegawczego, który alarmuje obsługę budynku o awarii w instalacji wodociągowej. Duży wyciek jest bowiem wykrywany przez przetwornik przepływu, który „wie”, jak dużo zwykle powinien zużywać budynek. Jeśli wychwyci on ponadnormatywny przepływ wody, sygnał dźwiękowy powiadomi obsługę. Jest to również rozwiązanie promowane przez BREEAM.

Opomiarowanie zużycia

Montaż wodomierzy pozwala na monitorowanie zużycia wody przez różnych odbiorców lub też różne instalacje technologiczne obecne w budynku. Możliwie rozległe opomiarowanie zużycia wody pozwala na wczesne wykrycie anomalii, których skutkiem jest zwiększone zużycie wody. Najczęściej ich przyczyną jest niezauważalny w początkowym etapie przeciek. Wczesne wykrycie wycieku wody ogranicza straty, ale też ewentualne szkody spowodowane przez zalanie.

Wtórne wykorzystanie wód deszczowych oraz wody szarej

Coraz częściej wykorzystuje się w Polsce wody opadowe do spłukiwania toalet, podlewania zieleni, a czasem do mycia samochodów. Jest to najpopularniejszy sposób wykorzystania darmowej wody, która, o ile nie jest zbierana z dachów i tarasów, jest stosunkowo czysta i przedstawia sobą duży potencjał ograniczenia wody uzdatnionej, pobieranej z sieci wodociągowej.

Instalacja wtórnego wykorzystania wód opadowych składa się z części zbiorczej i dystrybucyjnej. Punktem wspólnym, jednocześnie rozdzielającym te dwie części jest zbiornik, w którym gromadzony jest zapas wody. Często w części zbiorczej instaluje się filtr liści, który wyłapuje większe zanieczyszczenia mechaniczne. Po stronie dystrybucyjnej montuje się pompę i dość często lampy UV, dezynfekujące wodę. W budynku wykonuje się odrębną instalację wody do spłukiwania toalet, czy też podlewania zieleni, nie połączoną z instalacją wody uzdatnionej. Należy pamiętać, że wody opadowe niosą ze sobą różnego rodzaju zanieczyszczenia spłukiwane z powierzchni dachów i tarasów, w tym m.in. ptasie odchody. Są więc w pewnym stopniu biologicznie aktywne. W przypadku wykorzystania wód opadowych odprowadzanych z dachów zielonych należy się liczyć z zabarwieniem wody na kolor jasnożółty, po jej przejściu przez glebę na dachu.

W naszych warunkach należy się również liczyć z nieprzewidywalnością opadów. Zawsze musi być możliwość uzupełnienia braków wody deszczowej wodą uzdatnioną. Realizuje się to najczęściej poprzez dopuszczanie wody z wodociągu do zbiornika wody deszczowej.