16 STYCZNIA 2024
CZAS CZYTANIA: 2 MIN

Knauf Ceiling Solutions pomaga osiągać lepsze parametry ekologiczne budynków

Aktualności członkowskie

Ochrona środowiska, zdrowie ludzkie, efektywność energetyczna oraz innowacje technologiczne to główne powody, dla których architekci i firmy wykonawcze kierują swoje wybory w stronę produktów zgodnych ze zrównoważonym rozwojem. Odpowiedni dobór wykończenia umożliwia również uzyskanie dodatkowych punktów w systemach akredytacji LEED i WELL Building Standard. Przykładem takich rozwiązań są certyfikowane sufity Knauf Ceiling Solutions wykorzystane w Varso Tower, czyli w jednym z najbardziej ekologicznych wieżowców w Polsce.

Knauf Ceiling Solutions pomaga osiągać lepsze parametry ekologiczne budynków

Zlokalizowany w centrum Warszawy 53-piętrowy Varso Tower imponuje swoją budową oraz parametrami technicznymi. Ten najwyższy pod względem wysokości architektonicznej wieżowiec w Unii Europejskiej uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding oraz precertyfikat WELL z oceną Gold, który potwierdza korzystny wpływ budynku na formę fizyczną i psychiczną osób w nim przebywających. W projekcie zdecydowano się na rozwiązania dostosowane specjalnie do tej inwestycji. Tak było w przypadku sufitów Knauf Ceiling Solutions zdobiących łącznie ponad 80 tys. mkw. powierzchni w częściach wspólnych i lobby. Wśród zamontowanych metalowych i mineralnych systemów sufitowych znajdują się produkty wyróżnione certyfikatem Cradle to Cradle, świadczącym o ich zgodności z ideą gospodarki obiegu zamkniętego. Co również istotne, certyfikat ten dodaje punkty w systemach akredytacji LEED i WELL Building Standard.

– Wysoka ocena dla produktów Knauf Ceiling Solutions wynika z szerokich możliwości kształtowania przyjaznej akustyki i designu, jak również z wykorzystania do ich produkcji surowców pochodzących z odnawialnych źródeł, a także minimalnej emisji szkodliwych substancji oraz projektowania opartego na idei długotrwałego użytkowania. Nasze systemy sufitowe nawet w 82% pochodzą z recyklingu i idealnie wpisują się w trend zrównoważonego rozwoju, łącząc nowoczesność z troską o środowisko naturalne – mówi Sebastian Staniewicz, manager ds. specyfikacji Knauf Ceiling Solutions.

W erze rosnącej świadomości ekologicznej na znaczeniu zyskują zrównoważone produkty, które nie tylko wpierają ekologię, ale także otwierają niemal nieograniczone możliwości aranżacji. To podejście wpisuje się w potrzeby projektu Varso Tower, gdzie dla osiągnięcia finalnego efektu konieczne było wyprodukowanie specjalnie zaprojektowanych pod ten obiekt paneli. Wymagało to wielu miesięcy ścisłej współpracy między architektami a specjalistami z Knauf Ceiling Solutions. W rezultacie stworzono panele o różnorodnych kształtach i wymiarach. Jedynie na potrzeby aranżacji metalowego sufitu nad schodami ruchomymi wykorzystano aż 185 różnych wariantów paneli, tworząc tym samym spójną i harmonijną całość. Wyjątkowość tego projektu polega również na połączeniu odmiennych systemów, w tym paneli pionowych, modułowych oraz z siatki cięto-ciągnionej. Dodatkowo w budynku wykorzystano także zarówno sufity metalowe, jak i mineralne, które zawisły w przestrzeniach biurowych na wyższych kondygnacjach.

W kontekście ekologii istotna jest także trwałość materiałów budowlanych. Dobór odpowiednich systemów sufitowych, które charakteryzują się długim cyklem życia eliminuje bowiem potrzebę zużywania surowców i energii niezbędnych do produkcji nowych elementów. Dodatkowo modułowość podwieszanych systemów Knauf Ceiling Solutions umożliwia wymianę pojedynczych fragmentów, generując mniej odpadów i oszczędzając czas prac konserwacyjnych.

 

Opracowanie: Knauf Ceiling Solutions