Na dachu pokazowego budynku APA Black House w Gliwicach niedawno uruchomiono nowoczesną szklarnię, w której rośliny są podlewanie przez farmbota – robota zaprojektowanego do automatyzacji ogrodnictwa.

W cieplarni zamontowanej na tarasie dachowym rosną zioła takie jak rozmaryn, mięta w kilku odmianach, czy modna ostatnio stewia. Nie zabrakło jednak klasycznych warzyw – pośród zieleni pysznią się czerwienią pomidorki. Szklarnia jest opomiarowana pod względem temperatury i wilgotności powietrza, a dodatkowo w glebie zamontowano czujniki wilgotności podłoża. Planowany jest także montaż czujnika naświetlenia.

Całości upraw dogląda farmbot, który może nie tylko posadzić nasiona, wykonując wcześniej otwory w ziemi, ale też podlewać rośliny, a nawet usuwać chwasty (wciskając niechcianą roślinę w ziemię). Nad pracami robota czuwa system Vision BMS, który monitoruje parametry i pozwala sterować procesami pracy urządzeń.

To nie pierwsza zielona inicjatywa w siedzibie APA. Od samego początku na jednym z budynków funkcjonuje zielony dach, aranżacja żywych roślin, którą można podziwiać z tarasu dachowego na budynku obok.

Skąd takie pomysły w na wskroś technologicznej firmie?
W APA staramy się patrzeć na technologię jako uzupełnienie życia w jego naturalnym biegu, nie jak na cel sam w sobie. Co więcej roślinność nie tylko pozwala na relaks w pobliżu zieleni, ale uczy także szacunku dla rolnictwa i darów natury – wyjaśnia Aleksandra Latocha, Marketing Department Coordinator w APA sp. z o.o.

Podobne informacje