28 MARCA 2025
CZAS CZYTANIA: 2 MIN

Webinar na temat finansowania renowacji energetycznej i przełamywania barier informacyjnych w ramach projektu PERCEE

Aktualności

Cztery organizacje z krajów Grupy Wyszehradzkiej zainicjowały wspólne działania w ramach projektu PERCEE, mającego na celu wsparcie wdrażania znowelizowanej Dyrektywy EPBD w Europie Środkowo-Wschodniej. Poprzez opracowanie dobrych praktyk i rekomendacji oraz organizację warsztatów eksperckich, projekt dąży do przyspieszenia renowacji energetycznych w regionie. Najbliższy warsztat online, poświęcony finansowaniu i wsparciu technicznemu, odbędzie się 9 kwietnia 2025 roku.

Webinar na temat finansowania renowacji energetycznej i przełamywania barier informacyjnych w ramach projektu PERCEE

Organizacje z Czech (Chance for Buildings Ch4B), Polski (Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC), Słowacji (Buildings for the Future B4F) oraz Węgier (Hungarian Energy Efficiency Institute MEHI) połączyły siły w ramach projektu PERCEE (Prioritizing Energy Renovation in the CEE countries), aby wspólnie wspierać wdrażanie znowelizowanej Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Projekt ma na celu wsparcie decydentów krajowych poprzez dostarczanie dobrych praktyk oraz wskazówek dostosowanych do specyfiki poszczególnych państw.

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Polski, Słowacji i Węgier w ramach grantów wyszehradzkich przyznawanych przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (https://www.visegradfund.org/). Misją funduszu jest wspieranie idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej.

W swojej początkowej fazie projekt PERCEE zidentyfikował dobre praktyki oraz ramy dla renowacji budynków w regionie. Każdy z partnerów opracowuje obecnie rekomendacje skupione na wybranym priorytecie wynikającym z EPBD. Dokumenty te zostaną następnie zintegrowane w jeden raport, który zostanie przetłumaczony na języki narodowe i dostosowany do lokalnych uwarunkowań.

W ramach projektu organizowane są wydarzenia, podczas których eksperci i interesariusze z całego regionu omawiają założenia projektu oraz jego wstępne wyniki. Celem tych interaktywnych spotkań jest zapewnienie, że ostateczne rekomendacje będą oparte na doświadczeniu i będą odpowiadać na różnorodne potrzeby krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Pierwsze warsztaty z udziałem interesariuszy odbyły się 27 listopada 2024 r. Wydarzenie zgromadziło ekspertów, którzy omówili wstępne wyniki projektu oraz dzielili się przykładami skutecznych polityk renowacyjnych. Spotkanie skupiło się na czterech kluczowych tematach:
• finansowanie renowacji energetycznych,
• przełamywanie barier informacyjnych,
• minimalne wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej oraz analiza emisji w całym cyklu życia budynków,
• dekarbonizacja systemów grzewczych.

Każdy z tematów omawiano w trakcie 25-minutowych sesji, podczas których eksperci oceniali ich znaczenie oraz potencjał wdrożenia w regionie V4. Głównym celem było potwierdzenie zasadności wyboru priorytetów tematycznych oraz wzbogacenie bazy wiedzy projektu o dodatkowe dobre praktyki z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

9 kwietnia 2025 r. w godzinach 14:00–16:00 CET odbędzie się webinar poświęcony dwóm kluczowym czynnikom umożliwiającym efektywne renowacje energetyczne: dostępowi do finansowania oraz wsparciu technicznemu.

Uczestnicy wysłuchają opinii ekspertów na temat wieloletniego programu Zielone Oszczędności (New Green Savings Program) realizowanego w Czechach oraz planów Słowacji dotyczących stworzenia punktów kompleksowego wsparcia (One-Stop Shops, OSS) mających na celu ograniczenie barier informacyjnych. Podczas sesji poruszone zostaną zagadnienia dotyczące inteligentnych instrumentów finansowych, skutecznego projektowania polityk publicznych oraz lepszego dostępu do usług wspierających renowacje.

Wydarzenie jest otwarte dla decydentów, instytucji finansowych, ekspertów technicznych oraz wszystkich zainteresowanych tematyką renowacji energetycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.