Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC organizuje szkolenie online Jak efektywnie przeprowadzać modernizacje budynków wielorodzinnych? w ramach realizowanego projektu RetrofitHUB.
Szkolenie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych tematyką efektywności energetycznej budynków, w tym m.in. do zarządców prywatnych i miejskich, wykonawców, konsultantów, a także studentów.
Celem szkolenia jest przybliżenie wybranych zagadnień związanych z modernizacją budynków wielorodzinnych, w tym z przepisami prawa, audytem energetycznym, badaniami termowizyjnymi, automatyką i regulacją instalacji, zastosowaniem OZE (m.in. pomp ciepła) w budynkach wielorodzinnych, wentylacją, a także komunikacją z mieszkańcami.
Szkolenie dotyczy potencjału i możliwości przeprowadzania skutecznej i efektywnej modernizacji budynków wielorodzinnych. Tematyka trzydniowego szkolenia to:
- Europejska fala renowacji jako strategia obniżania emisyjności sektora budownictwa.
- Podstawowe informacje o regulacjach prawnych związanych z modernizacją budynków mieszkalnych wielorodzinnych.
- Audyt energetyczny.
- Termowizja.
- Automatyka i regulacja instalacji c.o. i c.w.u.
- Pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych.
- Kolektory słoneczne w budynkach wielorodzinnych.
- Fotowoltaika w budynkach wielorodzinnych.
- Systemy wentylacyjne w budynkach wielorodzinnych.
- Modernizacja budynków wpisanych do Rejestru Zabytków.
- Finansowanie modernizacji budynków wielorodzinnych.
- Komunikacja zarządcy z mieszkańcami w kontekście edukacji i świadomego użytkowania budynku.
Szkolenie odbędzie się online przez aplikację ZOOM w następujących terminach:
Pierwszy dzień: 10 stycznia 2023 r. w godz. 9:00-16:00
Drugi dzień: 17 stycznia 2023 r. w godz. 9:00-15:00
Trzeci dzień: 24 stycznia 2023 r. w godz. 9:00-15:00
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja.
Prowadzący szkolenie

dr inż. Dorota Bartosz
Dyrektor Techniczna ds. Zrównoważonego Budownictwa, PLGBC
Dyrektor techniczna ds. zrównoważonego budownictwa w Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Doktor inżynier z ponad 20 letnim doświadczeniem dydaktycznym i naukowo-badawczym zdobytym na Politechnice Śląskiej w Katedrze Ogrzewnictwa, Wentylacji i Techniki Odpylania. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych. Związana z tematyką efektywności energetycznej budynków, członkini Zrzeszenia Audytorów Energetycznych.

dr hab inż. Paweł Krause
Adiunkt Wydziału Budownictwa w Katedrze Procesów Budowlanych i Fizyki Budowli Politechniki Śląskiej
W roku 2001 uzyskał na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej dyplom magistra-inżyniera budownictwa z zakresu specjalności: Technologia i Organizacja w Budownictwie na podstawie pracy p.t. ”Trwałość bezspoinowego systemu ocieplania budynków mieszkalnych”. Bezpośrednio po dyplomie rozpoczął studia doktoranckie w Katedrze Procesów Budowlanych na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej. W 2005 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych w zakresie budownictwa na podstawie rozprawy doktorskiej p.t. „Wpływ oporu cieplnego osłony termoizolacyjnej na warunki dojrzewania betonu w niskich temperaturach otoczenia.” W latach 2005-2006 stanowisko asystenta z doktoratem w Katedrze Procesów Budowlanych Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. W latach 2006-2009 adiunkt w Katedrze Procesów Budowlanych Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. Od roku 2009 do 2017 adiunkt w Katedrze Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. Od 2017 adiunkt w Katedrze Procesów Budowlanych i Fizyki Budowli Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. W 2022 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego, publikując monografię pt. :Analiza imperfekcji cieplnych systemów ETICS z uwzględnieniem konwekcji wewnątrz ściany”. Od ukończenia studiów działa w Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB). Członek honorowy, założyciel Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). W roku 2006 uzyskał uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania w zakresie konstrukcyjno-budowlanym bez ograniczeń. Od roku 2014 rzeczoznawca budowlany GUNB. Ekspert NCBIR. Autor bądź współautor ponad 700 opracowań projektowych i ekspertyz budowlanych.

mgr inż. Katarzyna Mateja
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Piekarach Śląskich
Mgr inż. Katarzyna Mateja, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Piekarach Śląskich. Ukończyła studia w specjalności Inżyniera Procesów Budowlanych – Technologie i Zarządzanie w Budownictwie w stopniu magistra na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Od 2005 roku związana zawodowo ze śląskimi organami Nadzoru Budowlanego.

dr inż. Aleksandra Specjał
Adiunkt Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki w Katedrze Ogrzewnictwa, Wentylacji i Techniki Odpylania Politechniki Śląskiej
Dr inż. Aleksandra Specjał ukończyła studia magisterskie na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, a następnie sześć lat pracowała w Biurze Studiów i Projektów Górniczych w Gliwicach, gdzie uzyskała uprawnienia budowlane do pełnienia samodzielnych funkcji w budownictwie w specjalności instalacyjno-inżynieryjnej. Posiada uprawnienia do wykonywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków, zgodnie z Ustawą o charakterystyce energetycznej.

Szkolenie jest wynikiem realizacji projektu RetrofitHUB, finansowanego przez GIZ: European Climate Initative (EUKI), na zlecenie German Federal Ministry for Economic Affairs and Climate Action (BMWK). W projekcie biorą również udział siostrzane organizacje z Chorwacji (CroatiaGBC) i Węgier (HungaryGBC).