
W rozmowie z Katarzyną Czyżewską, Kierownikiem Działu Zrównoważonego Budownictwa w Costa Project, poruszymy temat realizacji jej przełomowego projektu, poznamy też wyzwania, jakie stoją przed asesorem, a także otrzymamy szereg bezcennych rad dotyczących modelowego przeprowadzenia procesu certyfikacji.
W świat certyfikacji zielonych budynków weszłam 8 lat temu przy okazji rozbudowy fabryki L’Oreal w Kaniach pod Warszawą. Firma, w której wówczas pracowałam, była projektantem tej rozbudowy, a inwestorowi zależało po pierwsze na zminimalizowaniu negatywnego wpływu rozbudowy na środowisko, a po drugie na komforcie pracy pracowników fabryki. Dobrym rozwiązaniem okazał się certyfikat LEED, który pomógł zoptymalizować projekt oraz obrać odpowiednią strategię budowy. Dzięki temu projektowi mogłam szczegółowo poznać wymagania certyfikacji LEED i utwierdzić się, że chcę wejść głębiej w świat zrównoważonych budynków. Zdałam egzamin na pierwszy stopień uprawnień LEED, tj. LEED Green Associate, a rok później na drugi, czyli LEED Accredited Professional w specjalności Building Design and Construction.
Najczęściej koordynuję certyfikację budynków biurowych. W dalszym ciągu jest to największa grupa obiektów budowlanych poddawanych certyfikacji.
Każdy certyfikowany obiekt jest dla mnie bardzo ważny, jednak przełomowym był na pewno biurowiec Park Avenue w Warszawie, który miałam przyjemność certyfikować w 2019 roku. Obiekt ten jako pierwszy w Polsce uzyskał złoty certyfikat w nowym standardzie LEEDv4 Core and Shell, zdobywając 64 punkty.
Najbardziej zrównoważoną cechą biurowca Park Avenue jest jego położenie, w samym sercu Warszawy, z dostępem pieszym do wszelkich udogodnień, w tym do zróżnicowanego transportu publicznego. Podkreślam to na każdym kroku, ponieważ lokalizacja inwestycji to bardzo ważna kwestia w zrównoważonym budownictwie. Co nam po ekologicznym budynku, który stoi gdzieś na obrzeżach miasta i do którego można dojechać wyłącznie samochodem? Oczywiście poza dobrą lokalizacją budynek Park Avenue cechują m.in. trwałe, wysokiej jakości materiały budowlane, optymalnie dobrany system HVAC, rozwiązania oszczędzające wodę, a także udogodnienia dla pracowników podróżujących na rowerach.
Ta certyfikacja pomogła mi bardzo dobrze poznać wymagania standardu LEEDv4, a także nabrać doświadczenia w zarządzaniu certyfikacją, zespołem osób. Dostrzegła to firma Costa Project, która powierzyła mi zarządzanie działem zrównoważonego budownictwa. Już wkrótce rozpocznie się mój kolejny ważny projekt, pierwszy na Pomorzu obiekt użyteczności publicznej z certyfikatem LEED. Jestem przekonana, że będzie to kolejny przełom nie tylko w moim życiu zawodowym, ale w ogóle na rynku zrównoważonych budynków w Polsce.