7 KWIETNIA 2023
CZAS CZYTANIA: 3 MIN

Biophilic design – z jakich dwóch elementów się składa?

Aktualności członkowskie

Ludzie odczuwają naturalną więź z przyrodą. Nic dziwnego – udowodniono, że dzięki niej jesteśmy szczęśliwsi i bardziej wrażliwi na potrzeby innych, co sprzyja pozytywnym kontaktom międzyludzkim. Przyroda może nie tylko zapewniać nam miłe wrażenia estetyczne, ale także korzystnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne i relacje społeczne.

Jak jednak wykorzystać te pozytywne efekty w miejscu pracy? Wykorzystanie przyrody w architekturze ma swoją nazwę – biofilia. Znając zasady tzw. biophilic design, można wykorzystać pozytywne efekty przyrody do zwiększenia zadowolenia pracowników z biura. W ten sposób wzrasta nie tylko zadowolenie jego użytkowników, ale także ich samopoczucie i wydajność.

Biophilic design – z jakich dwóch elementów się składa?

Sama koncepcja nie jest niczym nowym w projektowaniu biur. Korzyści płynące z biofilii są znane od lat, jednak sprowadzano ją do umieszczenia w budynku kilku roślin. Chociaż taki zabieg może poprawić samopoczucie i wydajność, możemy zyskać więcej, jeśli nie poprzestaniemy na jednej monsterze. Wykorzystywanie elementów przyrody nie sprowadza się do samej warstwy wizualnej – dlatego biofilia powinna stać się częścią otoczenia i środowiska biurowego. Biophilic design składa się w rzeczywistości z dwóch elementów. Są to:

  • Biophilic design bezpośredni
  • Biophilic design pośredni
Biofilia bezpośrednia

Biofilia bezpośrednia oznacza bezpośredni kontakt z przyrodą. Chodzi tu nie tylko o rośliny, ale także o światło naturalne, świeże powietrze oraz widoki na krajobrazy naturalne. Projektując biuro, można zapewnić taki kontakt na wiele sposobów. Można zacząć od żywej przyrody w pomieszczeniach zamkniętych. Jednak dzięki zazielenieniu całego obszaru wokół biura biofilia może służyć pracownikom także wtedy, kiedy nie siedzą przy biurku. W Niemczech nowy budynek DSTRCT.Berlin ma trzy zielone dziedzińce wewnętrzne, które zapewniają użytkownikom pozytywną, naturalną przestrzeń, gdzie mogą pracować, rozmawiać czy relaksować się, jednocześnie czerpiąc korzyści, jakie oferuje przyroda.

Z kolei dzięki przemyślanemu rozmieszczeniu okien pracownicy mogą obcować z naturą nawet zza swoich biurek. Mając bezpośredni dostęp do okna, mogą także czerpać korzyści ze światła naturalnego, które – jak dowiedziono – poprawia samopoczucie i zaangażowanie. Według badania przeprowadzonego przez University of Oregon światło naturalne i widoki przyrody mogą skrócić średni czas przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim o nawet dziewięć godzin. W Bratysławie projektanci HB Reavis osiągnęli to, rozmieszczając 95% stanowisk pracy w odległości 12,5 metra od okien, a 75% – w odległości 7,5 metra. Posiłkując się danymi na temat samopoczucia pracowników, firma zapewnia wszystkim dostęp do jakiejś formy światła naturalnego i widoków.

Przestrzeń otwarta nie musi być nawet zielona, żeby korzystnie wpływać na pracowników. Kluczowe jest także świeże powietrze, które daje im wolność oraz pozwala się odprężyć i złagodzić stres. Ponadto udowodniono, że zwiększa ilość energii o 90%. W Forest znajduje się ogólnodostępne patio i ogród na dachu, gdzie ludzie mogą się przewietrzyć, i to w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Nowy budynek DSTRCT.Berlin ma taras widokowy o powierzchni 1,2 tys. mkw., z którego roztaczają się piękne widoki.

Biofilia pośrednia

Biophilic design pośredni opiera się w większym stopniu na emocjonalnej, podświadomej więzi z przyrodą, a jego kluczowym elementem jest naturalna estetyka. Na przykład wystrój może naśladować różne aspekty świata zewnętrznego. Wykazano, że już sama obecność koloru zielonego stymuluje innowacyjne myślenie i kreatywność. Dobrym podejściem jest tu użycie naturalnych materiałów i kolorów. Na przykład drewniane i kamienne elementy budowy i wyposażenia biura subtelnie wprowadzają świat zewnętrzny do budynku. Nie trzeba zamieniać biura w dżunglę, żeby czerpać korzyści płynące z natury. Równie pozytywne efekty mogą przynieść proste nawiązania do niej. Brązowe panele fasady w Forest mają przypominać korę drzew zgodnie z naturalnym motywem projektu. Także w Bloom Clerkenwell wykorzystano naturalne materiały, takie jak marmur na recepcji czy drewno na terenie całego budynku.

Powietrze, którym oddychamy w pomieszczeniach, jest tak samo ważne, jak to na zewnątrz. Podwyższone stężenie pyłów zawieszonych i niższa wydajność wentylacji w biurach wiążą się z wolniejszym czasem reakcji i mniejszą precyzją działań. Wdrażając system oczyszczania powietrza, możemy zapewnić pracownikom świeże powietrze także w pomieszczeniach. Inteligentne rozwiązania biurowe pomogą stale monitorować jakość powietrza i kontrolować jego temperaturę i wilgotność.

A jeśli danej przestrzeni nie da się doświetlić światłem dziennym, można osiągnąć podobny efekt z pomocą odpowiednio dostosowanego oświetlenia sztucznego. Można nawet pójść o krok dalej, imitując zmiany pór dnia czy roku poprzez oświetlenie różnych obszarów. Na przykład cieplejsze światło przypomina zachód słońca, co znakomicie odpręża i daje poczucie komfortu. Z kolei chłodniejsze barwy imitujące światło dzienne podnoszą wydajność. Ogółem oświetlenie nie powinno być zbyt ostre – nikt nie reaguje na nie dobrze.