• 2 lutego 2021

Wywiad z Carveyem Ehrenem Maigue, zwycięzcą Zrównoważonego Rozwoju Nagrody Jamesa Dysona 2020

Wywiad z Carveyem Ehrenem Maigue, zwycięzcą Zrównoważonego Rozwoju Nagrody Jamesa Dysona 2020

Wywiad z Carveyem Ehrenem Maigue, zwycięzcą Zrównoważonego Rozwoju Nagrody Jamesa Dysona 2020 683 1024 PLGBC

Materiał Partnera

27-letni Carvey Ehren Maigue, Zwycięzca Zrównoważonego Rozwoju w konkursie James Dyson Award 2020, jest twórcą technologii AuREUS System – nowego materiału wykonanego z odpadów roślinnych, który przekształca światło UV w energię odnawialną. Kiedy dowiedzieliśmy się, że wygrał konkurs, spotkaliśmy się z nim, aby porozmawiać o jego dotychczasowej drodze, inspiracji stojącej za jego wynalazkiem, o planach na przyszłość i dlaczego wytrwałość jest kluczem do sukcesu.

Dyson: Gratulujemy zdobycia pierwszej nagrody Zrównoważonego Rozwoju w ramach James Dyson Award 2020. Jaka była Twoja reakcja, gdy się o tym dowiedziałeś?

Carvey Ehren Maigue: To naprawdę mnie zaskoczyło i minęło kilka dni, zanim do mnie dotarło. Byłem bardzo zadowolony, ponieważ wiem, że dzięki tej nagrodzie będę mógł dotrzeć do większej liczby osób. Zgłosiłem się po raz drugi i dzięki wytrwałości udało mi się wygrać. Jestem bardzo szczęśliwy i podekscytowany, że mam taką szansę.

D: Co studiowałeś i jak się przygotowywałeś?

CEM: Studiowałem na Mapúa University – jest to jedna z wiodących szkół inżynierskich na Filipinach. Jestem na dziesiątym roku, ale niedługo skończę studia. Aby móc finansować swoją naukę, realizuję projekty prototypów i projekty produkcyjne od różnych studentów, a także pomagam ludziom, którzy potrzebują wsparcia przy swoich projektach i pracach dyplomowych. Trwa to od tylu lat, ponieważ od czasu do czasu musiałem przerywać studia – nie starczało mi na to finansów. Ale to mi nie przeszkadzało, dzięki podejmowaniu się różnych projektów, od różnych studentów, w różnych szkołach, mogłem poszerzyć swoje horyzonty wiedzy. Zdobyłem więc sporo doświadczenia, szczególnie w zakresie projektowania i wpływu na użytkownika, ale też od strony biznesowej.

D: Co zainspirowało Cię do stania się inżynierem?

CEM: Mój nauczyciel przedmiotów ścisłych. Na zajęciach laboratoryjnych, kiedy miałem 13 lat, oglądaliśmy film o próbie lądowania promu kosmicznego. W scenie otwierającej film byli inżynierowie, którzy wykonywali obliczenia, a mój nauczyciel powiedział: Carvey, mam nadzieję, że pewnego dnia będziesz kimś takim. To mnie bardzo zainspirowało i od tego momentu wiedziałem, że mam pasję do fizyki i nauk ścisłych oraz chęć przełożenia jej na realne produkty poprzez inżynierię. Jedną z innych osób, które wpłynęły na drogę, którą obrałem, jest Elon Musk. Inspiruje mnie to, jak przecierał szlaki, aby jego rozwiązanie mogło trafić na rynek. To, co naprawdę mnie uderzyło, to fakt, że uwierzył w swój pomysł i powiedział: jeśli nie chcecie we mnie uwierzyć, to zrobię to sam. A potem to udowodnił. Nie musisz zaczynać od czegoś wielkiego, wystarczy, że zaczniesz od naprawdę dobrego produktu. Tak samo było z Jamesem Dysonem i odkurzaczem. To są ludzie, na których się wzoruję i mam nadzieję, że pewnego dnia i ja dokonam zmian, w taki sam sposób jak oni.

