14 CZERWCA 2024
13:30-15:00
GLIWICE
BEZPŁATNE

PLGBC Green Building Tour: CEE Centrum Edukacji Ekologicznej

Green Building Tour

Projekt Centrum Edukacji Ekologicznej zdobył pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC Green Building Awards 2021 w kategorii Najlepszy projekt ekologiczny.

PLGBC Green Building Tour: CEE Centrum Edukacji Ekologicznej

Jury doceniło ideę obiektu jako miejsca, w którym poznaje się lepiej to, co dotychczas było ukryte przed naszym wzrokiem – czyli odpady. Zarówno lokalizacja obiektu – na terenie zrekultywowanego składowiska odpadów, program obiektu – służący budowaniu świadomości ekologicznej dzieci, młodzieży i dorosłych, jak i ciekawe rozwiązania materiałowe i architektoniczne, wskazują na nowy kierunek myślenia o budownictwie, w którym minimalizuje się wykorzystanie zasobów pierwotnych, a wydłuża funkcjonowanie tych, które już zaistniały w środowisku zbudowanym”. Justyna Biernacka, Architekci Dla Klimatu / Materiality

Centrum Edukacji Ekologicznej ma zatem szansę stać się interesującym punktem szkolnych i wakacyjnych wycieczek, przyczyniając się do pogłębiania wiedzy na temat przetwarzania odpadów, produkcji surowców wtórnych oraz przywracania do obiegu materiałów wcześniej już wykorzystanych.

Budynek CEE, znajdujący się w pobliżu składowiska odpadów, pełni dwie ważne funkcje: monitoruje proces składowania i zarządzania odpadami oraz prowadzi działania edukacyjne wśród dzieci i młodzieży w zakresie ochrony środowiska. Na dachu, dostępnym dla zwiedzających, znajduje się specjalnie zaprojektowana ścieżka edukacyjna, panele fotowoltaiczne oraz miejsce dla pszczół. Ponadto, na obszarze wznoszącego się dachu znajdują się wygodne stopnie do siedzenia, zapewniające dodatkową przestrzeń do odpoczynku i nauki na świeżym powietrzu.

Przed wejściem do budynku, na placu, znajduje się zespół małej architektury, tworzący wyraźny symbol recyklingu, który jest widoczny nawet z lotu ptaka. W centrum uwagi stoi unikalna rzeźba o nazwie Vita Granum Gliwice, przedstawiająca dłonie otaczające kiełkujące ziarenko. Ta wyjątkowa kompozycja, nazwana również „Polepszaczem Glebowym”, powstała z wykorzystaniem bioodpadów z Gliwic, co stanowi dodatkowy element jej znaczenia i symboliki.

Projekt CEE: Studio BB Architekci: Tomasz Bradecki, Barbara Uherek-Bradecka, Paweł Gembalczyk

 

Miejsce zbiórki: Centrum Edukacji Ekologicznej, Ul. Rybnicka 199/B, Gliwice

Oprowadzenie: Tomasz Bradecki oraz Barbara Uherek-Bradecka

CENA: BEZPŁATNE