FoCA – klucz do świadomego wyboru materiałów budowlanych
PLGBC, we współpracy z jednostkami badawczo-naukowymi, stworzyło platformę FoCA, która dostarcza zweryfikowane dane środowiskowe o materiałach budowlanych. Narzędzie wspiera architektów, inżynierów i inwestorów w podejmowaniu świadomych decyzji projektowych, zgodnych z celami polityki klimatycznej UE. Obsługę bezpłatnej platformy ułatwiają filmy instruktażowe oraz webinary i spotkania informacyjne organizowane przez PLGBC.

PLGBC, Instytut Techniki Budowlanej i Politechnika Wrocławska od 21 miesięcy realizują projekt FoCA – Free of Carbon Architecture. Głównym celem projektu jest opracowanie ogólnodostępnego narzędzia – interaktywnej platformy internetowej dostarczającej informacji o właściwościach środowiskowych materiałów i wyrobów budowlanych. W ten sposób powstała platforma edukacyjno-obliczeniowa FoCA, dostępna pod linkiem: https://foca.plgbc.org.pl/.
Podstawowym elementem platformy są uproszczone dane środowiskowe (dane generyczne) dla wybranej grupy materiałów i produktów konstrukcyjnych powszechnie stosowanych w sektorze budowlanym. W ramach projektu wyselekcjonowano materiały, dla których jest możliwość pozyskania danych do opracowania deklaracji. Analizy oparte zostały na określonych i zlokalizowanych danych dostarczonych przez polskich producentów oraz danych ogólnych dostępnych w sprawdzonych europejskich bazach, takich jak Ecoinvent.
Platforma zapewnia wiarygodne źródło zweryfikowanych informacji środowiskowych na temat emisji gazów cieplarnianych (GHG), zapotrzebowania na energię pierwotną (TRPE oraz TNRPE) i zubożenia wody (WD), wynikających z wydobycia i dalszego przetwarzania surowców do produkcji materiałów i wyrobów budowlanych.
Narzędzie umożliwia architektom i innym zainteresowanym stronom zdobycie wiedzy na temat wpływu poszczególnych klas materiałów i wyrobów na środowisko oraz wyboru rozwiązań przyjaznych środowisku. Pomaga również w dostosowaniu się do celów wskazanych w polityce krajowej i unijnej, nakładającej na sektor budowlany rygorystyczne wymagania.
Aby ułatwić korzystanie z platformy, w ramach projektu przygotowano serię filmów instruktażowych pod hasłem „Jak korzystać z platformy FocA?”. Materiały te krok po kroku prowadzą użytkowników przez proces rejestracji, logowania oraz korzystania z poszczególnych modułów platformy, takich jak baza danych materiałów, porównywanie materiałów czy analiza budynku. Dzięki temu zarówno osoby z doświadczeniem, jak i te rozpoczynające swoją przygodę ze zrównoważonym budownictwem mogą w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez narzędzie FoCA.
Założeniem projektu FoCA jest również rozpowszechnianie platformy i umożliwienie korzystania z niej szerokiemu gronu odbiorców. Dlatego PLGBC organizuje webinary i spotkania informacyjne, aby ułatwić dostęp do tego narzędzia oraz zaprezentować jego zasadność, funkcjonalności i działanie.
W tym celu odbyły się spotkania dla studentów na uczelniach wyższych (Politechnika Wrocławska, Politechnika Śląska). 14 marca br. został zrealizowany otwarty webinar „Optymalizacja śladu węglowego budynków: Platforma FoCA i innowacyjne projektowanie systemów HVAC”, który zgromadził szerokie grono uczestników. Do końca maja br. zaplanowane są inne wydarzenia, podczas których zaprezentowana zostanie platforma.
PLGBC jest otwarte na współpracę w zakresie takich spotkań, zainteresowani mogą kontaktować się mailowo pod adresem: [email protected]
Projekt FoCA – Free of Carbon Architecture dofinansowany jest z budżetu państwa przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach 33. konkursu Inicjatywy CORNET. Projekt jest realizowany równolegle w Turcji przez Tureckie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego Cedbik i Uniwersytet Yildiz.
Bądź na bieżąco

Hałas – cichy zabójca, którego nie należy ignorować

PLGBC report: Sustainable certified buildings 2025
