• 8 kwietnia 2021

Wybór i projektowanie zdrojów wody pitnej w kontekście potrzeb osób niepełnosprawnych

Wybór i projektowanie zdrojów wody pitnej w kontekście potrzeb osób niepełnosprawnych

Wybór i projektowanie zdrojów wody pitnej w kontekście potrzeb osób niepełnosprawnych 1024 708 PLGBC

Materiał partnera

Zdroje wody kranowej na dobre zagościły na polskim rynku. Pojawiają się w takich miejscach jak parki, place zabaw, siłownie plenerowe, bulwary czy rynki miast i miasteczek. W tym roku uległy też zmianie przepisy dotyczące publicznego dostępu do wody pitnej. Przepisy, które wprowadziła Komisja Europejska mają na celu poprawę jakość i bezpieczeństwa wody, ale przede wszystkim gwarantują wszystkim grupom społecznym swobodny dostęp do niej. Jednym z głównych założeń nowoprzyjętej dyrektywy w sprawie wody jest montaż zdrojów i dystrybutorów wody pitnej w przestrzeni publicznej.

Bardzo ważną kwestią, o której często zapominają inwestorzy oraz projektanci, jest zapewnienie swobodnego, wygodnego oraz bezpiecznego użytkowania przez osoby niepełnosprawne (np. poruszające się na wózkach inwalidzkich czy niewidome).

W Polsce prawo dotyczące niepełnosprawnych reguluje tylko zasady instalacji sanitarnych tj. toalet czy umywalek, niestety zdroje wody kranowej nigdy w tych przepisach nie były ujęte.

W USA problem ten regulują przepisy ADA (Americans with Disabilities Act. W związku z brakiem ustawodawstwa w Polsce stanowią one pewnego rodzaju wyznacznik zasad, które powinniśmy stosować przy realizacji inwestycji związanych z montażem zdrojów czy źródełek wody pitnej. Przepisy te w jasny sposób określają wysokość montażu mis, wolną przestrzeń manewrową dla wózków inwalidzkich i inne kwestie dotyczące różnych grup niepełnosprawnych.

O czym powinno się pamiętać, aby projekt spełniał wymagania dla osób niepełnosprawnych i mógł służyć wszystkim? Trzeba tutaj pamiętać o odpowiednim podłożu, o odpowiedniej konstrukcji urządzenia (np. w zdrojach zewnętrznych to misy boczne), o możliwości podjazdu pod urządzenie wózkiem inwalidzkim, o odpowiednim oznakowaniu (płytki Braille’a) czy wyróżnieniu kolorem elementów uruchamiających, aby były widoczne dla osób słabowidzących.

Warto zapoznać się z tymi zaleceniami, ale znalezienie konkretnych informacji może być kłopotliwe. W zamian można sięgnąć po sprawdzone rozwiązania oraz zapoznać się z rzetelnymi informacjami, jakie zostały zawarte w darmowym e-booku stworzonym przez Zdrojownia – woda na czasie. Więcej informacji znajdziesz klikając tutaj.