D: Jak odkryłeś James Dyson Award i co skłoniło cię do zgłoszenia?

CEM: Na Facebooku w 2018 roku zobaczyłem, że Nagroda została uruchomiona na Filipinach. Wtedy po raz pierwszy się zgłosiłem, niestety bez powodzenia. Zdałem sobie sprawę, że zakres konkursu jest bardzo szeroki, a to było to, co naprawdę mnie zainteresowało. Czy problem, który starałem się rozwiązać, był czymś co inni ludzie w skali globalnej, również uważali za ważne, czy też nie? To było jak „test kwasowości” dla mojego pomysłu.

Carvey Ehren Maigue, laureat Nagrody Jamesa Dysona 2020

D: Zatem jak działa AuREUS System Technology?

CEM: Kiedy po raz pierwszy zgłosiłem się do konkursu w 2018 roku, mój wynalazek był tylko oknem, którego celem było wykorzystanie światła ultrafioletowego, pochodzącego ze światła słonecznego, i przekształcenie go w energię elektryczną. Niestety, nie udało mi się stworzyć tego szkła, ale kontynuowałem rozwój produktu, podniosłem koncepcję, technologię i znalazłem dla niej inne zastosowania. AuREUS jest właściwie materiałem lub technologią, która pozwala innym urządzeniom zbierać światło ultrafioletowe i przetwarzać je na energię elektryczną. AuREUS jest oparty na tworzywie sztucznym, więc można go formować w różne kształty.

D: W jaki sposób Twój wynalazek jest przyjazny dla środowiska?

CEM: Musimy w większym stopniu wykorzystywać nasze obecne zasoby i tworzyć systemy, które ich nie uszczuplają. AuREUS ma na celu wytwarzanie energii elektrycznej z zasobów naturalnych, chcę również pokazać, że jeśli staniemy się bardziej zrównoważeni, skorzystają na tym nie tylko przyszłe pokolenia, ale również obecne. Dzięki AuREUS przetwarzamy plony rolników, którzy zostali dotknięci klęskami żywiołowymi, takimi jak tajfuny, które są również skutkiem zmian klimatycznych. W ten sposób możemy zarówno patrzeć w przyszłość, jak i rozwiązywać problemy, których doświadczamy obecnie.

D: Jakie są Twoje następne kroki po zdobyciu nagrody?

CEM: Chcę pracować nad sposobami natychmiastowego wprowadzenia produktu na rynek, ale także poświęcić znaczną część tego czasu na dalsze badania i rozwój. Chciałbym stworzyć nici i tkaniny, dzięki którym nawet Twoje ubrania będą w stanie zbierać światło ultrafioletowe i przekształcać je w energię elektryczną. Planujemy również stworzyć zakrzywione płyty, które mogłyby być stosowane w samochodach elektrycznych, samolotach, a nawet łodziach. AuREUS ma szansę przybliżyć ludziom pozyskiwanie energii słonecznej. Kiedyś komputery były używane tylko przez rząd lub wojsko, a teraz ta technologia stosowana jest w naszych smartfonach. Chcę, aby pozyskiwanie energii słonecznej było również bardziej dostępne.

D: W jaki sposób nagroda Jamesa Dysona pomoże Ci na Twojej drodze?

CEM: Nagroda jest dla mnie uznaniem, że po dwóch latach pracy stworzyłem coś, co jest dobre i użyteczne, aby promować bardziej zrównoważony sposób życia. Jest to dla mnie bardzo duży zastrzyk pewności siebie. Myślę, że nagroda pozwoli mi również dotrzeć do większej liczby osób i poznać ich opinie na temat tego, jak możemy dalej rozwijać i ulepszać tę technologię. A jeśli chodzi o nagrodę pieniężną, to wspaniale będzie móc kupić sprzęt, który będzie można wykorzystać do dalszego procesu produkcyjnego. Co więcej, pieniądze te pozwolą mi dokończyć naukę na uniwersytecie!