• 14 września 2022

Zrównoważony rozwój motywem przewodnim Light(s) on tour Grupy Zumtobel

Zrównoważony rozwój motywem przewodnim Light(s) on tour Grupy Zumtobel

Zrównoważony rozwój motywem przewodnim Light(s) on tour Grupy Zumtobel 1024 682 PLGBC

Materiał partnera

Oszczędność energii ma znaczenie ekonomiczne i społeczne. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) szacuje, że oświetlenie odpowiada za 19% światowego zużycia energii elektrycznej. Rosnące koszty energii sprawiają, że potrzeba uzyskania wysokiej efektywności energetycznej staje się koniecznością, a nie opcją.

Osią strategii Grupy Zumtobel jest zrównoważony rozwój, a efektywność energetyczna jest jego głównym filarem. Ponieważ głównym źródłem emisji dwutlenku węgla z produktów oświetleniowych (stanowiącym około 97% w całym cyklu ich życia) jest ich używanie, Grupa Zumtobel za cel nadrzędny postawiła sobie dostarczanie rozwiązań o możliwie najniższym stopniu zużycia energii. Konsekwencją tej strategii było włączenie do portfolio rozwiązań, systemów zarządzania oświetleniem, które gwarantują wykorzystanie światła tylko wtedy, gdy jest ono naprawdę potrzebne.

Dzięki konsekwentnie rozwijanej strategii, Grupa Zumtobel dostarcza rozwiązania pozwalające osiągnąć do 82% oszczędności kosztów energii elektrycznej.

Ponadto Grupa Zumtobel przywiązuje ogromną wagę do tego, jak jej własne zakłady produkcyjne wpływają na planetę. Już dzisiaj większość zakładów produkcyjnych Grupy Zumtobel wykorzystuje energię elektryczną produkowaną z odnawialnych źródeł energii. Tylko w ostatnim roku Grupie udało się zredukować emisję dwutlenku węgla o połowę, co jest ważnym krokiem na drodze do realizacji zakładanej na 2025 r. neutralności klimatycznej jej wszystkich zakładów produkcyjnych.

Zrównoważony rozwój jest fundamentem działalności Grupy Zumtobel i dlatego stał się również motywem przewodnim ostatniego wydarzenia organizowanego przez Grupę w Warszawie, Light(s) on tour. W dniu 8 września w Centrum Praskim Koneser odbyła się wystawa rozwiązań oświetleniowych oferowanych przez dwie wiodące marki Grupy, Zumtobel i Thorn, dla różnych zastosowań, m.in. dla biur, obiektów sportowych, instytucji kultury i sztuki, przemysłu, handlu, parków oraz dróg i ulic. Wystawa była połączona z wykładami wygłoszonymi przez zaproszonych przez Grupę Zumtobel gości.

Maciej Lewandowski z Grupy Zumtobel, projektant oświetlenia, menadżer ds. rozwoju produktu, a prywatnie pasjonat architektury, opowiedział o roli światła i jego wpływie na funkcjonowanie człowieka. Następnie uczestnicy wydarzenia mieli przyjemność wysłuchać Alicji Kuczery z PLGBC, która mówiła o wyzwaniach zrównoważonego budownictwa. Dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska, wykładowca Politechniki Gdańskiej i kierownik interdyscyplinarnej grupy badawczej ILLUME w ramach centrum badawczego EcoTech PG, zwróciła uwagę słuchaczy na problem światła w mieście i jego wpływ na ciemne niebo, środowisko oraz zdrowie publiczne. Następnie Piotr Śmierzewski z pracowni ANALOG omówił ciekawy przykład rewitalizacji obiektów pofabrycznych na przykładzie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej. Na koniec Piotr Ratajkiewicz, projektant oświetlenia i architekt sceny nocnej ze STUDIA DL opowiedział o roli światła w kształtowaniu przestrzeni publicznej.

W wydarzeniu wzięli udział architekci, architekci krajobrazu, projektanci oświetlenia, inwestorzy i przedstawiciele przemysłu. Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej z tego wydarzenia oraz do zapoznania się z kalendarzem webinarów i szkoleń organizowanych przez Grupę Zumtobel w najbliższych tygodniach. Kalendarium dostępne pod linkiem.

Skip to content