23 LUTEGO 2024
CZAS CZYTANIA: 1 MIN

Od A do Z: zeroemisyjny glosariusz Cundall

Aktualności członkowskie

W dążeniu do demistyfikacji języka związanego z zeroemisyjnością oraz ESG w budownictwie, globalna interdyscyplinarna firma inżynieryjna, Cundall, stworzyła angielski glosariusz najczęściej używanych w branży terminów z zakresu zrównoważonego rozwoju.

Od często niezrozumiałych pojęć, takich jak neutralność węglowa, emisja wbudowana czy sekwestracja dwutlenku węgla, po trzy różne kolory wodoru (wiedzieliście, że istnieje ich aż osiem?), glosariusz stanowi przyjazny dla użytkownika przewodnik po skomplikowanym żargonie opisującym zeroemisyjność i ESG w budownictwie. Obejmuje on powszechnie stosowane terminy naukowo-techniczne i urzędowe. Wykracza poza definicje, dostarczając praktycznych przykładów ilustrujących te terminy w kontekście budownictwa. Ponadto wyjaśnia mniej znane terminy, które według ekspertów Cundall wejdą do codziennego słownictwa.

Od A do Z: zeroemisyjny glosariusz Cundall

Sporządzony przez globalny zespół Cundall ds. zrównoważonego rozwoju i ESG glosariusz zawiera ponad 130 terminów. To łatwe w użyciu narzędzie ma na celu umożliwienie osobom z branży – inżynierom, architektom, wykonawcom, deweloperom i inwestorom – głębszego zrozumienia terminologii używanej w zrównoważonym środowisku budowlanym.

– Zrównoważony rozwój i dekarbonizacja to główny obszar zainteresowań branży budowlanej, i słusznie. Jednak ogrom terminów technicznych, naukowych, inwestycyjnych i urzędowych może przytłaczać, a czasem utrudniać rozmowy, opóźniając postęp we wdrażaniu zrównoważonych rozwiązań na naszych projektach. Właśnie to zainspirowało nas do stworzenia glosariusza. Mamy nadzieję, że posłuży on jako narzędzie pomagające zrozumieć język, ułatwiające komunikację i przyspieszające postęp w realizacji wspólnych celów związanych z zeroemisyjnością – mówi Simon Wyatt, Partner ds. Zrównoważonego Rozwoju w Cundall, podkreślając wyzwanie stworzone przez lawinę nowego żargonu związanego z emisją zerową netto i ESG w budownictwie.

Zeroemisyjny glosariusz Cundall został opracowany i zaprojektowany w ramach inicjatywy Zero Carbon Design 2030, globalnego zobowiązania mającego na celu osiągnięcie neutralności węglowej na wszystkich projektach Cundall do 2030 roku. Częścią tego zobowiązania jest współpraca z klientami i branżą prowadząca do jak najszybszego dokonania transformacji. Chcemy, by słownik w istotny sposób ułatwił dialog na jej temat.

Glosariusz możesz przeczytać tu lub pobrać bezpośrednio ze strony Cundall.

 

Opracowanie: Cundall Polska