• 28 listopada 2022

Festiwal Filmów o Architekturze | ArchFilmFest

Data
7 grudnia-8 grudnia

Godzina
17:00

Miejsce
Dolnośląskie Centrum Filmowe, Wrocław

Cena

Festiwal Filmów o Architekturze | ArchFilmFest

Festiwal Filmów o Architekturze | ArchFilmFest 143 53 PLGBC

Festiwal Filmów o Architekturze ArchFilmFest zawita tym razem do Wrocławia. Program pokazów i dyskusji dotyczyć będzie m.in. wyzwań środowiskowych – jednego z najważniejszych zagadnień, z jakimi musi mierzyć się współczesna architektura i budownictwo. Poruszony zostanie również temat japońskiej architektury, która niesie ze sobą inspiracje tradycyjnym, japońskim budownictwem drewnianym oraz prostotę. Festiwal odbędzie się w dniach 7-8 grudnia 2022, start godz. 17:00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym, ul. Piłsudskiego 64a. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC objęło Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem.

DZIEŃ PIERWSZY 07.12.2022 – Wieczór z ekologią
Wyzwania środowiskowe są jednym z najważniejszych zagadnień, z którymi musi mierzyć się współczesna architektura i budownictwo. W związku z tym pierwszy dzień spotkań z filmami o architekturze będzie nosił tytuł „Wieczór z ekologią”. W programie przewidziane są dwa seanse przedzielone dyskusją.

1. Pierwszy film: Do more with less, Katerina Kliwadenko, Mario Novas, 2017, 87′
Film dokumentalny „Do more with less” pokazuje, jak młodzi architekci z Ameryki Łacińskiej ekologię interpretują poprzez pryzmat lokalnych technik budowlanych i kontekst społeczny wymagający rozwiązań niskokosztowych.

Dyskusja: Architektura odpowiedzialna ekologicznie
W dyskusji zapytamy o to, czy w dobie ograniczeń środowiskowych nałożonych na architekturę współczesną zagrożona jest idea domu jednorodzinnego jako rozwiązania mieszkaniowego dla klasy średniej?

W dyskusji wezmą udział:

  • Jakub Onyszkiewicz, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej
  • dr inż. arch. Anna Bocheńska-Skałecka, absolwentka Politechniki Wrocławskiej Wydziału Architektury, projektantka i nauczycielka akademicka
  • dr hab. inż. arch. Anna Bać, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Grupa synergia
  • dr hab. inż. arch. Łukasz Wojciechowski, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

2. Drugi film: The Human Scale (W ludzkiej skali), Andreas Dalsgaard, 2012, 83′
Film poświęcony ideom ekologicznym wykorzystywanym w skali urbanistycznej. Film nawiązuje do idei oraz realizacji duńskiego architekta i urbanisty Jana Gehla, którego koncepcje stały się podstawą „nowej urbanistyki” – krytycznego wobec modernizmu spojrzenia na ideę urbanizacji oraz miasta.

 

DZIEŃ DRUGI 08.12.2022: Ex Oriente lux – Wieczór z samurajami
Architektura japońska to jeden z najważniejszych „narodowych” nurtów w architekturze współczesnej. Niesie ona ze sobą inspiracje tradycyjnym, japońskim budownictwem drewnianym, prostotę, wykorzystanie w projektach wody i szacunek wobec kontekstu oraz natury.

1. Pierwszy film: Tadao Ando – Samurai Architect, Shigenori Mizuno, Yu Nakamura, 2017, 73′
Choć Ando nie posiada formalnego wykształcenia architektonicznego, jego autorytet w świecie architektury jest niepodważalny. Tajemnica sukcesu tkwi w twórczym podejściu do architektury i, jak sam żartuje, w tym, że każdy projekt zaczyna od mebli.

Dyskusja/Wykład: „Powrót nieplanowanego” – o powrocie do naturalności i spontanicznego porządku w planowaniu przestrzeni.
W dyskusji zapytamy o to, jak japońska idea organicznego rozwoju oraz spontanicznego, ewolucyjnego kształtowania struktur zurbanizowanych może wpisać się w tendencje obowiązujące w architekturze współczesnej, i jakie są praktyczne konsekwencje wykorzystania tej idei.
Wykład poprowadzi prof. nadzw. KAAFM, dr hab. inż. arch.  Barbara Stec.

2. Drugi film: Beyond Metabolism (Więcej niż metabolizm), Stefanie Gaus & Volker Sattel, 2014, 41′
Film poświęcony budynkowi Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego (1966) w Kioto, zbudowanemu przez Sachio Otani, ucznia Kenzo Tange. Otani przekłada w nim idee japońskiego metabolizmu na język betonu. To w tym miejscu doszło do podpisania słynnego Protokołu z Kioto – dokumentu o zwalczaniu globalnego ocieplenia.

JAK KUPIĆ BILETY?

ONLINE: karnet na jeden dzień 30 zł TUTAJ (na dole pod każdym dniem festiwalowym znajduje się box w żółtej ramce – klikając na niego, można kupić bilet).
W KASIE KINA: karnet na cały festiwal – 2 dni: 50 zł (tylko w kasie), karnet na jeden dzień: 30 zł.

ORGANIZATOR: Grupa Sztuka Architektury
WSPÓŁORGANIZATOR: Dolnośląskie Centrum Filmowe. Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego
PARTNER: Leca
PATRONI HONOROWI: Towarzystwo Urbanistów Polskich, Izba Architektów, Stowarzyszenie DAFA, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, PLGBC
PATRONI MEDIALNI: zazyjkultury.pl, Tygodnik Przegląd, example.pl, Architecture Snob, oknonet.pl, budnet.pl, Nowy Magazyn, kb.pl, Instalacje, ambiente.info.pl, budnews.pl, moredesigns.pl, pasywny-budynek.pl, budowa.org, budownictwo.org, nieruchomosci.biz, exclusivemag.pl, magazif.com,

Skip to content