Certyfikacje wielokryterialne – wywiad z audytorką certyfikatu ZIELONY DOM
Wywiad z Agnieszką Kalinowską-Sołtys, architektką, BREEAM Asesor, LEED GA i konsultantką WELL Standard, audytorką certyfikatu ZIELONY DOM.

Jakie według Ciebie są najważniejsze cechy/kryteria definiujące zrównoważone budownictwo mieszkaniowe?
Certyfikaty wielokryterialne budynków są tak skonstruowane, aby oceniać inwestycję wieloaspektowo, co jest ich wielką zaletą. Jeśli jednak miałabym wybrać cechę najistotniejszą dla budownictwa mieszkaniowego, zdecydowanie uważam za bardzo ważne kryteria związane z energooszczędnością, ponieważ ma to bezpośrednie przełożenie na środowisko naturalne, zdrowie mieszkańców i koszty utrzymania nieruchomości. W Polsce nadal energię elektryczną i ciepło potrzebne do ogrzania budynków w bardzo dużym stopniu wytwarzamy w wyniku spalania paliw kopalnych. To natomiast powoduje, że do powietrza, wody i gleby emitowane są znaczne zanieczyszczenia, co ma przełożenie na zły stan zdrowia Polaków. Koszty eksploatacyjne budynków w ostatnich latach wzrosły i będą nadal się zwiększać, jeśli nie będziemy stopniowo i w mądry sposób przechodzić na odnawialne źródła energii.
Przed jakimi wyzwaniami według Ciebie stoi aktualnie rynek mieszkaniowy?
Budynki wielorodzinne w Polsce, pomimo zmiany wymagań w Warunkach Technicznych, nadal są projektowane i budowane tak, aby spełniały tylko minimum wymogów. W mojej opinii w budownictwie mieszkaniowym w Polsce brakuje mądrego podejścia do projektowania i użytkowania budynków. Nadal bardzo niewiele osób interesuje się cyklem i kosztem życia takiego budynku, bez względu na to, czy jest to budynek nowo projektowany czy poddawany remontowi. Deweloper chce wybudować jak najtaniej, sprzedać dobrze i zapomnieć o budynku. Wyzwania związane z dużymi kosztami eksploatacyjnymi i remontami pozostawia mieszkańcom, którzy bardzo często nie są świadomi, jak wielkie koszty finansowe i środowiskowe ponoszą z powodu słabej jakości mieszkań i domów, które kupili.
Jakie działania byłyby szansą na popularyzację certyfikatu ZIELONY DOM w sektorze budownictwa mieszkaniowego?
Certyfikat ZIELONY DOM to bardzo dobre narzędzie do podnoszenia jakości i trwałości inwestycji mieszkaniowych w Polsce. Certyfikat ten jednak nadal jest mało popularny w Polsce, ponieważ u osób kupujących mieszkania poziom wiedzy na temat mądrego zarządzania inwestycją, istotności lokalizacji, kosztów eksploatacyjnych, doboru odpowiednich materiałów i technologii oraz wpływu tych decyzji na ich zdrowie i dobre samopoczucie jest wciąż bardzo niski. Te aspekty przynoszą wymierne korzyści, ale mało kto o tym wie, oprócz grona ekspertów branżowych. Kupującego głównie interesuje cena zakupu, ilość metrów kwadratowych i zdolność kredytowa, jaką ma na etapie kupna nowego mieszkania.
Co skłoniło Cię do uzyskania tytułu Akredytowanego Audytora certyfikatu ZIELONY DOM?
Uważam, że certyfikat ten jest bardzo dobrym lokalnym uzupełnieniem do wachlarza certyfikacji budynków, takich jak BREEAM, LEED i WELL Standard, którymi zajmuję się od lat.
Jakie korzyści daje certyfikowanie budynków w sektorze mieszkaniowym i jak przekonać inwestorów do wdrażania rozwiązań realizujących kryteria certyfikatu ZIELONY DOM?
Myślę że w przypadku budynków mieszkaniowych najsilniejszymi argumentami są oszczędności finansowe i inwestycja w zdrowie swoje i najbliższych, a to są korzyści bezpośrednio powiązane z mieszkaniem w budynku posiadającym certyfikację ZIELONY DOM.
Bądź na bieżąco

Nowi członkowie PLGBC

MEPS Minimalne normy charakterystyki energetycznej budynków w EPBD 2024
