• 12 maja 2020

Wywiad z Michałem Marszałkiem z firmy Skanska Property Poland

#WELL – mój przełomowy projekt

Wywiad z Michałem Marszałkiem z firmy Skanska Property Poland

Wywiad z Michałem Marszałkiem z firmy Skanska Property Poland 642 765 PLGBC

Z Michałem Marszałkiem, Sustainability Coordinator w Skanska Property Poland, rozmawiamy o przełomowym projekcie certyfikowanym w systemie WELL. Michał posiada szerokie uprawnienia jako LEED AP, BREEAM International New Construction Assessor i WELL AP.

PLGBC: Co skłoniło Pana do certyfikowania w systemach certyfikacji wielokryterialnej WELL oraz uzyskania tytułu WELL AP?

Michał Marszałek: Certyfikacja WELL to kolejny ważny krok Skanska w realizacji strategii firmy, a także dalszego rozwoju zrównoważonego budownictwa. Jest dowodem na dostosowanie przestrzeni do potrzeb ludzi i stworzenie im najzdrowszego na rynku środowiska pracy. Na tym jako firmie, oprócz wdrażania nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań technicznych, ogromnie nam zależało. To użytkownicy biur są dla nas najważniejsi – ich zdrowie i bezpieczeństwo. Ze względu na fakt, że certyfikacja WELL jest stosunkowo nowym certyfikatem na rynku nieruchomości komercyjnych, wiązało się to z niewielką liczbą specjalistów w zakresie wytycznych certyfikacji. Skanska postanowiła wyszkolić kilku swoich pracowników, a jedną z tych osób byłem ja, za co jestem ogromnie wdzięczny. Pozwoliło to na poszerzenie mojej wiedzy, co niewątpliwie jest ogromną zaletą na spotkaniach z architektami i projektantami. Egzamin udało mi się zdać za pierwszym podejściem.

PLGBC: Jaki typ budynków najczęściej Pan poddaje procesowi certyfikacji?

Michał Marszałek: Najczęściej są to budynki komercyjne z funkcją biurowo-usługowo-handlową certyfikowane w systemie WELL Core&Shell. Jeżeli najemca jest zainteresowany certyfikacją jego przestrzeni biurowej, wówczas realizujemy certyfikację dla tego typu powierzchni – WELL Interior. Miałem również przyjemność koordynować proces certyfikacji hotelu – The Westin Warsaw. Jest to pierwszy w Polsce hotel z certyfikatem LEED.

PLGBC: Czy pamięta Pan swój przełomowy projekt?

Michał Marszałek: W certyfikacji WELL dwa projekty traktuję jako przełomowe. Pierwszy z nich to WELL Commercial Interior z marca 2019 r. dla przestrzeni biurowej na 5. piętrze budynku Spark C, gdzie znajduje się siedziba naszej firmy. Drugi – z września 2019 r. – WELL Core&Shell dla całego budynku Spark C. Jest to pierwszy biurowiec w Polsce z takim certyfikatem. Uzyskanie tych certyfikatów utwierdziło nas jako firmę, że obraliśmy odpowiedni kierunek.

PLGBC: Co było w nim wyjątkowego, innowacyjnego?

Michał Marszałek: Przyznanie certyfikatu oznacza, że w budynku spełnione zostały restrykcyjne wymagania i można go nazwać w pełni przyjaznym dla użytkowników. To, co wyróżnia Spark C to między innymi oświetlenie biurowe maksymalizujące ilość dostępnego światła dziennego, a także zastosowanie oświetlenia, które dostosowuje swoją barwę i natężenie do pory dnia i współgra z cyklem dobowym człowieka. Ma to duży wpływ na lepsze samopoczucie i komfort pracowników. Ponadto, w biurze znajduje się aż 850 roślin, które dostarczają więcej tlenu i tworzą przyjazną atmosferę. Co ważne, powietrze w budynku jest w bardzo dużej mierze oczyszczone z PM2.5 oraz PM10 ze względu na zastosowanie wysokiej klasy filtrów w centralach wentylacyjnych, a także z formaldehydów i lotnych związków organicznych ze względu na odpowiedni dobór farb, klejów i mebli o niskiej zawartości tych substancji.

PLGBC: W jaki sposób te projekty wpłynęły na Pana obecne życie zawodowe?

Michał Marszałek: Zaangażowanie, jakie wkładam w tworzenie zdrowych projektów oraz miejsc pracy, zostało docenione przez IWBI, organizację odpowiedzialną za certyfikację WELL. Dwa razy z rzędu, w roku 2018 oraz 2019, uzyskałem indywidualną nagrodę IWBI Leadership Recognition Award. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie miałem przyjemność poznać, porozmawiać i wymienić się doświadczeniami z WELL Accredited Professionals z całego świata. Było to dla mnie niezwykle inspirujące wydarzenie.