
Projekt PERCEE – Prioritizing Energy Renovation in the CEE countries ma na celu wsparcie wdrożenia Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD).
EPBD jest kluczowym elementem w ramach strategii europejskiej Fali Renowacji oraz pakietu Fit for 55, mającym na celu osiągnięcie zerowej emisji budynków do 2050 roku. Zmieniona w maju 2024 dyrektywa EPBD wprowadza nowe i bardziej ambitne wymagania dotyczące efektywności energetycznej dla nowych i remontowanych budynków w UE.
W ramach projektu zebrane zostaną dobre praktyki w zakresie polityki modernizacji budynków oraz inspirujące przykłady renowacji budynków w krajach Grupy Wyszehradzkiej. W rezultacie powstanie szczegółowy raport ekspercki „PERCEE: dobre praktyki i rekomendacje dotyczące renowacji budynków i dekarbonizacji dla lepszego wdrażania dyrektywy EPBD”, który udostępniony będzie decydentom oraz interesariuszom z tych krajów. Projekt wesprze i przyczyni się do opracowania polityk publicznych oraz działań na rzecz osiągnięcia zerowej emisji budynków do 2050 roku w Czechach, w Polsce, na Słowacji i na Węgrzech.
Partnerzy projektu
Wraz z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego PLGBC w projekt zaangażowane są trzy organizacje:
Hungarian Energy Efficiency Institute (MEHI) jest zawodową i lobbingową organizacją pozarządową, działającą od 2011 roku, koncentrującą się na efektywności energetycznej i polityce budowlanej. MEHI ściśle współpracuje z podmiotami rynkowymi, a jej partnerzy korporacyjni to wiodące firmy zajmujące się efektywnością energetyczną na Węgrzech. MEHI dostarcza decydentom rekomendacji politycznych, a także działa na rzecz promocji efektywności energetycznej wśród profesjonalistów oraz szerokiej opinii publicznej.
Buildings for the Future (B4F) zostało założone w 2013 roku jako sojusz wiodących stowarzyszeń biznesowych i organizacji pozarządowych, mający na celu poparcie zmian legislacyjnych promujących efektywność energetyczną w budynkach na Słowacji. B4F obecnie skupia 8 stowarzyszeń członkowskich, które reprezentują ponad 900 podmiotów działających w przemyśle budowlanym. Organizacja aktywnie kształtuje polityki publiczne na rzecz promowania wysokiej jakości budownictwa i renowacji.
Chance for Buildings (CH4B) zostało założone w 2010 roku jako sojusz głównych stowarzyszeń branżowych wspierających budynki energooszczędne i dostosowane do zmian klimatu w Czechach. CH4B działa na rzecz właściwego wdrożenia odpowiednich strategii i dyrektyw UE w Czechach, takich jak wcześniejsze wersje dyrektywy EPBD. Obecnie skupia 3 stowarzyszenia, które reprezentują 250 firm.
Finansowanie
Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Polski, Słowacji i Węgier w ramach dotacji Visegrad Fund z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest wspieranie idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej.