ECO-Classic ogłasza politykę i strategię ESG
W odpowiedzi na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi oraz nowe regulacje w obszarze ESG, polski deweloper (firma z 100% polskim kapitałem) rozpoczął wdrażanie strategii ESG, począwszy od przeszkolenia wszystkich pracowników.

ECO-Classic, deweloper z ponad 40-letnim doświadczeniem na rynku, z dumą ogłasza wdrożenie swojej nowej polityki i strategii ESG (Environmental, Social, Governance). Firma świadomie przygotowuje się do planowanych zobowiązań regulacyjnych, aby dostarczyć rzeczywistą wartość swoim klientom i interesariuszom.
Firma ECO-Classic zleciła zespołowi Savills ESG & Sustainability opracowanie Polityki oraz Strategii ESG. Analiza obejmowała sytuację wewnętrzną i zewnętrzną firmy, badanie istotności ESG oraz szkolenia dla kadry kierowniczej i wszystkich pracowników. Prace nad projektem trwały 6 miesięcy, a w proces zaangażowani byli wszyscy pracownicy firmy.
W wyniku tych działań, Savills stworzył Politykę i Strategię ESG dla ECO-Classic, wyznaczając standardy dotyczące ochrony środowiska, zarządzania relacjami z pracownikami, klientami i dostawcami, oraz etycznego postępowania w celu tworzenia długoterminowej wartości zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wyznaczono także kolejne kroki, takie jak wdrożenie planów działania, monitorowanie postępów i raportowanie zgodne z międzynarodowymi standardami.
– Jesteśmy firmą z ponad 40-letnim stażem i jest dla nas ważne, by następne pokolenia mogły cieszyć się naszą planetą tak, jak my. Zdajemy sobie sprawę, co znaczy dziedzictwo, które my otrzymaliśmy i które pozostawimy po sobie. ESG jest sposobem na lepsze opisanie wartości, którymi się kierujemy w naszej pracy. Jest sposobem na lepsze, wzajemne zrozumienie się całej Firmy – dlaczego działamy tak, a nie inaczej? – powiedział Marcin Fabiński, Prezes Zarządu ECO-Classic.
W swojej nowej polityce ESG, ECO-Classic zobowiązuje się do projektowania i zarządzania budynkami w sposób zrównoważony, tak aby przeciwdziałać zmianom klimatu i minimalizować negatywny wpływ na środowisko. Firma stawia na nowoczesne technologie w celu wdrożenia zasad gospodarki obiegu zamkniętego wody, co pozwala na osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej i zwiększenie bioróżnorodności. Planowane są również analizy i opracowanie polityk w zakresie odpowiedzialnego zarządzania wodą, wykorzystania materiałów budowlanych z odzysku i o niższym śladzie węglowym oraz zwiększenia elastyczności projektów, aby uniknąć marnowania zasobów. ECO-Classic stawia na projekty odporne na zmiany klimatu i dostosowane do przyszłych potrzeb i zobowiązuje się do wdrożenia procedur analizy fizycznych ryzyk klimatycznych oraz realizację projektów pilotażowych w tym obszarze.
Ważnym elementem polityki są również filary społecznej odpowiedzialności biznesu oraz ładu korporacyjnego.
W kontekście społecznej odpowiedzialności, ECO-Classic stawia na zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników, kontrahentów i klientów. Firma chce promować równość płci, uczciwe wynagrodzenia oraz poszanowanie praw człowieka w całym łańcuchu wartości. Ważnym elementem jest również transparentna komunikacja i przeciwdziałanie greenwashingowi. Choć brzmi to bardzo ogólnikowo, to za każdym z tych elementów kryją sią bardzo konkretne działania, których wdrożenie już się rozpoczęło.
W obszarze ładu korporacyjnego, ECO-Classic wprowadza zasady zarządzania, które wspierają zrównoważony rozwój. Aby to osiągnąć firma stworzyła wewnętrzną infrastrukturę ESG angażującą wszystkie komórki organizacyjne.
– Jest dla mnie dużą wartością, iż w pracy z ECO-Classic mogliśmy zaproponować i przeprowadzić cały proces wręcz książkowo, tak jak on powinien wyglądać, nie było ścieżek na skróty. Przy wyznaczaniu celów strategicznych niejednokrotnie ze strony klienta słyszeliśmy: nie szkodzi, że to jest dla nas trudne i pracochłonne, zróbmy to rzetelnie i tak jak powinno być robione. Zarząd firmy uczestniczył we wszystkich warsztatach roboczych podczas tworzenia strategii i bardzo cieszy mnie takie samo zainteresowanie wdrożeniem zaplanowanych działań – powiedziała Katarzyna Chwalbińska-Kusek, dyrektorka działu ESG & Sustainability w Savills w Polsce.
Opracowanie: Savills
Bądź na bieżąco

Złoty certyfikat Concrete Sustainability Council dla Cemex Polska

Biura w regionach pod presją ograniczonej podaży
