Bluszczowa Liga Akustyki. Czy uczelnie mogą nie męczyć studentów hałasem?
A gdyby tak stworzyć akustyczną Ivy League? W wyścigu na rankingi naukowe uczelnie gubią komfort samopoczucia studentów. Czy budynki akademickie mają szansę pójść ścieżką biurowców i podobnie jak korporacje walczyć o swoje kadry także wygodą i designem budynków? Knauf Ceiling Solutions zagląda do wnętrz uniwersytetów, w których nauka idzie w parze z przyjazną akustyką.

Dbamy o mózg, uszy i psychikę
Holistyczne podejście władz uczelni, szczególnie tych prywatnych, przekłada się wprost na budynki. Remonty czy budowa nowych gmachów stawiają przed architektami zadanie wprost: ma być nie tylko zgodnie z przepisami, ale też designersko, ekologicznie i z dobrym wpływem na samopoczucie studentów. Uniwersyteckie przestrzenie potrafią więc zaskakiwać dbałością o wyróżniające się wnętrza. W belgijskim Oskar Romero College w mieście Dendermonde architekci postawili na jaskrawożółte wnętrza. Przestrzenie wręcz kipią energią, a turkusowe siedziska krzeseł i kanap nie tylko nie uspakajają wnętrz, ale wręcz wprowadzają studentów niemal w stan letniej aktywności. Silna tonacja ścian jest kolorystycznie idealnie dopasowana do siatki metalowych sufitów Knauf Ceiling Solutions.
Na polskich uczelniach tak odważnych rozwiązań jeszcze nie ma, wprowadzone do wnętrza kolory ożywiają sale wykładowe, ale tworzą raczej atmosferę skupienia. W auli Collegium Medicum na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach głównym akcentem wystroju są miękkie siedziska w spokojnej tonacji – zieleń, ciemny błękit i szarość uzupełniają biel sufitów akustycznych oraz drewnianą okładzinę na ścianach. Czasem projektanci szukają kompromisu, by połączyć spokój z akcentem energii. Białe przestrzenie zdobią np. czerwone akcenty na ścianach czy rzucające się w oczy kolorem meble.
– Niezależnie od wizji architekta w tych obiektach edukacyjnych jeden mianownik jest wspólny, wnętrze ma nie tylko ładnie wyglądać, ale być przyjazne akustycznie dla uczniów. Ogrom rozwiązań poprawiających akustykę na rynku pozwala dobrać rozwiązania do każdego wnętrza. Choć w tak dużych przestrzeniach jak aula czy korytarze uczelni najefektywniej nad niechcianym pogłosem można zapanować, montując akustyczne płyty sufitowe lub wolnowiszące wyspy akustyczne czy pionowe panele typu Baffle – wyjaśnia Sebastian Staniewicz z Knauf Ceiling Solutions.
Biel i jasne barwy w salach wykładowych czy strefach wspólnych uczelni pomagają doświetlić wnętrze, dzięki czemu budynek nie zużywa za dużo energii elektrycznej. Jest ekologicznie i ekonomicznie. Na jasne barwy postawiła paryska pracownia Ateliers 2/3/4, specjalizująca się właśnie w architekturze obiektów edukacyjnych, biurach oraz urbanistyce. Tę harmonię branż widać w oddanym kilka miesięcy temu według ich projektu budynku oświatowym w mieście Vincennes. Kamienne, minimalistyczne przestrzenie wewnętrzne są prawie takie same jak sale wykładowe. Dominują piaskowe tonacje, brak wzorów, światło i cień odbijające się od płaszczyzn. Pomieszczenie do nauki wyposażono w akustyczne panele mineralne z linii Sonic Element, a stoły mają ruchome kółka, dzięki czemu jest tu wygodnie jak w sali konferencyjnej nowoczesnego biurowca.
Wiele kampusów zlokalizowanych jest poza ścisłym centrum miasta. Otoczenie drzew, przestrzeni zielonych, z dala od ruchliwych ulic sprzyja koncentracji. Ale nie wszystkie strefy w samych budynkach pozostają ciche. Korytarze, sale sportowe czy studenckie stołówki są prawdziwym wyzwaniem dla architektów. Poziom hałasu może sięgać tu nawet 70-80 dB, co jest porównywalne z męczącymi odgłosami na ruchliwej ulicy. Rola silnego neutralizowania odbijających się dźwięków jest kluczowa. Montowane rozwiązania np. płyty akustyczne muszą charakteryzować się najwyższym możliwym współczynnikiem pochłaniania dźwięków αw = aż do 1.00. Takie parametry spełnia m.in. seria płyt z wełny drzewnej Heradesign Superfine Alpha z dodatkową warstwą akustyczną. Dodatkowym plusem jest ich bardzo wysoka wytrzymałość na mechaniczne uderzenia i uszkodzenia, co często zdarza się w salach do gry lub zatłoczonych przestrzeniach wspólnych.
„To my dziś mamy egzamin?”, czyli klasyka ze studenckiego życia
Oficjalne badania dotyczące złego wpływu akustyki na zdrowie i koncentrację uczniów obejmują w większości szkoły podstawowe. Na najmłodszych dzieciach skupia się troska o ich słuch i psychikę. Zalecany dla sal lekcyjnych poziom hałasu nie wyższy niż 35 dB zapewnia dobrą zrozumiałość mowy. Te normy na uczelni spełniają z reguły małe sale do pracy przy komputerze oraz biblioteki.
Opracowanie: Knauf Ceiling Solutions
Bądź na bieżąco

Złoty certyfikat Concrete Sustainability Council dla Cemex Polska

Biura w regionach pod presją ograniczonej podaży
