Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC organizuje drugą edycję szkolenia online Jak efektywnie przeprowadzać modernizacje budynków wielorodzinnych? w ramach realizowanego projektu RetrofitHUB.
Szkolenie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych tematyką efektywności energetycznej budynków, w tym m.in. do zarządców prywatnych i miejskich, wykonawców, konsultantów, a także studentów.
Celem szkolenia jest przybliżenie wybranych zagadnień związanych z modernizacją budynków wielorodzinnych, w tym z przepisami prawa, audytem energetycznym, badaniami termowizyjnymi, automatyką i regulacją instalacji, zastosowaniem OZE (m.in. pomp ciepła) w budynkach wielorodzinnych, wentylacją, a także komunikacją z mieszkańcami.
Szkolenie dotyczy potencjału i możliwości przeprowadzania skutecznej i efektywnej modernizacji budynków wielorodzinnych. Tematyka trzydniowego szkolenia to:
- Europejska fala renowacji jako strategia obniżania emisyjności sektora budownictwa.
- Podstawowe informacje o regulacjach prawnych związanych z modernizacją budynków mieszkalnych wielorodzinnych.
- Audyt energetyczny.
- Automatyka i regulacja instalacji c.o. i c.w.u.
- Pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych.
- Fotowoltaika w budynkach wielorodzinnych.
- Systemy wentylacyjne w budynkach wielorodzinnych.
- Modernizacja budynków wpisanych do Rejestru Zabytków.
- Finansowanie modernizacji budynków wielorodzinnych.
- Komunikacja zarządcy z mieszkańcami w kontekście edukacji i świadomego użytkowania budynku.
Szkolenie odbędzie się online przez aplikację ZOOM w następujących terminach:
Pierwszy dzień: 13 kwietnia 2023 r. w godz. 9:00-16:00
Drugi dzień: 20 kwietnia 2023 r. w godz. 9:00-15:30
Trzeci dzień: 27 kwietnia 2023 r. w godz. 9:00-15:30
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja.Po zarejestrowaniu otrzymasz e-mail potwierdzający, zawierający informację, jak dołączyć do spotkania.
Prowadzący szkolenie

Sebastian Brzoza
Dyrektor Działu Aplikacji i Wsparcia Technicznego Region Europa Wschodnia w Danfoss Poland

Maciej Drobczyk
Country Manager w IBC SOLAR Polska
Manager sprzedaży z ponad 10-letnim doświadczeniem w obsłudze klienta biznesowego, zarządzaniu i szkoleniu dystrybutorów oraz samodzielnym prowadzeniu polskiego oddziału zagranicznej firmy. Ekspert w dziedzinach analizy rynku i konkurencji, kontroli jakości oraz przygotowywania ofert do zamówień publicznych. Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu we wprowadzaniu marek na nowe rynki, w IBC Solar współtworzy strategię handlową przedsiębiorstwa w Polsce oraz szuka nowych perspektyw rozwoju firmy w oparciu o analizę i ocenę trendów w obszarze odnawialnych źródeł energii z naciskiem na fotowoltaikę.

mgr inż. Marek Kitliński
Prezes Zarządu w Termocent, termografista poziom 2 ISO 18436-7
Właściciel i główny specjalista w firmie TERMOCENT dostarczającej usługi w zakresie budownictwa energooszczędnego i zrównoważonego. Pomiary termowizyjne, szczelności powietrznej, akustyczne oraz jakości powietrza dla budynków tradycyjnych, energooszczędnych, pasywnych i blisko zeroenergetycznych. Wykonuje badania termograficzne i ultradźwiękowe instalacji elektroenergetycznych w zakresie lokalizacji przegrzewających się elementów podnoszących ryzyko wystąpienia awarii i pożarów. Realizuje audyty efektywności energetycznej przedsiębiorstw dostarczając rozwiązania zmniejszające energochłonność o nawet 30%. Doświadczenie – przebadanie i wydanie opinii technicznych w zakresie efektywności energetycznej dla ponad 6500 różnych obiektów w całej Polsce. Konsultowanie oraz współtworzenie projektów budowlanych wykorzystujących nowoczesne proekologiczne materiały budowlane w oparciu o założenia budownictwa blisko zero energetycznego i zrównoważonego (BREEAM, LEED).

