21 GRUDNIA 2023
CZAS CZYTANIA: 2 MIN

Dom na skarpie od Horizone Studio

Aktualności członkowskie

„Dom na skarpie” powstał pod Krakowem i wspaniale wpisał się w otaczający kontekst. Przy tym projekcie Horizone Studio miało do dyspozycji działkę o pow. 1 ha, a jedynym utrudnieniem był duży spadek terenu (ok. 10m) z wypłaszczeniem w miejscu posadowienia budynku. Początkowo miał być to dom weekendowy o pow. ok 120 mkw., który z czasem podczas procesu projektowego rozrósł się dwukrotnie, gdyż właściciele zachwyceni jego realizacją postanowili, że zbudują dom całoroczny.

Dom na skarpie od Horizone Studio

Ostatecznie powstał dom parterowy, osadzony – wbity w zbocze. W części przyziemia znajduje się alternatywne wejście do budynku, wszystkie pomieszczenia techniczne, spiżarnia, pralnia oraz mały hol wejściowy z windą. Jednobiegowe schody prowadzą do części mieszkalnej, rozdzielonej na część nocną z 3 sypialniami i łazienką z garderobą, oraz część dzienną. Część dzienną tworzą pokój dzienny – salon połączony korytarzem z kuchnią i jadalnią. Korytarz stanowi też główne lobby wejściowe do domu.

Pomysłem na rozplanowanie budynku, jest zastosowanie osi widokowych, gry światła i cienia, zmienności charakteru w ciągu dnia. Pozwala to na wypicie porannej kawy w cieniu iglaków po stronie wschodniej, spędzenie dnia na południowym tarasie i cieszenie się z zachodzącego słońca z sypialni. W upalny dzień można się delektować pięknym widokiem z podcienia tego budynku.

Główna ekspozycja widokowa w kierunku północnym zapewnia daleki widok ze wzgórza, na którym zlokalizowany jest budynek. Wschodnia i zachodnia ekspozycja pomieszczeń skrajnych w budynku ograniczona jest przez perforowane stalowe żaluzje. Ich ciekawy wzór powoduje we wnętrzach animację światła i cienia. Od południa znajduje się tylko jedno okno z sypialni, które przez swoje obramowanie, zapewnia komfort świetlny i termiczny. Jadalnia zlokalizowana jest w najbardziej wschodnim skrzydle, otoczona szkleniem z trzech stron, daje poczucie unoszenia się w powietrzu i panoramicznego widoku. Dzięki rozsuwanym skrzydłom szklanych drzwi, możemy połączyć funkcjonalnie obie strefy dzienne. Konstrukcja budynku jest hybrydowa, przyziemie stanowi betonowa skrzynia stabilizująca posadowienie budynku, a część mieszkalna razem z dachem to szkielet stalowy wypełniony bloczkami ceramicznymi. Elewacja wykonana jest z lokalnego kamienia brydlicy, dach jest zielony w systemie Optigruen, który zmienia swoje kolory zgodnie z porami roku, dopasowując się do otoczenia. Stolarka okienna Schueco z selektywnym szkleniem, powoduje mocniejszy refleks, odbijając otoczenie. Oprawy okien i żaluzje oraz cała strefa wjazdowa wykonane są z perforowanych cortenowych paneli z wycinanym wzorem. Całość otacza piękny ogród z różnymi strefami funkcjonalnymi.

 

Opracowanie: HORIZONE Studio