24 KWIETNIA 2025
CZAS CZYTANIA: 2 MIN

Raport PLGBC 2025. Certyfikacja budynków to już standard na polskim rynku

Aktualności
Raporty PLGBC

Polski rynek zrównoważonego budownictwa nie zwalnia tempa. Najnowszy raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC „Zrównoważone certyfikowane budynki 2025” przedstawia aktualny obraz certyfikacji budynków w Polsce, w którym wciąż widać rosnące znaczenie zrównoważonych rozwiązań w sektorze nieruchomości. Organizacja prowadzi bazę budynków certyfikowanych w obecnych w Polsce systemach certyfikacji wielokryterialnej: BREEAM, DGNB, GBS, HQE, LEED, WELL i ZIELONY DOM, a raport jest analizą rocznych zmian na rynku zrównoważonych certyfikowanych obiektów w naszym kraju. Premiera publikacji dostępnej bezpłatnie w języku polskim i angielskim odbyła się 24 kwietnia br.

Raport PLGBC 2025. Certyfikacja budynków to już standard na polskim rynku

Opracowany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC raport „Zrównoważone certyfikowane budynki 2025” prezentuje dane z okresu marzec 2024 r. – marzec 2025 r. jako kompleksowy przegląd rynku certyfikacji wielokryterialnych w Polsce. Wskazuje na dynamiczny rozwój zielonego budownictwa – mimo trudności związanych z kosztami materiałów, wysokimi stopami procentowymi czy ograniczoną dostępnością finansowania.

Publikacja stanowi analizę rocznych zmian na rynku zrównoważonych obiektów, certyfikowanych w systemach wielokryterialnych obecnych w Polsce: BREEAM, DGNB, GBS, HQE, LEED, WELL i ZIELONY DOM. Powstała na podstawie informacji zawartych w bazie budynków certyfikowanych prowadzonej przez PLGBC.

Najważniejsze wnioski, jakie przedstawia raport:

  • Rekordowy wzrost powierzchni certyfikowanej
    W ciągu roku przybyło 11,6 mln m² certyfikowanej powierzchni – najwięcej w historii analiz PLGBC. Łączna powierzchnia certyfikowana przekroczyła 50 mln m².
  • Boom w sektorze logistycznym i przemysłowym
    Od kilku lat obserwujemy rosnącą dynamikę certyfikowania powierzchni magazynowych, w wyniku której w tym roku stanowi ona już 54% całkowitej certyfikowanej powierzchni budynków w Polsce.
  • Wzrost liczby certyfikowanych budynków
    Obecnie w Polsce znajduje się 2456 budynków z co najmniej jednym certyfikatem – to wzrost o 21% rok do roku.
  • ZIELONY DOM z potencjałem rynkowym
    Powierzchnia mieszkaniowa objęta polskim certyfikatem ZIELONY DOM wzrosła dwukrotnie. System został dostosowany do wymogów Taksonomii UE, umożliwiając dostęp do zielonego finansowania.
  • Certyfikacja jako element strategii ESG i dekarbonizacji
    Certyfikaty stają się nie tylko elementem wizerunkowym, ale narzędziem pozwalającym na raportowanie zgodne z ESRS, śladem węglowym oraz wymogami Taksonomii UE.

– Rok 2024 w branży upłynął na wyzwaniach związanych z wysokimi kosztami materiałów budowlanych, zmiennością cen mediów, wzrostem kosztów pracy, a jednocześnie z trudnościami w znalezieniu wykwalifikowanych specjalistów. Dodatkowo, utrzymujące się wysokie stopy procentowe ograniczały dostępność finansowania dla nowych inwestycji, czasem czyniąc je wręcz nieopłacalnymi. Miało to bezpośrednie przełożenie na liczbę nowych budynków. Analizując dane GUS, w roku 2024 zbudowano najmniej budynków od roku 2018. Jednocześnie, odnotowaliśmy powrót do dużych wzrostów certyfikowanej powierzchni – aż 30-procentowy. Nasuwa to oczywisty wniosek, że popularność certyfikacji wielokryterialnych rośnie, na przekór wyzwaniom stojącym przed sektorem budownictwa – podkreśla Alicja Kuczera, Dyrektorka Zarządzająca w Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC, współautorka raportu.

Dziesiątą edycję raportu przygotował zespół autorek: Alicja Kuczera i Alicja Heller z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Publikacja zawiera szczegółowe analizy, wykresy i zestawienia, jest dostępna bezpłatnie:
– w wersji polskiej
– w wersji angielskiej

Przeczytaj także inne raporty opracowane przez PLGBC.