dr hab inż. Paweł Krause
Adiunkt Wydziału Budownictwa w Katedrze Procesów Budowlanych i Fizyki Budowli Politechniki Śląskiej
W roku 2001 uzyskał na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej dyplom magistra-inżyniera budownictwa z zakresu specjalności: Technologia i Organizacja w Budownictwie na podstawie pracy p.t. ”Trwałość bezspoinowego systemu ocieplania budynków mieszkalnych”. Bezpośrednio po dyplomie rozpoczął studia doktoranckie w Katedrze Procesów Budowlanych na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej. W 2005 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych w zakresie budownictwa na podstawie rozprawy doktorskiej p.t. „Wpływ oporu cieplnego osłony termoizolacyjnej na warunki dojrzewania betonu w niskich temperaturach otoczenia.” W latach 2005-2006 stanowisko asystenta z doktoratem w Katedrze Procesów Budowlanych Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. W latach 2006-2009 adiunkt w Katedrze Procesów Budowlanych Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. Od roku 2009 do 2017 adiunkt w Katedrze Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. Od 2017 adiunkt w Katedrze Procesów Budowlanych i Fizyki Budowli Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. W 2022 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego, publikując monografię pt. :Analiza imperfekcji cieplnych systemów ETICS z uwzględnieniem konwekcji wewnątrz ściany”. Od ukończenia studiów działa w Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB). Członek honorowy, założyciel Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). W roku 2006 uzyskał uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania w zakresie konstrukcyjno-budowlanym bez ograniczeń. Od roku 2014 rzeczoznawca budowlany GUNB. Ekspert NCBIR. Autor bądź współautor ponad 700 opracowań projektowych i ekspertyz budowlanych.

Adam Koniszewski
Dyrektor ds. Inwestycji w STIEBEL ELTRON
Łączy zainteresowania z pracą zawodową. Ukończył dwa kierunki studiów, ściśle związanych z branżą HVACR: Politechnikę Gdańską (kierunek mechanika i budowa maszyn, specjalność: urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne) oraz Politechnikę Białostocką (kierunek inżyniera środowiska, specjalność: sieci i systemy sanitarne). Posiada wieloletnie doświadczenie w branży pomp ciepła. Ponadto jest autorem kilkudziesięciu artykułów na temat systemów grzewczych i chłodzących, opartych na odnawialnych źródłach energii. Okazjonalnie prowadzi zajęcia na wyższych uczelniach jako wykładowca z przemysłu. Posiada uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w zakresie instalacji urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

Bartłomiej Krawczyk
Product coordinator w Danfoss Poland

Mariusz Wilk
Country Manager w IBC SOLAR Polska
W IBC Solar odpowiada za rozwój biznesu oraz kluczowe, długofalowe projekty. Wcześniej był odpowiedzialny m.in. za pozyskiwanie kontrahentów oraz negocjowanie kontraktów na kompleksowe zaopatrzenia dużych projektów w obszarach hydrauliki, techniki grzewczej oraz wod-kan. Dysponuje praktyczną wiedzą i doświadczeniem popartym szeregiem szkoleń branżowych z zakresu charakterystyki branży budowlanej i grzewczej, segmentu OZE z naciskiem na pompy ciepła oraz technicznych aspektów systemów fotowoltaicznych. Brał udział m.in. w realizacji projektu dedykowanej konstrukcji montażowej dla skomplikowanej instalacji fotowoltaicznej na dachach kompleksu 17-piętrowych wysokościowców w Poznaniu.

Szkolenie jest wynikiem realizacji projektu RetrofitHUB, finansowanego przez GIZ: European Climate Initative (EUKI), na zlecenie German Federal Ministry for Economic Affairs and Climate Action (BMWK). W projekcie biorą również udział siostrzane organizacje z Chorwacji (CroatiaGBC) i Węgier (HungaryGBC).