12 LIPCA 2023
CZAS CZYTANIA: 4 MIN

Cundall mierzy wysoko: firma inżynieryjna zamierza zmienić świat nieruchomości

Aktualności członkowskie

Wielobranżowa firma inżynieryjna Cundall ogłosiła, że zobowiązuje się do osiągnięcia neutralności węglowej wszystkich swoich projektów do 2030 roku. Firma niedawno przyjęła tę inicjatywę jako jedną z czterech filarów nowej globalnej strategii. Zobowiązanie jest reakcją na potrzebę wdrożenia praktycznych działań opartych na badaniach naukowych, które przyspieszą przekształcenie budynków i infrastruktury na neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.

Firma Cundall, która posiada 25 biur na całym świecie, będzie współpracować ze swoimi klientami i partnerami nad wdrażaniem niskoemisyjnych rozwiązań projektowych w celu zminimalizowania negatywnego wpływu globalnego ocieplenia. Oznacza to, że do końca dekady Cundall realizować będzie jedynie projekty, w których osiągnięta zostanie neutralność węglowa.

Cundall mierzy wysoko: firma inżynieryjna zamierza zmienić świat nieruchomości

Zobowiązanie Zero Carbon Design 2030 (ZCD2030) jest wynikiem dwuletniej pracy stworzonego w tym celu zespołu. Jest to wewnętrzna zmiana kulturowa polegająca na uwzględnianiu zerowej emisji w codziennych działaniach pracowników firmy, a przede wszystkim w projektach opracowywanych przez inżynierów i konsultantów Cundall.

– Kiedy w 2021 roku narodziło się Zero Carbon Design 2030, musieliśmy zacząć od podstaw, aby dokładnie zrozumieć, co będzie to dla nas oznaczać. Przeobrażanie świata nie jest łatwe, a w branży przywiązanej do tradycji, w której wiedza o projektowaniu przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, wprowadzanie zmian jest wyjątkowym wyzwaniem. Jednak inżynierowie są nastawieni na rozwiązywanie problemów, a znajdowanie odpowiedzi na trudne pytania leży w naturze naszego zawodu. Rozumiemy, że nie każdy projekt może osiągnąć neutralność węglową już dzisiaj, ale dzięki posiadanej wiedzy znajdziemy i wdrożymy nowe, bardziej zrównoważone rozwiązania. Wymagają tego okoliczności, w których znalazł się świat. Rynek podąża już we właściwym kierunku, a dla nas jest to możliwość zastosowania posiadanej wiedzy w praktyce. Chcemy pomóc naszym klientom w dostrzeżeniu potencjału neutralności węglowej projektów, a dzięki współpracy z ekspertami doprowadzić do jak najszybszej transformacji – mówi Julian Sutherland, Partner w firmie Cundall i członek stworzonego w tym celu zespołu ZCD2030.

Zrównoważone projektowanie jest częścią filozofii firmy Cundall od początku jej działalności. Firma była jednym z sygnatariuszy Klimatycznego Porozumienia World Green Building Council, a w 2020 roku uzyskała certyfikat neutralności węglowej od Carbon Trust. Jednakże, w świetle wyników szóstego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) oraz wezwania sektora budownictwa do podjęcia zdecydowanych kroków w celu szybkiego zredukowania emisji dwutlenku węgla zarówno w nowych, jak i istniejących budynkach, opóźnienie działań jest wykluczone.

– Osiągnięcie neutralności węglowej nie dotyczy tylko nauki, dotyczy ludzi. Koncepcja zawsze miała poparcie Zarządu, ale wynika również z inicjatyw oddolnych. Jest napędzana zamiłowaniem naszych pracowników. To oni wprowadzają zmiany, kreują przyszłość naszej firmy i branży. Ważne dla nas było, aby inicjatywa Zero Carbon Design 2030 rozwijała się właśnie w ten sposób. Neutralność węglowa wymaga nie tylko rozwiązań technicznych, które inżynierowie są w stanie dostarczyć, ale przede wszystkim zmian filozofii projektowania wewnątrz naszej organizacji oraz w całej branży – mówi Carole O’Neil, Partner Zarządzająca w firmie Cundall, która uważa, że zobowiązanie firmy do Zero Carbon Design 2030 to inwestycja w przyszłość.

Choć jest to dopiero początek, Cundall już odnotowuje sukcesy. Pośrednim celem firmy jest osiągnięcie zerowej emisji netto w 25 procentach projektów do końca 2024 roku. Cundall realizuje szereg projektów o podobnych ambicjach. Należy do nich Eden, opracowany przez English Cities Fund (ECF) dwunastopiętrowy budynek biurowy w Salford, w Wielkiej Brytanii, którego budowa wkrótce się zakończy. Przed końcem roku realizacja o wartości 36 milionów funtów zasilana wyłącznie energią odnawialną będzie posiadać największą w Europie zieloną ścianę. Projekt otrzymał 5,5 gwiazdki w ocenie zrównoważonego budownictwa NABERS (National Australian Built Environment Rating System) w kategorii „ocena projektu” jako pierwszy w Wielkiej Brytanii.

Deklaracja firmy Cundall zakłada, że wielkość projektu nie wyklucza ambicji dotyczących zeroemisyjności. Uznaje się, że każdy zaoszczędzony na projekcie gram węgla ma znaczenie dla globalnej emisji dwutlenku węgla generowanej przez branżę nieruchomości i budownictwa oraz że każdy budynek i każdy ekspert z branży mają swoją rolę do odegrania w dążeniu do osiągnięcia bardziej zrównoważonego środowiska.

– Nasze zobowiązanie dotyczące projektowania zeroemisyjnego wymaga działania z odwagą i stanowczością. Staramy się stworzyć trwałą zmianę w naszej branży ze świadomością, że to ogromne wyzwanie. Nie zakładaliśmy, że droga do zeroemisyjności będzie gładka. Najnowszy raport IPCC zwraca uwagę na ryzyko związane z niepodejmowaniem działań wobec zmian klimatycznych. Konsekwencje zaniechania znacznie przewyższają ryzyko, jakie widzimy w nieosiągnięciu naszych ambitnych celów. Błędy będą się zdarzać. Istotne jest, aby uczyć się na nich, pomagając innym w dążeniu do zeroemisyjności. Tylko wtedy będziemy mogli naprawdę osiągnąć cel – podsumowuje nadchodzące wyzwania Wojciech Stec, dyrektor biura Cundall w Polsce.

Aby dowiedzieć się więcej o planach Cundall dotyczących zeroemisyjności, odwiedź stronę www.cundall.com lub obejrzyj krótki film tutaj.

 

Opracowanie: Cundall Polska