20 LISTOPADA 2023
CZAS CZYTANIA: 1 MIN

Pierwszy na świecie budynek ze stali wyprodukowanej bez użycia paliw kopalnych

Aktualności członkowskie

Dzięki współpracy z SSAB, firma Peab wybudowała w Lund pierwszy budynek zawierający elementy wykonane ze stali wolnej od paliw kopalnych. Konstrukcje ścian i dachu zostały zaprojektowane przez Ruukki Construction ze stali dostarczonej przez SSAB. Budynek został wybudowany na zlecenie agencji deweloperskiej Wihlborgs i będzie dostępny do użytku wiosną 2024.

Peab jest obecnie jedyną firmą budowlaną, która zastosowała w projekcie stal bez paliw kopalnych, tzw. stal fossil-free. Budynek (Tomaten 1) w Hasslanda w Lund to obiekt przemysłowy o powierzchni 6000 mkw. Do produkcji płyt warstwowych stosowanych jako elementy obudowy ściennej Ruukki Construction w Finlandii wykorzystało stal SSAB.

Pierwszy na świecie budynek ze stali wyprodukowanej bez użycia paliw kopalnych

Klientem i deweloperem jest właściciel nieruchomości, firma Wihlborgs, natomiast najemcą będzie producent kontraktowy Inpac. Budynek ten to kamień milowy na rzecz zielonej transformacji i przykład, że we współpracy z klientami firmy mogą zrewolucjonizować budownictwo przyszłości.

Budownictwo i inżynieria lądowa dążą do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2045 r., co wymaga zastosowania nowych materiałów i produktów o niskim wpływie na klimat w wielu obszarach. Stal SSAB wyprodukowana w technologii HYBRIT pojawi się na rynku w 2026 r., umożliwiając firmom z branży budowlanej radykalne ograniczenie emisji dwutlenku węgla w segmencie stali. Technologia HYBRIT oznacza, że rudy żelaza są bezpośrednio redukowane przy użyciu wodoru i energii elektrycznej niezawierającej paliw kopalnych, w przeciwieństwie do węgla i koksu, które są wykorzystywane w procesie wielkopiecowym. Produktem ubocznym jest wówczas woda, a nie dwutlenek węgla.

Zarówno Peab, dzięki partnerstwu z SSAB, jak i Ruukki Construction, jako spółka zależna SSAB, zabezpieczyły swój dostęp do stali bez paliw kopalnych i zamierzają wykorzystywać ją w przyszłych projektach od 2026 roku. Nowa stal przyczyni się do długoterminowego, zrównoważonego wzrostu w branży i będzie ważnym elementem transformacji klimatycznej dla całej Szwecji.

Łącznie sektory budownictwa i nieruchomości odpowiadają obecnie za około jedną piątą krajowej emisji dwutlenku węgla w Szwecji. W nowym budownictwie zdecydowana większość wpływu na klimat przypada na produkcję materiałów i produktów. Stworzenie pierwszego na świecie budynku ze stali bez paliw kopalnych jest zatem kamieniem milowym dla całej branży.

– Ten projekt jest doskonałym przykładem na to, jak w przyszłości możemy zrewolucjonizować budownictwo wspólnie z naszymi klientami. Jesteśmy dumni, że przyczyniamy się do rozwoju branży budowlanej dzięki naszym produktom, które są nie tylko wykonane ze stali bez paliw kopalnych, ale także opracowane z myślą o zrównoważonym rozwoju i wpływie na cały cykl życia produktu – mówi Sami Eronen, prezes firmy Ruukki Construction.

 

Opracowanie: Ruukki Polska Sp. z o.o.