fbpx
  • 2 października 2020

Wywiad z Katarzyną Czyżewską z Costa Project

Wywiad z Katarzyną Czyżewską z Costa Project

Wywiad z Katarzyną Czyżewską z Costa Project 150 150 PLGBC

W rozmowie z Katarzyną Czyżewską, Kierownikiem Działu Zrównoważonego Budownictwa w Costa Project, poruszymy temat realizacji jej przełomowego projektu, poznamy też wyzwania, jakie stoją przed asesorem, a także otrzymamy szereg bezcennych rad dotyczących modelowego przeprowadzenia procesu certyfikacji.

Co skłoniło Panią do certyfikowania w systemie certyfikacji wielokryterialnej LEED oraz uzyskania tytułu LEED AP?

W świat certyfikacji zielonych budynków weszłam 8 lat temu przy okazji rozbudowy fabryki L’Oreal w Kaniach pod Warszawą. Firma, w której wówczas pracowałam, była projektantem tej rozbudowy, a inwestorowi zależało po pierwsze na zminimalizowaniu negatywnego wpływu rozbudowy na środowisko, a po drugie na komforcie pracy pracowników fabryki. Dobrym rozwiązaniem okazał się certyfikat LEED, który pomógł zoptymalizować projekt oraz obrać odpowiednią strategię budowy. Dzięki temu projektowi mogłam szczegółowo poznać wymagania certyfikacji LEED i utwierdzić się, że chcę wejść głębiej w świat zrównoważonych budynków. Zdałam egzamin na pierwszy stopień uprawnień LEED, tj. LEED Green Associate, a rok później na drugi, czyli LEED Accredited Professional w specjalności Building Design and Construction.

Jaki typ budynków najczęściej Pani poddaje procesowi certyfikacji?

Najczęściej koordynuję certyfikację budynków biurowych. W dalszym ciągu jest to największa grupa obiektów budowlanych poddawanych certyfikacji.

Czy pamięta Pani swój przełomowy projekt?

Każdy certyfikowany obiekt jest dla mnie bardzo ważny, jednak przełomowym był na pewno biurowiec Park Avenue w Warszawie, który miałam przyjemność certyfikować w 2019 roku. Obiekt ten jako pierwszy w Polsce uzyskał złoty certyfikat w nowym standardzie LEEDv4 Core and Shell, zdobywając 64 punkty.

Co było w nim wyjątkowego, innowacyjnego?

Najbardziej zrównoważoną cechą biurowca Park Avenue jest jego położenie, w samym sercu Warszawy, z dostępem pieszym do wszelkich udogodnień, w tym do zróżnicowanego transportu publicznego. Podkreślam to na każdym kroku, ponieważ lokalizacja inwestycji to bardzo ważna kwestia w zrównoważonym budownictwie. Co nam po ekologicznym budynku, który stoi gdzieś na obrzeżach miasta i do którego można dojechać wyłącznie samochodem? Oczywiście poza dobrą lokalizacją budynek Park Avenue cechują m.in. trwałe, wysokiej jakości materiały budowlane, optymalnie dobrany system HVAC, rozwiązania oszczędzające wodę, a także udogodnienia dla pracowników podróżujących na rowerach.

W jaki sposób wpłynął on na Pani obecne życie zawodowe?

Ta certyfikacja pomogła mi bardzo dobrze poznać wymagania standardu LEEDv4, a także nabrać doświadczenia w zarządzaniu certyfikacją, zespołem osób. Dostrzegła to firma Costa Project, która powierzyła mi zarządzanie działem zrównoważonego budownictwa. Już wkrótce rozpocznie się mój kolejny ważny projekt, pierwszy na Pomorzu obiekt użyteczności publicznej z certyfikatem LEED. Jestem przekonana, że będzie to kolejny przełom nie tylko w moim życiu zawodowym, ale w ogóle na rynku zrównoważonych budynków w Polsce.