fbpx
 • 25 marca 2021

Praktycy Kultury: Aspekty zrównoważonego budownictwa

Data
20 kwietnia-21 kwietnia

Godzina
10:00-13:00

Miejsce
Online

Cena
99 zł brutto

Praktycy Kultury: Aspekty zrównoważonego budownictwa

Praktycy Kultury: Aspekty zrównoważonego budownictwa 1024 337 PLGBC

Ekologia kultury to nie tylko działania edukacyjne i programowe, czy też zmiany w codziennych praktykach, to także praca z infrastrukturą i administrowaniem zasobami. Zielona i błękitna infrastruktura dla kultury wciąż nie jest powszechnie podejmowanym w Polsce tematem, a realizacje w tym obszarze wymagają specjalistycznej wiedzy, której kadry kultury nie mają. Czas więc zasięgnąć rady u ekspertów.

Czy miejsce naszej aktywności naprawdę jest zielone? Jakie rozwiązania wprowadzić, by stało się bardziej przyjazne środowisku? Czym jest zrównoważone budownictwo i co oznacza błękitna i zielona infrastruktura?

Razem z Praktykami Kultury, Strefą Kultury Wrocław i Koalicją Miast zapraszamy 20. i 21. kwietnia na dwudniowy webinar dzięki któremu pozyskacie wiedzę z zakresu budownictwa zrównoważonego i jego certyfikacji, relacji pomiędzy człowiekiem i zielono-niebieską architekturą oraz założeń gospodarki w obiegu zamkniętym. Dowiecie się również więcej o dekarbonizacji infrastruktury i efektywności energetycznej budynków, a także roli projektowania w zrównoważonym budownictwie (na przykładzie case studies).

Zajęcia skierowane są do osób, które już posiadają już podstawowy poziom wiedzy na temat ekologizacji jednostek kultury, wiedzą m.in. jak zorganizować eko biuro i stawiają na zieloną edukację. Dodatkowo otrzymacie również materiały wyjściowe, prezentację zawierająca najważniejsze źródła wiedzy, odnośniki do wartościowych publikacji i narzędzi. Spotkamy się 20. i 21. kwietnia na platformie MS Teams. Cena za dwudniowe zajęcia oraz materiały dodatkowe wynosi 99 złotych brutto. Osoby zainteresowane udziałem zapraszamy do zgłoszeń na adres: bow@strefakultury.pl do dnia 18. kwietnia w temacie wiadomości wpiszcie WEBINAR PRAKTYCY KULTURY.

Program webinaru:

20.04, 10:00-11:30 na MS Teams

 • czym jest budownictwo zrównoważone?
 • jaki jest wpływ budynku na człowieka?
 • jaki jest cykl życia budynków?
 • założenia gospodarki o obiegu zamkniętym
 • dekarbonizacja budownictwa- założenia i strategie
 • efektywność energetyczna- założenia i strategie
21.04, 10:00-13:00 na MS Teams
 • systemy oceny budynków zrównoważonych na świecie i w Polsce
 • praktyczne przykłady zielonych budynków w Polsce
 • cechy zielonych budynków
 • design dla zrównoważonego budownictwa- case study
Webinar poprowadzą ekspertki z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa (PLGBC):
 • Magdalena Wojtas, Sustainable Development Manager w PLGBC
  Absolwentka Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi. Jej praca podejmująca temat wpływy budownictwa na politykę klimatyczną UE została wyróżniona i opublikowana w zeszytach naukowych Civitas Hominibus. Magda jest również absolwentką architektury na Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, ukończoną również z wyróżnieniem. Uczestniczyła wówczas w wyjazdach studyjnych m.in. w ramach współpracy z Politechniką Lwowską. Jej projekt opierający się na założeniach Celów Zrównoważonego Rozwoju znalazł się w gronie najlepszych projekt dyplomowy. Szerzy świadomość oraz proekologiczne podejście do projektowania. Od 2019 roku członek zarządu stowarzyszenia OSOM w Gliwicach. W kręgu jej zainteresowań znajduje się kształtowanie polityki klimatycznej, problemy legislacyjne oraz wdrażanie strategii opartych na zasadach zrównoważonego rozwoju. Współpracuje z redakcjami, portalami branżowymi jak również licznymi uczelniami w ramach konferencji naukowych. W Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC odpowiada za rozwój inicjatyw w tym m.in. programy edukacyjne, grupy robocze oraz cykle webinariów PLGBC. Aktywizuje zrzeszonych Członków do działań propagujących zielone podejście do budownictwa. Aktywnie współpracuje z gronem blisko 200 firmami i instytucjami.
 • Alicja Kuczera, Dyrektorka Zarządzająca PLGBC
  Przewodnicząca Europe Regional Network w World Green Building Council. Absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz MBA na Coventry University. Orędowniczka zrównoważonego rozwoju, który zawsze znajdował się w kręgu jej zainteresowań. Obszarami zrównoważonego budownictwa, które szczególnie zajmują Alicję są: budynki cyrkularne oraz proces dekarbonizacji budownictwa. Autorka licznych raportów i publikacji, uznanych w branży budownictwa i nieruchomości. Prelegentka wielu konferencji i seminariów, organizowanych w kraju i za granicą. Prywatnie mama, miłośniczka podróży (odwiedziła 79 krajów ze 196 planowanych) i ekologicznego, zdrowego trybu życia.
 • Dorota Bartosz, ekspertka PLGBC
  Doktor inż. z ponad 20 letnim doświadczeniem dydaktycznym i naukowo-badawczym zdobytym na Politechnice Śląskiej w Katedrze Ogrzewnica, Wentylacji i Techniki Odpylania. Dydaktycznie związana z tematyką ochrony cieplnej budynków, systemów wentylacji i klimatyzacji, przepływu ciepła, procesów ogrzewania oraz diagnostyki energetycznej w budownictwie. Wykładowczyni kilkudziesięciu edycji studiów podyplomowych: Audyting energetyczny w budownictwie na potrzeby termomodernizacji oraz oceny energetycznej budynków. W ramach pracy naukowej realizowała projekty badawcze wykorzystujące dynamiczne modelowanie procesów cieplnych oraz rzeczywistych przepływów powietrza zachodzących w budynkach. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych. Wykonawca projektu strategicznego pt: „Zintegrowany system zmniejszenia eksploatacyjnej energochłonności budynków”, w tym autorka metodyki wyznaczania charakterystyki energetycznej w oparciu o krótkoterminowe pomiary in-situ. Audytor energetyczny w zakresie budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Członek Zrzeszenia Audytorów Energetycznych. Ekspert w zakresie prawidłowego podziału kosztów ogrzewania w budynkach wielorodzinnych oraz ich poprawnej diagnostyki energetycznej.