21 LISTOPADA 2023
CZAS CZYTANIA: 1 MIN

Varso Tower największym budynkiem w Europie z certyfikatem WELL Gold

Aktualności

Zrealizowany przez HB Reavis warszawski wieżowiec otrzymał prestiżowy certyfikat WELL Core & Shell. Ten nowatorski system wykorzystuje wiedzę płynącą z badań naukowych i potwierdza, że Varso Tower spełnia normy w zakresie zdrowego budownictwa. Ocena na poziomie Gold oznacza, że budynek zaprojektowano z troską o pracujących w nim ludzi, ich komfort i bezpieczeństwo.

WELL to poparty naukowo standard certyfikacji opracowany przez International WELL Building Institute. Bierze pod uwagę ponad 100 parametrów budynku, które mają wpływ na zdrowie i samopoczucie fizyczne oraz psychiczne ludzi. Badane są kwestie związane z dostępem do świeżego powietrza, jakością wody, oświetlenia, akustyki, komfortem termicznym czy bezpieczeństwem sanitarnym. Oceną zajmują się niezależni audytorzy, którzy weryfikują projekt, dokumentację i rzeczywiste funkcjonowanie budynku.

Varso Tower największym budynkiem w Europie z certyfikatem WELL Gold

Wśród docenionych rozwiązań wdrożonych w Varso Tower znajduje się system wentylacji, który dostarcza do biur o wiele więcej świeżego powietrza niż przewidują normy. O odpowiednią dla zdrowia wilgotność dbają tutaj adiabatyczne nawilżacze. Nowoczesne filtry zatrzymują zanieczyszczenia i szkodliwe pyły PM10 i PM2,5 oraz powodujące alergie pyłki kwiatowe i zarodniki grzybów. Pracownicy biur przez większość roku mają dostęp do światła naturalnego, ponieważ trzy czwarte powierzchni każdego piętra jest w odległości mniejszej niż 7 metrów od okna.

– Przyznanie docelowego certyfikatu WELL dla Varso Tower przyjęliśmy z dużą satysfakcją. Badania wskazują, że budynki zaprojektowane zgodnie z tym standardem ograniczają wiele dolegliwości, takich jak bóle głowy, zmęczenie czy problemy z oddychaniem. Sprzyjają też szybszej regeneracji, ułatwiają koncentrację, pobudzają kreatywność i obniżają poziom stresu. To kolejny przykład, że nasze biura w Varso Tower zapewniają doskonałe warunki pracy i wpisują się w najnowsze trendy ESG – mówi Cezary Błaszczyk, dyrektor komercyjny w firmie HB Reavis Investments.

W procesie certyfikacji firmę HB Reavis wspierał Hans van de Sanden. Oprócz WELL, wieżowiec posiada także inne certyfikaty, takie jak potwierdzający niskie zapotrzebowanie na energię BREEAM Outstanding, WELL Health-Safety Rating oraz skoncentrowany na inkluzywności Obiekt bez Barier.

Varso Tower to biurowiec o powierzchni 70 tys. mkw. zaprojektowany przez architektów Foster + Partners. Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej to część wielofunkcyjnego miejsca zrealizowanego przez HB Reavis w centrum Warszawy, w które wchodzą biura, hotel, restauracje, kawiarnie, klub fitness i przychodnia. Centralna lokalizacja zapewnia wiele udogodnień w zasięgu krótkiego spaceru i znakomity dostęp do komunikacji miejskiej.

Opracowanie: HB Reavis