System Level(s) – filar tematyczny projektu TOP CLeveR
Budynki odpowiadają za około 40% globalnych emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Rzetelna ocena wpływu budynku na środowisko możliwa jest dzięki zastosowaniu szeregu narzędzi i metod. Jednym z dostępnych narzędzi służących do oceny i potwierdzenia zgodności danego budynku z określonymi standardami, normami lub wytycznymi zrównoważonych rozwiązań w budownictwie są systemy certyfikacji wielokryterialnych, takie jak BREEAM, LEED, ZIELONY DOM. Każdemu z wymienionych systemów przyświeca ta sama idea, natomiast ich wymagania, typy budynków i warunki brzegowe są różne.
Dlatego Komisja Europejska stworzyła uniwersalny system oceny budynków – Level(s). Odniesienia do tego systemu znajdują się w unijnych dyrektywach i rozporządzeniach, takich jak Dyrektywa o efektywności energetycznej budynków (ang. Energy Performance of Buildings Directive, EPBD) czy Taksonomia UE. System Level(s) wspiera dekarbonizację sektora budowlanego, odpowiadając na cele Porozumienia Paryskiego, zaś promując podejście gospodarki cyrkularnej – wzmacnia cele Europejskiego Zielonego Ładu oraz Planu działania UE.

Level(s) – czym jest?
System Level(s) jest ogólnodostępny, niekomercyjny oraz zharmonizowany z europejskimi normami i przepisami. Pozwala w jednolity sposób zebrać informacje i dane, umożliwiające zrozumienie stanu zastanego, poprawę oraz optymalizację wydajności budynku. W sposób wystandaryzowany bez narzuconych warunków brzegowych, pozwala na porównanie między sobą budynków biurowych, a także mieszkalnych pod kątem ich wpływu na zrównoważony rozwój.
Kluczowymi elementami systemu Level(s) jest:
- sześć makrocelów, wskazujących na strategiczne priorytety dla branży budowlanej dostosowane do europejskich polityk klimatycznych;
- trzy poziomy analizy, zgodne z różnymi fazami projektu;
- 16 wskaźników, zgrupowanych w ramach sześciu makrocelów, które mierzą wydajność i efektywność budynku.
Level(s) opiera się na sześciu makrocelach, do których zaliczamy:
- emisję gazów cieplarnianych w całym cyklu życia budynków,
- efektywne wykorzystywanie zasobów naturalnych,
- efektywne wykorzystywanie i zarządzanie wodą,
- zdrowie i komfortowe przestrzenie,
- adaptację do zmiany klimatu,
- zoptymalizowane koszty i wartość w całym cyklu życia.
Poziom zrealizowania sześciu makrocelów mierzy się za pomocą 16 wskaźników, które mierzą emisję dwutlenku węgla oraz wpływ materiałów na środowisko, wodę, zdrowie i komfort oraz zmiany klimatu, z uwzględnieniem oceny kosztów i wartości w całym cyklu życia.
Co więcej, ze względu na trzy poziomy analizy, budynek może zostać poddany ocenie na różnych etapach wykonania, czyli na:
- etapie koncepcji,
- etapie projektowania i budowy,
- etapie po wybudowaniu i w trakcie użytkowania budynku.
Poziom zrealizowania sześciu makrocelów mierzy się za pomocą 16 wskaźników. Decyzja dotycząca terminu i przedmiotu analizy jest elastyczna i należy do interesariuszy. Ich wybór może być podyktowany m.in. chęcią wpisania się w konkretne wymogi prawne.
Korzyści dla branży budownictwa
Korzyści z wdrożenia systemu oceny Level(s) wydają się być oczywiste. Przyglądając się makrocelom środowiskowym i ekonomicznym można zauważyć, że system kładzie nacisk na podejście oparte na ocenie całego cyklu życia budynku i gospodarkę niskoemisyjną, przyczyniając się do dekarbonizacji budownictwa. Podkreśla także istotność cyrkularnych praktyk inwestycyjnych, które poprzez realizację unijnych strategii klimatycznych lub spełnienie wymagań Taksonomii UE wspierają unijną politykę zrównoważonego rozwoju. Wdrażanie systemu Level(s) zwiększa świadomość inwestorów na temat wpływu budynków na środowisko, co sprzyja podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji projektowych i zarządzaniu aktywami budowlanymi na rynku. Budynki zaprojektowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju zyskują wyższą wartość rynkową i atrakcyjność w oczach kontrahentów. Budynki takie są bezpieczne, komfortowe, a dzięki monitorowaniu zużycia mediów (wody i energii) efektywne energetycznie, co ułatwia proces zarządzania i gwarantuje niższe koszty eksploatacyjne dla użytkowników końcowych. Takie narzędzie pozwala na identyfikowanie sposobów na wydłużenie trwałości budynków.
Level(s) w materiałach szkoleniowych TOP CLeveR
Wymagania zawarte w systemie oceny Level(s) zapewnią, że inwestycja będzie projektowana i realizowana w sposób zrównoważony. Brak odpowiedniej wiedzy pracowników sektora budownictwa na temat analizy cyklu życia budynków (LCA), zarządzania zasobami czy optymalizacji śladu węglowego może utrudniać skuteczne wdrażanie zasad zrównoważonego budownictwa. Projekt TOP CLeveR jest odpowiedzią na tę potrzebę i posłuży jako wsparcie edukacyjne dla specjalistów budowlanych. Projekt koncentruje swoje działania na pięciu filarach tematycznych, a jednym z nich jest system Level(s). W ramach projektu opracowywane są kompleksowe materiały szkoleniowe, które mają na celu podniesienie świadomości i kompetencji pracowników sektora budowlanego. Dzięki nim decyzje dotyczące m.in. wyboru materiałów budowlanych, optymalizacji efektywności energetycznej czy zarządzania odpadami budowlanymi będą podejmowane w sposób bardziej świadomy i zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. W efekcie TOP CLeveR przyczyni się do lepszego wdrażania standardów ekologicznych i zwiększenia konkurencyjności polskiego budownictwa na rynku europejskim.
- PN-EN 15978:2012 – Zrównoważone obiekty budowlane – Ocena środowiskowych właściwości użytkowych budynków – Metoda obliczania
- Level(s) – European Commission
- https://environment.ec.europa.eu/system/files/2021-05/PL_Level(s)_Flyer.pdf
- What is embodied energy? Definition and uses
Bądź na bieżąco

Certyfikat ZIELONY DOM: Wentylacja jako fundament zdrowego domu

Savills zwraca uwagę na konieczność dostosowania się miast do rosnących temperatur
