ArcelorMittal przejmuje polski zakład recyklingu złomu Złomex
Pod koniec 2022 roku ArcelorMittal ogłosił, że podpisał umowę nabycia polskiego przedsiębiorstwa zajmującego się recyklingiem złomu, Zakładu Przerobu Złomu (Złomex). Zamknięcie transakcji, które jest uzależnione od zwyczajowych zgód regulacyjnych, spodziewane jest w pierwszej połowie 2023 roku.
Złomex prowadzi składy złomu w Krakowie i Warszawie. W ubiegłym roku przetworzyły one i wysłały prawie 400 000 ton złomu żelaznego.

Złomex zaopatruje szereg hut i odlewni o ugruntowanych relacjach, a także jest wieloletnim dostawcą dla hut ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej i Warszawie. Koncentruje się na złomie żelaznym i w 2022 r. rozszerzył swoją działalność w Krakowie, instalując nowy rozdrabniacz i urządzenia do separacji, a także zainwestował w powiększenie swojego warszawskiego placu. ArcelorMittal jest zaangażowany we wspieranie bieżącej strategii rozwoju firmy Złomex.
Jest to czwarte takie przejęcie firmy zajmującej się obrotem złomu, jakiego firma ArcelorMittal dokonała w Europie w ciągu 2022 r., gdyż nieustannie stara się zwiększyć swoje możliwości pozyskiwania złomu stalowego, który jest kluczowym surowcem wspierającym zdolność firmy do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.
Komentując, Geert Van Poelvoorde, prezes zarządu ArcelorMittal Europe, powiedział:
– W tym roku ciężko pracowaliśmy, by zapewnić sobie większy dostęp do materiałów wsadowych, których potrzebujemy do produkcji stali o niskiej emisji dwutlenku węgla. Przejęcie w ciągu roku czterech specjalistycznych firm zajmujących się recyklingiem złomu jest bardzo pozytywnym zjawiskiem i odegra ważną rolę w zwiększeniu naszej zdolności do dostarczania stali o niskiej emisji dwutlenku węgla.
Chciałbym powitać wszystkich pracowników Złomexu w naszej grupie i cieszę się na współpracę z nimi, gdy będziemy kontynuować realizację naszej strategii zwiększania wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu w naszych procesach stalowniczych, zmniejszając intensywność emisji dwutlenku węgla w produkowanej przez nas stali. Wraz z technologiami, które opracowujemy i wdrażamy w całej naszej europejskiej działalności, wspiera to nasze ambicje, aby przewodzić dekarbonizacji naszego przemysłu i osiągnąć nasz cel, jakim jest zmniejszenie intensywności emisji dwutlenku węgla produkowanej przez nas stali o 35% do 2030 roku.
Bądź na bieżąco

Grupa Sztuka Architektury ogłosiła wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2024

Złoty certyfikat Concrete Sustainability Council dla Cemex Polska
